Makine Haber

İnsan gibi hareket eden teslimat robotu Digit ticari satışa sunuldu

Ford ve Agility Robotics tarafından geliştirilen insan gibi hareket eden ilk robot Digit ticari satışa sunuldu. Üretim hattından çıkan ilk iki robotu bünyesine katan Ford; ticari araç kullanıcıları için otonom araç kullanımı, depo yönetimi ve teslimatta daha etkili ve düşük maliyetli çözümler üretme konularındaki araştırmalarını sürdürüyor.

  • 08 Ocak 2020
İnsan gibi hareket eden teslimat robotu Digit ticari satışa sunuldu

Ford ile birlikte otonom araçlara yönelik Ar-Ge çalışmaları yürüten Agility Robotics tarafından geliştirilen insan gibi hareket eden ilk robot Digit ticari satışa sunuldu. Üretim hattından çıkan ilk iki robotu bünyesine katan Ford; ticari araç kullanıcıları için otonom araç kullanımı, depo yönetimi ve teslimatta daha etkili ve düşük maliyetli çözümler üretme konularındaki araştırmalarını sürdürüyor. Ford ve Agility Robotics tarafından yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen insan gibi görünen ve insan gibi yürüyen akıllı robot Digit, ilk olarak Mayıs 2019’da görücüye çıkarılmıştı.

“Beklenmedik bir durumda yardım da isteyebilecek”
Ford’un, otonom araçlar ve teslimatın farklı aşamalarında teknolojik uygulamaları hayata geçirme konusundaki araştırmalarının da hız kesmeden devam ettiğini aktaran yetkililer, “Araştırmalar, gelişmiş ağ bağlantısı teknolojileri sayesinde otonom araçlar ve akıllı robotların birbiriyle ve çevreyle nasıl iletişim kuracağı üzerine odaklanıyor. Ford ticari araçlarının sürekli güncellenen bulut tabanlı haritalarının Digit ile paylaşılması sayesinde, robotun benzer bilgileri tekrar tekrar oluşturması gereği de ortadan kalkıyor. Araştırma ekibi, Digit’in teslimat sürecinin bir parçası haline gelmesi durumunda, bu iletişim kanalının teslimata özel bilgilerin elde edilmesinde de yararlı olacağını düşünüyor. Bu sayede, müşterinin paketinin nereye bırakılmasını istediği bilgisine sahip olacak robot, beklenmedik bir durumda yardım da isteyebilecek” dediler.

“Boşa enerji harcamayacak şekilde tasarlandı”
Digit’in, dik bir şekilde yürüyerek boşa enerji harcamayacak şekilde tasarlandığını bildiren yetkililer, şöyle konuştular: “Bu sayede, insanların her gün geçtiği yerlerden geçme konusunda sıkıntı yaşamıyor. Robot, aynı zamanda harekete geçmesi istenene kadar aracın arkasında kolaylıkla taşınabilmesini sağlayacak şekilde kendisini katlayabildiği benzersiz bir tasarıma sahip. Araç gitmesi gereken noktaya ulaştığında Digit, paketi araçtan alarak teslimat sürecinin son aşamasını gerçekleştirebiliyor. Beklenmedik bir engelle karşılaşması durumunda fotoğrafını çekerek araca gönderebiliyor ve yardım isteyebiliyor. Araç da bu bilgiyi buluta göndererek, farklı sistemlerden Digit’in yoluna devam etmesini sağlamak için destek alabiliyor. Düşük ağırlığı da, robotun uzun işletim süresine sahip olmasını mümkün kılıyor. Tüm gün devam eden teslimat işinde bu özellik büyük önem taşıyor.”

Washington: “Ortak çalışmalarımız sayesinde çok şey öğrendik”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan Ford Araştırma, Mühendislik ve Teknolojiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ken Washington, “Online perakendenin giderek büyüdüğü günümüzde, robotların ticari müşterilerimize teslimatları daha etkili ve düşük maliyetli bir şekilde gerçekleştirme fırsatı sunarak, işlerini geliştirmelerinde yardımcı olacağına inanıyoruz. Agility ile ortak çalışmalarımız sayesinde çok şey öğrendik; şimdi bu konudaki araştırmalarımızı daha da hızlandıracağız” dedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ