Makine Haber

IBG serisi darbe üfleme etkili hava tabancası

Önlem alınmadığı takdirde, fabrika içerisindeki hava tüketimlerinin büyük bir bölümüne neden olan üfleme uygulamaları ciddi maliyetlere neden olur. Özellikle direkt hortumdan yapılan üflemeler, orifis çapı büyük olan nozüllerden yapılan üflemeler ve verimsiz hava tabancaları bu duruma örnek olarak verilebilir.

  • 11 Mart 2020
IBG serisi darbe üfleme etkili hava tabancası

SMC

Hava tüketimlerinin fabrika içerisindeki büyük bir bölümü üfleme uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu üfleme uygulamalarında önlem alınmadığı takdirde, ciddi anlamda hava tüketim maliyetleri oluşabilmektedir. Özellikle direkt hortumdan yapılan üflemeler, orifis çapı büyük olan nozüllerden yapılan üflemeler ve verimsiz hava tabancaları bu duruma örnek olarak verilebilir. Hava tabancaları üfleme uygulamaları açısından iki farklı sınıfta toplanabilir.
1. İşlenmiş parçaları kurutmak, üst-baş temizlemek, farklı nozüller kullanarak noktasal basınç veya debi gerektiren üfleme uygulamaları vb. için standart hava tabancaları kullanılmaktadır.
2. Yapışan talaşların, tozların kısa sürede ve az tüketim oluşturarak temizlenmesi ve uzaklaştırılması için de, SMC’nin sunduğu IBG serisi darbe üfleme etkili yüksek enerji tasarrufuna sahip hava tabancası önerilmektedir. Böylece, aynı iş yüzde 90’lara varan oranlarda tasarruflu bir şekilde gerçekleştirilebilir. Aşağıda, IBG serisi darbe üfleme etkili yüksek enerji tasarrufuna sahip hava tabancası ve uygulama örneği verilmiştir.

Yüzde 90’lara varan oranda enerji tasarrufu sağlıyor
Standart hava tabancasının, uzaklaştırılması zor olan yapışmış talaşları ucundaki nozül ile bağlantılı olarak 5 sn.’de uzaklaştırdığı varsayılırsa; aynı işin IBG serisi hava tabancasıyla sadece 3 atışla yapılabilmesi ile yüzde 90’lara varan oranda enerji tasarrufu sağlanır. Dâhili tanklı iç yapısı sayesinde, verdiği etki basıncı standart hava tabancalarının verdiği anlık etki basıncından hemen hemen 3 kat daha fazladır. Ürünün dâhili akış ayarlı modeli de mevcuttur. Böylece, temizlenecek veya uzaklaştırılacak ürünün statik sürtünme özelliğine göre (örneğin; ıslak veya yapışkan yüzeyde bulunan talaşlar) anlık tepe basıncı ve sonrasında (basılı tutulduğu takdirde) üfleme debisi artırılıp azaltılabilir. Bu durum, optimum seviyede hava tüketilmesine olanak tanır.

Yüksek etkili tepe basıncı elde edilebilmektedir
Bas-bırak şeklinde kısa süreli tetiklemelerde (40 ms.) yüksek etkili tepe basıncı elde edilebilmektedir. Sonrasında, basılı tutulduğu takdirde daha düşük etkili basınçla üflemeye devam edebilmektedir.
IBG serisi hava tabancasının ucuna farklı tip nozüller takılabilmektedir. Söz konusu nozüllerin tasarımları, bu tabancanın üfleme karakteristiğini ciddi anlamda etkilemektedir. Piyasada bulunan veya SMC’nin sunduğu KN serisi erkek dişli 1/4” nozüller kullanıldığında; tabancaya bas-bırak şeklinde basıldığında, darbe etkili üfleme özelliği ciddi oranda azalmaktadır. Fakat, tabancaya basılı tutularak üfleme yapıldığında, standart hava tabancalarıyla benzer üfleme etkisine sahiptir. IBG1 serisi bar tipi uzun nozül (50-100-150 veya 300 mm) kullanıldığında; hava tabancasının darbe etki özelliğini azalmamaktadır. Daha noktasal etki, istenen ve ulaşılması zor olan bölgelerde avantaj sağlayabilmektedir. Fakat bu durumda da, basılı tutularak çalıştırılmasından ziyade bas-bırak şeklinde çalıştırılması önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ