Makine Haber

Güvenilir ve tasarruflu yüzey ve profil frezeleme

Başlangıçta otomotiv sektöründeki, özellikle turboşarjlar ve egzoz manifoldları gibi paslanmaz döküm parçaların işlenmesi için tasarlanan CoroMill MR80, kalıp segmenti gibi yuvarlak kesme kenarı güvenliğini gerektiren çelik frezeleme uygulamalarında gereksinimleri karşılayacak şekilde geliştirildi.

  • 19 Ekim 2023
Güvenilir ve tasarruflu yüzey ve profil frezeleme

Sandvik Coromant

Sandvik Coromant, çelik ve paslanmaz çelikte çok sayıda yüzey ve profil frezeleme uygulamasında zorlu kaba işleme operasyonları için tasarlanmış yeni bir frezeleme konsepti CoroMill MR80’i piyasaya sürüyor. ​
CoroMill MR80 standart yuvarlak kesici uçlu frezelere kıyasla daha fazla sayıda kesici uca sahip çift taraflı yuvarlak kesici uç konseptidi olduğunu aktaran Sandvik Coromant Değiştirilebilir Frezeleme Takımları Global Ürün Uygulama Uzmanı Sangram Dash, “Çelik ve paslanmaz çelikte 3 mm’ye kadar düşük kesme derinliği ile yüzey ve profil frezeleme uygulamaları için idealdir” dedi.
Başlangıçta otomotiv sektöründeki, özellikle turboşarjlar ve egzoz manifoldları gibi paslanmaz döküm parçaların işlenmesi için tasarlanan bu ürün, kalıp segmenti gibi yuvarlak kesme kenarı güvenliğini gerektiren çelik frezeleme uygulamalarında gereksinimleri karşılayacak şekilde geliştirildi. Sonuç olarak, CoroMill MR80 güvenlikten asla ödün vermeksizin çok sayıda uygulamada yüksek verimlilik ve ekonomik işleme imkanı sunan çok yetenekli ve çok yönlü bir frezeleme konseptidir.

“Kesici gövdesi için ek güvenlik sağlıyor”
Yuvarlak kesme kenarının, zorlu malzemelerde ve zorlu kesme koşullarında en güvenli kenar olarak kabul edildiğini ifade eden Dash, şöyle konuştu: “Ayrıca altlık, baskı deformasyonuna ve işleme kazalarına karşı koruma sağlarken, kesme sırasında mikro hareketleri sınırlayarak kesici ucu uç yuvasında sabitliyor ve böylece kesici gövdesi için ek güvenlik sağlıyor.”
Ekonomik bir çözüm olan CoroMill MR80’nin, 3 mm kesme derinliği içinde kullanıldığında 12 indeksleme imkanı sunan çift taraflı kesici uçlara sahip olduğunu kaydeden Dash, “Bu, her kesici uç seti için daha fazla parça anlamına geliyor. Ayrıca, kesici gövde üzerinde daha fazla sayıda kesici uç bulunması, daha yüksek bir tabla ilerlemesi ve daha fazla verimliliğe imkan tanıyor. Bunun da ötesinde, genel güvenlik ve güvenilirlik, kesici gövdesinde ve kesici uçlarda hasarın azalması anlamına geliyor ve bu da sonuçta maliyetlerin düşürülmesine yardımcı oluyor” dedi.

“Oldukça düşük kesme kuvvetleriyle çalışır”
Hafif kesme geometrisi sayesinde CoroMill MR80’nin zorlu işleme koşullarında, hatta uzun kullanma mesafelerinde bile sorun çözücü olarak kullanılmasının mümkün olduğunu dile getiren Dash, şöyle devam etti: “Genellikle otomotiv sanayisi paslanmaz döküm parçaları, karmaşık şekilleri nedeniyle, yüksek kesme yükleri için uygun olmayabilecek bir fikstür üzerine monte ediliyor. Ayrıca, kalıp içerisinde kesicinin, uzun bir adaptöre monte edilmesi ve kalıp boşluğunun derinliklerine gitmesi gerekiyor. Her iki durumda da titreşimin önlenebilmesi için kesme kuvvetleri sınırlandırılması gerekiyor. CoroMill MR80 çift taraflı negatif bir konsept olsa bile, oldukça düşük kesme kuvvetleriyle çalışır ve bu tür uygulamalar için uygun bir çözümdür.”
CoroMill MR80 ürün yelpazesinde, 32 ilâ 100 mm arası çaplar, 3-12 kesme dişi, eşit hatve ve altlık koruması içeren silindirik ve Arbor kesici gövdeler yer alır. Tüm kesici gövdelerde içten kesme sıvısı beslemesi bulunur. Çift taraflı E-L50 kesici uçlar, önerilen 3 mm kesme derinliğiyle doğru ve kolay indeksleme (6 + 6) imkanı sunar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ