Makine Haber

Nitelikli işgücü, esnek çalışma olanağı sunan şirketleri tercih ediyor

Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark araştırmasına göre, nitelikli işgücüne sahip çalışanlar, iş tercihlerinde esnek çalışma olanaklarını dikkate alıyorlar. Mobiliteye yatırım yapan şirketler, nitelikli işgücü için cazibe merkezi haline geliyorlar.

  • 30 Mart 2020
Nitelikli işgücü, esnek çalışma olanağı sunan şirketleri tercih ediyor

Esnek çalışma modellerinin son zamanlarda gündemde olması, söz konusu olgunun yeni olduğu anlamına gelmiyor. Mobil çalışmaya yönelik ilk toplumsal araştırmalar 1976 yılına kadar uzanıyor. O dönemde Amerika’da mobil çalışma sisteminin doğmasının başlıca nedeni, işe gidiş gelişlerde trafikte harcanan uzun saatler olarak belirtiliyor. Günümüzde esnek çalışma sisteminin tüm dünyada gündeme gelmesi ise, Koronavirüs salgınından dolayı toplum sağlığı için alınan tedbirler nedeniyle evden çalışma gerekliliğinden kaynaklanıyor.

Toprak: “Esnek çalışma modelleri uzun süredir tartışılıyor”
Esnek çalışma modelinin kurum kültürüne etkilerini değerlendiren Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Esnek çalışma modelleri hakkındaki tartışmalar uzun süredir var. Özellikle içinde bulunduğumuz dönemde mobilitenin iş gücündeki varlığı belirginleşti. International Workplace Group tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre, uzaktan çalışmak verimliliği yüzde 85 artırıyor. Çalışan odaklı yüksek güven kültürü yaklaşımını benimseyen şirketler, esnek çalışmaya ve mobiliteye kolaylıkla adapte olabiliyorlar. Yüksek güven kültürüne dayanan şirketler, kriz zamanlarını daha az kayıpla atlatabiliyorlar” dedi.
İş yaşamındaki dijital dönüşümün başarılı sonuç vermesinin, teknolojik alt yapıların ve uygulamaların yeterliliği kadar çalışan motivasyonu ile de bağlantılı olduğunu ifade eden Toprak, şunları aktardı: “Türkiye’nin En İyi İşverenleri Benchmark araştırmamız, nitelikli işgücüne sahip kişilerin, özellikle de Z kuşağının iş tercihlerinde esnek çalışma olanaklarını dikkate aldığını ortaya koyuyor. Bu durumda mobiliteyi maliyet unsuru olarak değerlendiren işletmeler, nitelikli işgücü için cazip birer seçenek olmaktan uzaklaşıyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ