Makine Haber

Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere yol haritası niteliğinde öneriler

Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini, istihdamın da yüzde 76,7’sini KOBİ’ler oluşturuyor. Ancak Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlenen söz konusu işletmelerin, ihracat ve yurt dışı faaliyetleri henüz mevcut potansiyelin altında seyrediyor.

  • 22 Nisan 2022
Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere yol haritası niteliğinde öneriler

Generali Sigorta

Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’deki işletmelerin yüzde 99,8’ini, istihdamın ise yüzde 76,7’sini KOBİ’ler oluşturuyor. Ancak Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlenen KOBİ’lerin ihracat ve yurt dışı faaliyetleri henüz mevcut potansiyelin altında seyrediyor. Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere yol haritası niteliğindeki öneriler şu şekilde sıralanabilir:

Pazar araştırması yapın
Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lerin hedefledikleri ülke ile ilgili detaylı bir pazar araştırması yapmaları gerekiyor. KOBİ’lerin sunduğu hizmet veya ürünlerin hedef ülkedeki arz-talep dengesi, kültürel uyumluluğu ve rekabet anlayışı ile ilgili bilgi sahibi olmaları büyük bir önem taşıyor.

Destek programlarını araştırın
Türkiye ekonomisinin lokomotifi görevini üstlenen KOBİ’lerin istihdama ve ekonomiye olan katkısı birtakım teşvikleri kaçınılmaz kılıyor. Başta KOSGEB ve Ticaret Bakanlığı olmak üzere birçok kurum ve kuruluş, yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lere maddi ve manevi birçok destek sunuyor. KOBİ’lerin yurt dışına açılmadan önce yararlanabileceği teşviklerle ilgili detaylı bir araştırma yapmaları gerekiyor.

Mevzuatları inceleyin
Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lerin hedef ülkenin ticaret ve rekabet kurallarına göre farklı yasal süreçler ve mevzuatlar ile karşı karşıya kalmaları muhtemel bir durumdur. Bu noktada KOBİ’lerin bu süreçler ile ilgili bilgi sahibi olmaları; hatta bu noktada profesyonel yardım almaları büyük bir önem taşıyor.

Dijital yeteneklerinizi geliştirin
Teknolojik gelişmeler ve dijital dönüşüm iş dünyasını dönüştürmeye devam ediyor. Bu noktada KOBİ’lerin dijital yeteneklerini geliştirmeleri, e-ihracat ve e-lojistik süreçlerini iyi bir şekilde yönetmeleri ve e-ticaretin sağladığı globalleşme avantajından doğru bir biçimde yararlanmaları gerekiyor. Dijital yeteneklerini geliştiren KOBİ’ler tek bir merkez üzerinden ihracat hamlelerini kolayca yönetebiliyorlar.

Strateji oluşturun
Yurt dışına açılmak isteyen KOBİ’lerin sunduğu ürün veya hizmet ile ilgili hedef ülkeye yönelik yönetim, satış ve pazarlama stratejileri oluşturmaları öncelikler arasında yer alıyor. KOBİ’lerin, bu stratejileri oluştururken; marka konumlandırması, tüketici alışkanlıkları, pazar potansiyeli, ticari kurallar, vergi yükümlülükleri gibi unsurların yanı sıra hedef ülkelerdeki sektörün mevcut ve potansiyel koşullarına dikkat etmeleri önem taşıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ