Makine Haber

Coşkunöz Holding, Rus ortağı ile yeni bir iş birliği anlaşması imzaladı

71 yıllık geçmişi ile Türk sanayisinin köklü şirketlerinden biri olan Coşkunöz Holding, Rusya’nın en büyük çelik üreticilerinden PJSC MMK ile Niyet Anlaşması imzaladı. Coşkunöz Holding, söz konusu anlaşma ile Rusya’daki mevcut ortaklığını daha da güçlendirerek kapsamını genişletecek.

  • 16 Kasım 2021
Coşkunöz Holding, Rus ortağı ile yeni bir iş birliği anlaşması imzaladı

Türkiye’nin en büyük otomobil parçası ve pres kalıbı üreticisi Coşkunöz Holding ile Rusya’nın en büyük çelik mâmul üreticisi Magnitogorsk Iron and Steel Works (PJSC MMK) arasında, Coşkunöz Holding’in Bursa’daki genel merkezinde düzenlenen bir törenle niyet anlaşması imzalandı. Söz konusu anlaşma ile hem Rusya’da, hem de Türkiye’de iki şirketin potansiyel iş birlikleri için çalışmalar başlatması ve Rusya’da sıcak şekillendirme ve MMK’nın geliştireceği yeni nesil çelikler için ortak mühendislik ve prototipleme çalışmalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Coşkunöz Holding ile MMK, hâlihazırda Rusya’nın Tataristan Cumhuriyeti’nde bulunan Alabuga Özel Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren MMK-Coşkunöz-Alabuga Çelik Servis Merkezi’nde ortak konumundalar. 2018 yılının Mayıs ayında devreye giren fabrikada, otomobil ve ev aletleri parçalarının üretiminde kullanılan çelik açınım sacı imalatı yapılıyor. LLC-MMK-Coşkunöz-Alabuga; hammadde üretiminden nihâi ürüne kadar bütün prosesi kapsayarak, çeliklerin Rusya’da yerelleştirilmesi açısından başarılı bir iş süreci entegrasyon örneği oluşturuyor.

Acay: “Rusya otomotiv pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirecek”
Rusya Federasyonu’nun, global pazarlardaki varlıklarını güçlendirme hedefi açısından stratejik bir öneme sahip olduğunu ifade eden Coşkunöz Holding CEO’su Erdem Acay, “Pazarın en güçlü oyuncusu olan PJSC MMK ortaklığımız ve aramızdaki sinerji, Rusya otomotiv pazarındaki konumumuzu daha da güçlendirecek. Bunun yanı sıra, MMK’nın Türkiye’de ciddi yatırımları ve potansiyeli var. Beraber burada neler yapabileceğimiz konusunda da çalışacağız. Bu çalışmalar, Coşkunöz’ün 2025 yılı hedeflerine ulaşmasında önemli bir rol oynayacak” dedi.

Shilyaev: “Ürün yelpazemizi geliştirmeyi planlıyoruz”
Şekillendirme ekipmanı ve prototip parça üretiminde uzun yıllara dayanan deneyime sahip olan Coşkunöz ile otomotiv sektöründeki stratejik ortaklığın MMK için çok değerli olduğunu aktaran PJSC MMK Genel Müdürü Pavel Shilyaev ise, şunları söyledi: “MMK, Rus otomobil üreticileri tarafından kullanılan metal ürünlerinin yüzde 50’sinden fazlasını tedarik ediyor. Coşkunöz ile iş birliğimiz çerçevesinde, ilerleyen süreçte otomotiv ve diğer sektörler için yeni ürün yelpazemizi geliştirmeyi planlıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ