Makine Haber

Kocaer Çelik, sektöründe robotik paketleme sistemini uygulayan ilk firma oldu

Sıcak haddelenmiş çelik profil üreten üç fabrikası ile enerji, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, makine imalat, tarım ve yapısal çelik sektörlerine çözüm ortağı olan Kocaer Çelik, sektöründe robotik paketleme sistemini uygulayan ilk firma olma özelliğini de taşıyor.

  • 26 Ekim 2021
Kocaer Çelik, sektöründe robotik paketleme sistemini uygulayan ilk firma oldu

Kocaer Çelik, İzmir bölgesinde yer alan yıllık 800 bin ton üretim kapasitesine sahip sıcak haddelenmiş çelik profil üreten üç fabrikası ile enerji, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, makine imalat, tarım ve yapısal çelik sektörlerine çözüm ortağı oluyor. Türkiye çelik sektöründe robotik paketleme sistemini ilk uygulayan firma olan Kocaer Çelik, yeni nesil paketleme sistemlerine geçiş sürecinde güçlü mühendis kadrosu ve Ar-Ge çalışmaları ile üç üretim tesisinin tamamını kendi bünyesinde kurdu. Şirket, 2015 yılında A1 fabrikasında başarılı bir şekilde devreye aldı ve 2017’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Proje Ödülleri’nde ‘Büyük Ölçekli İşletmeler’ kategorisinde, Türkiye’nin önde gelen firmalarını geride bıraktı ve sektöründe bir ilki gerçekleştirerek birincilik ödülüne lâyık görüldü.

“Sektöre öncülük ediyor”
Otomatik paketleme sisteminin ardından A2 tesisinde robotik paketleme sistemine geçişte dijitalleşmenin, verimlilik, iş gücü, çalışan sağlığı ve güvenliği belirleyici nokta olduğunu aktaran yetkililer, “2020 yılı itibarı ile A2 fabrikasında başarılı şekilde devreye alınan robotik sistemlerin getirdiği kazanımlar ile birlikte, A3 tesisi için de robotik paketleme projesine başladı. Kocaer Çelik, robotik paketleme sistemini devreye alarak, sektöre öncülük etmekte ve akıllı fabrika konseptine uygun olarak yapılan dijitalleşme yatırımları ile insan gücünden sisteme geçiş süreçlerinde önemli projeler gerçekleştirmekte. Şirket, yapay zeka uygulamaları ve veriye dayalı karar destek sistemleri ile tüm süreçler etkin bir şekilde optimize ederek yönetiyor. Kocaer Çelik, bu kapsamda tüm süreçlerdeki operasyonel mükemmelliği artıracak stratejilerle, süreçlerle, hedeflerle ve yalın üretim felsefesi ile yönetilen bir şirket olmak için kendi tasarladığı metodolojileri hayata geçiriyor” dediler.
Çalışanların özgüvenini destekleyen, girişimci ve yenilikçi anlayışı önemseyen bir yaklaşıma sahip olmaları sayesinde, Endüstri 4.0 çağının temel gerekliliklerine entegre olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini aktaran yetkililer, “Tüm süreçleri SAP ile yöneten Kocaer Çelik, 2017 yılında ‘İnovasyon’ kategorisinde birincilik ödülünü aldı. Paketleme hatlarındaki robotların üretim iş emirlerinin teyitleri SAP MII sistemi ile otomatik olarak alınabilmektedir” diyerek sözlerini noktaladılar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ