Pelister: “Kimya sektörünün sekiz aylık ihracatı 11,5 milyar dolara ulaştı”

Ağustos ayında 1 milyar 378 milyon dolarlık kimya ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade eden İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, en çok kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirilen ülkeler arasında Irak’ın birinci sırada yer aldığını dile getirdi.

  • 03 Eylül 2020
Pelister: “Kimya sektörünün sekiz aylık ihracatı 11,5 milyar dolara ulaştı”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, kimya sektörünün ihracatı 2020 yılının Ağustos ayında 1 milyar 378 milyon dolar olarak gerçekleşti. Sektörün sekiz aylık ihracatı da 11,5 milyar dolara ulaştı. Bu yılın Ocak-Ağustos döneminde 11 milyar 521 milyon dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştiren sektörün ihracatı, geçen yılın aynı döneme kıyasla yüzde 14,09 oranında geriledi.

“İhracattaki genel gerilemeden kimya sektörü de etkilendi”
Bu yıl pandemi dolayısıyla özellikle ikinci çeyrek itibariyle daralan dünya ve Türkiye ekonomisinde ihracattaki genel gerilemeden kimya sektörünün de etkilendiğini aktaran İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Haziran ve Temmuz ayında toparlanmanın ardından, Ağustos ayında hem ülkemizin ihracatında, hem de sektörümüzde bayram tatilinin de etkisiyle bir gerileme oldu. Ağustos ayında 1 milyar 378 milyon dolarlık kimya ihracatı gerçekleştirdik. En çok kimyevi maddeler ve mamulleri gerçekleştirdiğimiz ülkelerde Ağustos ayında Irak birinci sırada yer alırken; yüzde 39,06’lık artışla ikinci sırada yer alan ABD dikkat çekiyor” dedi.

“Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz”
Sektördeki kapasite kullanım oranları hakkında da açıklamalarda bulunan Pelister, şöyle konuştu: “Mayıs ayında yüzde 67,08’a kadar inen kapasite kullanım oranı, Haziran ayından itibaren yükselmeye başladığını ve Ağustos ayında yüzde 70,85’e kadar yükseldi. Türkiye İmalat PMI’ı (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ise, Ağustos’ta 54,3 düzeyinde gerçekleşti ve Temmuz’a göre gerileme olsa da toparlanmanın devam ettiğini gösterdi. Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz. Buna rağmen, sekiz aylık dönemde en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör konumumuzu koruyoruz. Ticaret Bakanımız yakın zamanda ‘Kolay İhracat Platformu’nun duyurusunu yaptı. Bu platform, ihracatçılara pazar bilgilerinden ülkelerin vergi oranlarına kadar detaylı bilgileri sunuyor. Dijital dönüşümü tüm ihracatçılarımıza yaygınlaştıracak, ihracatçı adaylarımızın dâhi yararlanabileceği platformun ihracatçılarımızın özellikle e-ticarette önünü açacağına inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ