Makine Haber

Aydoğdu: “parkurda.com, Türkiye’nin tedarik zincirindeki stratejik dönüşümünde önemli bir rol oynayacak”

2020’nin son çeyreğinde hayata geçirilen parkurda.com’un Türkiye’nin tedarik zincirindeki stratejik dönüşümünde önemli bir rol oynayacağını belirten Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, platformda yayınlanan fason iş ilanları sayesinde yüksek nitelikli CNC üreticileri ile iş yapma fırsatı sunulduğunu aktardı.

  • 25 Ağustos 2021
Aydoğdu: “parkurda.com, Türkiye’nin tedarik zincirindeki stratejik dönüşümünde önemli bir rol oynayacak”

Küresel ekonomiyi derinden etkileyen pandemi döneminde tedarik zinciri ekosisteminin önemi yerel ve global ölçekte daha iyi anlaşıldı. Salgın sürecinde tedarik zincirinde arz-talep dengesi önemli ölçüde zarar görürken, zincir yapıları değişkenlik göstermeye başladı.

“Alternatif ya da yakın coğrafyalardan tedarikçi arayışları hızlandı”
Kriz dönemlerinde tedarik konusunda tek bir ülkeye bağlı kalmanın olumsuz etkilerine vurgu yapan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Bu süreç içerisinde, sınırlı ülkelerle ticari faaliyetlerde bulunmanın oluşturduğu riskleri daha net biçimde görmüş olduk. Doğal olarak, alternatif ya da yakın coğrafyalardan tedarikçi arayışları hızlandı. Küresel piyasada rekabetçi konumlarını ve pazar paylarını artırmak isteyen işletmeler, kendi tedarik zincirlerini verimli şekilde yönetebilmek için çaba sarf ediyorlar. Dolayısıyla, küresel pazarlarda hızla değişen trendlerin özellikle dijital ortamda yakından takip edilmesi, yenilenen müşteri ihtiyaçlarına uygun mal ve hizmetlerin süratle üretilmesi gerekiyor” dedi.

“Fason işveren firmalara sayısız avantajlar sunuyor”
Tezmaksan tarafından 2020’nin son çeyreğinde hayata geçirilen, sektörünün ilk ve tek yerli ve milli iş platformu olan parkurda.com’un Türkiye’nin tedarik zincirindeki stratejik dönüşümünde önemli bir rol oynayacağını belirten Aydoğdu, şöyle devam etti: “Herhangi bir komisyon ücreti ödenmeyen parkurda.com platformu, zaman ve maliyetten tasarruf etmek ve işletmelerin tedarik zincirini optimize etmek için fason işveren firmalara sayısız avantajlar sunuyor. Firmaların CNC üretim projelerinde vermek istediği işin özelliklerine göre hızlı ve etkili bir şekilde tedarikçi bulmasına katkı sunan platformda, yayınlanan fason iş ilanları sayesinde yüksek nitelikli CNC üreticileriyle iş yapma fırsatı sunuluyor. İşletmeler için doğru tedarikçinin adresi olan parkurda.com, tedarikçi ağını genişletirken; alternatif tedarikçiler oluşturmanın da önünü açıyor.”

“Fason iş verenlerin yerel anlamda birbirlerinden haberdar olmalarını sağlıyor”
Parkurda.com’un KOBİ’lere sağladığı avantajlar hakkında da konuşan Aydoğdu, “KOBİ’lerimiz yerel ve global yeni iş imkânlarına erişirken zorluk çekebiliyorlar. Örneğin; İstanbul’daki bir firma, yakınında bulunan ve işine fason destek verecek firmalardan haberi olmayabiliyor. Platform, fason iş verenlerin yerel anlamda birbirlerinden haberdar olmalarını sağlıyor. Öte yandan, düşük birim kâr ile iş yapmak zorunda kalan KOBİ’ler, dijitalleşme serüveninin de gerisine düşebiliyorlar. Bu yüzden markalaşma anlamında sorun yaşayabiliyorlar. 40 yıllık birikimimizle oluşturduğumuz parkurda.com ile KOBİ’lerimiz, yeni iş imkânlarına kolaylıkla erişebiliyorlar. Ayrıca, dijitalde de marka bilinirlikleri artıyor. Böylece, sürdürülebilir üretim yapmaları için önlerinde herhangi bir engel kalmıyor” ifadelerini kullandı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ