Makine Haber

NH serisi lineer kılavuzlar, yüz maskesi üretim makineleri için ideal olduğunu kanıtladı

İngiltere’de otomasyon ve makine yapımı konusunda uzman bir üretici, kendisinden Covid-19 salgını nedeniyle acil olarak yüz maskesi makineleri üretmesi talep edildiğinde, NSK’nin proaktif ekibine ve bu şirkete ait uzun ömürlü NH serisi lineer kılavuzlara başvurdu. 

  • 25 Kasım 2020
NH serisi lineer kılavuzlar, yüz maskesi üretim makineleri için ideal olduğunu kanıtladı

NSK

Bir aile şirketi olan ve 1982 yılında kurulan Sims Engineering, otomatik sistem ve belirli bir amaca yönelik makine tasarımıyla, üretim üzerine uzmanlaşmayı hedefliyor. ISO9001 onaylı işletme, ağırlıklı olarak otomotiv, ilaç ve gıda sektörlerine yönelik çalışıyor. Ancak firma, Covid-19 salgını ortaya çıktığında, otomatik yüz maskesi üretim makineleri talebini karşılamak üzere hızlıca harekete geçti.
Kısa sürede makine üretmesi ile tanınan Sims Engineering tarafından zaten yıllar önce yüz maskesi makineleri geliştirilmişti. Bu nedenle şimdi yapılması gereken şey; tasarımın güncellenmesi ve üretkenlik ile kaliteyi en üst düzeye çıkaracak güvenilir, yenilikçi ve verimli bir çözüm üretilmesiydi.
Sims Engineering tarafından üretilen otomatik yüz maskesi üretim makinelerinin oldukça karmaşık bir yapısı var. Katlanabilir kumaştan maske üreten bu makinelere kesme, katlama ve montaj bölümleri entegre edilmiştir. Maske kumaşının profil kesimini tamamlamak üzere yüksek derecede hassas bir kalıp ve delik açma seti kullanılmaktadır.

Şirket, uzun süredir teknoloji ortağı olan NSK’ya başvurdu
Makinelerin sorunsuz, verimli ve etkili bir şekilde işlemesini sağlamak amacıyla şirket, uzun süredir teknoloji ortağı olan NSK’ya başvurdu. NSK son 20 yıldır, Sims Engineering tarafından geliştirilen çeşitli makine ve sistemlere uygun NH/NS serisi lineer kılavuzlar (ve önceki modeller) tedarik ediyor.
Yüz maskesi üretim makineleri için; lineer kılavuzların hem sessiz çalışma olanağı, hem de genişletilmiş güvenilirlik sunarken yüksek hız ve yüksek yük taşıma kapasitesi sunması gerekiyordu. Şirket, NSK’nin NH serisinin gereksinimleri karşılayacağından emindi.
Özel olarak geliştirilmiş yuvarlanma yolu geometrisi gibi özellikleri sayesinde NH serisi lineer kılavuzlar, diğer geleneksel seçeneklere göre iki kat daha fazla kullanım ömrü sunuyor. Kullanıcıların yararlanabileceği diğer avantajlar; yüksek dinamik yük değeri, yüksek verimlilik, uzun bakım aralığı, düşük gürültü çıkışı, montajının kolay olması ve diğer geleneksel seçeneklerin önüne geçen standart hassasiyettir.

Sipariş verildikten yalnızca beş gün sonra tedarik edildi
Sims Engineering, NSK’nin İngiltere’de bulunan Newark tesisindeki atölyesinin karantina süresince açık olduğunu öğrenince memnuniyet duymuştur. İlk NH serisi lineer kılavuzlar sipariş verildikten yalnızca beş gün sonra, NSK bu kılavuzları istenilen şekilde tedarik etti.
NSK Newark stoktaki standart ölçülerin yanı sıra; belirli uzunluk, kaplama, keçe ve gres taleplerini de kısa süre içerisinde teslim edecek kapsamlı kapasiteye sahip. Bu tesiste, İngiltere ve Avrupa’daki talebi destekleyebilecek 15 ilâ 65 ebatlarında NH/NS lineer kılavuz stoğu var ve kendi atölyesi, özel siparişleri beş gün gibi kısa bir süre içerisinde karşılayabilecek kadar donanımlı.
NSK, 2020 boyunca Sims Engineering’e yüz maskesi üretim makineleri için kullanılacak pek çok NH lineer kılavuz tedarik etti. Yüz maskesi için bölgesel kaynaklara olan artan talebi karşılamak için şu an üç tip makine üretim aşamasında.

K1 yağlama üniteleriyle birlikte tedarik ediliyor
Tüm Sims Engineering NH serisi lineer kılavuzları, NSK’nin K1 yağlama üniteleriyle birlikte tedarik ediliyor. Böylece, yağ uzun bir süre boyunca temin edilir ve taşıyıcı aracın içine eklenerek yavaş yavaş serbest bırakılır. K1 hassas izolasyonu sayesinde, kirleticilerin lineer kılavuz yüzeyine ulaşması önlenir. Ayrıca, geleneksel çözüm yöntemleriyle karşılaştırıldığında daha az yağ sızıntısına sebep olur.
NSK, farklı bir seçenek olarak kısa bir süre önce K1-L yağlama ünitesini piyasaya sürdü. K1-L’nin yağ haznesi çok daha geniştir ve içinde yeni bir poliolefin bazlı taşıyıcı malzeme yer alır. Bu özellikler sayesinde K1 serisine kıyasla iki kat hizmet ömrüne sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ