Makine Haber

Otomotiv sektörü İstanbul’da sahne alacak

Bu yıl 14. kez kapılarını açacak olan Automechanika Istanbul Fuarı, 2-5 Nisan tarihleri arasında Tüyap’ta gerçekleştirilecek. Fuar; Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık’ın iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin desteğiyle organize ediliyor.

  • 04 Şubat 2020
Otomotiv sektörü İstanbul’da sahne alacak

Messe Frankfurt İstanbul ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık’ın iş birliği, Ticaret Bakanlığı ve Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin desteğiyle organize edilen Automechanika Istanbul, 2-5 Nisan 2020 tarihleri arasında Tüyap’ta düzenlenecek. Bu yıl 14. kez kapılarını açacak olan etkinlik kapsamında, sektörel ticaret heyeti ve alım heyeti programları da gerçekleştirilecek. Program kapsamında; Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika başta olmak üzere 50’yi aşkın ülkeden satın alma heyeti Türkiyeli üreticilerle bir araya gelecek.

“Türkiye ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip”
Türkiye’nin yeni dönem ekonomi stratejisinde, otomotiv sektörünün kritik teknolojiler kategorisine alınarak rekabetçi politikalarla destekleneceğini belirten Hannover Fairs Türkiye Genel Müdürü Alexander Kühnel ve Messe Frankfurt Istanbul Yönetici Ortağı Tayfun Yardım, “13 yıldır üst üste ihracat şampiyonu olan sektör Türkiye ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip. Küresel ticaret savaşlarından en çok etkilenen sektörler arasında otomotiv sanayii geliyor. Ticari ihtilaflar, bu alandaki üreticilerin önündeki belirsizlikleri artırıyor. Ekonomik dalgalanmaları geride bırakan Türkiye ekonomisinde, otomotiv sektörü önemli bir görev üstleniyor. 2022 yılında ilk yerli otomobilin seri üretimine başlanacak. Bu olumlu gelişmeler, Türkiye otomotiv sektörünü kendi evinde uluslararası alana taşıyan Automechanika Istanbul’un önemini de her geçen yıl artırıyor” diye konuştu.

“Türkiye’nin en önemli uluslararası etkinliği”
Automechanika Istanbul’a uluslararası katılımın yarı yarıya olduğunu açıklayan Kühnel ve Yardım, şöyle konuştu: “Fuar bu yönüyle Türkiye’nin en önemli uluslararası etkinliği olma özelliği taşıyor. 2019 yılında, Almanya’dan Çin’e kadar birçok pavilyonu Türkiye’deki üreticilerle fuar kapsamında bir araya getirerek önemli başarılara imza attık. Bu yıl katılımcı ülke ve marka sayılarımızda daha büyük bir artış olacak. Brembo ve Peugeot da, fuar kapsamında ilk defa Türkiye’ye gelecek. Şu ana kadar 48 farklı yabancı ülkeden ziyaretçi kaydı yapıldı. Automechanika Istanbul 2020’de, 150’ye yakın ülkeden bin 500’e yakın markayı Türkiye’deki üreticilerle buluşturmayı hedefliyoruz. Fuar ile; Türkiye ekonomisinin parlayan yıldızı otomotiv sektöründeki yerli teknolojileri dünyaya tanıtma ve ihracata yönelik yeni iş birlikleri geliştirme noktasında önemli fırsatlar sunacağız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ