Tecdelioğlu: “İhracatçılar çok zor bir dönemden geçiyor”

İhracatçıların sürdürülebilirliği sağlamak ve fabrikalarını kapatmamak için kârsız veya zararına iş yaptıklarını söyleyen TİM Başkan Vekili ve İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, Türk Lirası bazlı enflasyonun, döviz kurunun stabil olmasının ve yüksek faizlerin kârlılık oranlarında ciddi düşüşlere neden olduğunu ifade etti.

  • 07 Temmuz 2024
Tecdelioğlu: “İhracatçılar çok zor bir dönemden geçiyor”

İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB), haziran ayı ve ilk yarı ihracat rakamlarını açıkladı. Haziran ayında Türkiye’nin ihracatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,6 oranında azalarak 18,6 milyar dolar seviyesinde kaydedildi. Demir ve demir dışı metaller sektörünün söz konusu dönemdeki ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,9 azalarak 937,4 milyon dolar, Ocak-haziran dönemi ihracatı da geçen yıla göre yüzde 6,6 düşerek 6,18 milyar dolar oldu.

“En fazla ihracatı Almanya’ya gerçekleştirdik”
Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,9 azalış ile 520,5 milyon dolarla en çok Avrupa Birliği ülkelerine ihracat yaptıklarını açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Tecdelioğlu, “Ülke bazında en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler arasında 106,7 milyon dolar ile Almanya ilk sırada yer alırken, 71,9 milyon dolar ile İtalya ikinci sırada, 46,9 milyon dolar ihracat ile Bulgaristan üçüncü sırada yer aldı. Ocak-haziran döneminde ise, en çok ihracatımız 734 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti. İkinci sıradaki İtalya’ya 418 milyon dolar, üçüncü sırada yer alan Bulgaristan’a ise 307 milyon dolar, ABD’ye 286 milyon dolar ve Irak’a 269 milyon dolar ihracat gerçekleştirildi” dedi.

“Alüminyum sektörü 2,34 milyar dolar ile değer bazında ilk sırada yer aldı”
Ocak-haziran döneminde kümülatif verilere göre, sektörün 6,06 milyar dolar ihracat ile genel ihracattan yüzde 4,8 pay aldığını aktaran Tecdelioğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektör olarak bu dönemdeki ihracatımız geçen seneye göre yüzde 6,7’lik bir azalış gösterdi. İlk yarıda alt sektör ihracatında, alüminyum ürün grubu 2,34 milyar dolar ile değer bazında ilk sırada yer aldı. Alüminyum sektörünü 1,23 milyar dolar ile metallerden eşyalar, 1,2 milyar dolar ile demir çelik mamulleri ve 1,1 milyar dolar ile bakır ürün grupları takip etti.”

“İşletmelerini kapatmamak için kârsız iş yapıyorlar”
Firmaların sürdürülebilirliği sağlamak ve fabrikaları kapatmamak için karsız veya zararına iş yaptığını belirten İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Tecdelioğlu, “Türk Lirası bazlı enflasyon, döviz kurunun stabil olması ve yüksek faizler kârlılık oranlarında ciddi düşüşlere sebebiyet veriyor. Bundan dolayı ihracatçılar çok zor bir dönemden geçiyor. Ekonomi yönetiminden, üretici ihracatçı için acil destek ve teşvikler bekliyoruz. Mevcut pazarlardan iş geliyor; fakat yapılan satışlar tamamen kârsız. Kârsız iş yapmak çok fazla sürdürülebilir değil. İhracatçı bu durumu altı ay, bir yıl taşıyamaz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ