Makine Haber

Otomotiv sektörü, insan-robot iş birliği ile geleceğe hazır

Dünyanın önde gelen CNC, robot ve makine üreticilerinden biri olan Japonya merkezli Fanuc, farklı özelliklere sahip robotları ve otomotiv üretim hatlarını iyileştirmeye yönelik opsiyonları ile fabrika teknolojilerinde köklü değişimler meydana getiriyor.

  • 06 Mayıs 2020
Otomotiv sektörü, insan-robot iş birliği ile geleceğe hazır

Fanuc

Fanuc, dünyanın dört bir yanındaki otomotiv endüstrisinde kullanılmak üzere 0.5 kg’dan 2.300 kg’a kadar kaldırma kapasitesine sahip geniş bir model aralığında, uygulamada farklı özelliklere sahip robotları ve otomotiv üretim hatlarını iyileştirmeye yönelik opsiyonları ile faaliyetlerini sürdürüyor.
Kurulumu olabildiğince hızlı ve kolay hale getirmek için Fanuc çözümleri, geleceğe dönük akıllı fabrikalarda kullanıma hazır tak-çalıştır teknolojilerini içeriyor. Kullanıma hazır bu teknolojiler sayesinde, duruş süreleri etkin bir şekilde minimize edilirken; basit menüler kullanarak üreticilerin kendi çözümlerini oluşturmaları mümkün hale geliyor.
Çağın en büyük gereksinimlerinden biri olan enerjinin verimli olarak kullanılması bağlamında tüm Fanuc ürünleri, maksimum enerji verimliliği göz önünde bulundurularak tasarlanıyor. Şirket, akıllı enerji tasarrufu özellikleri ve servo teknolojisi ile mümkün olan maksimum verimi, en düşük enerji tüketimi ile sağlamayı hedefliyor. Fanuc ürünleri; üretim miktarı, verimlilik ve hız dışında birçok değerli etkeni bir arada bulunduracak şekilde, fabrika alanının en optimum şekilde kullanılabilmesi için geliştiriliyor.

Üretim hattının hemen hemen her aşamasında kullanılıyor
Otomotiv sektöründe üretim hattının hemen hemen her aşamasında kullanılan robotlar; yüksek düzeyde verim gerektiren, tekrar eden ve insan sağlığı için riskli olabilecek görevlerde de ideal görülüyor. Fabrikaların ihtiyaçları doğrultusunda, ağırlıklı olarak; punta kaynak, araç gövde komponent transferi, mastik, ark kaynak, araç ölçümü ve boya gibi uygulamalar için otomotiv kaporta üretim hatlarında kullanılan robotlar üretiliyor. Yanı sıra; görsel işleme ürünleri, kuvvet sensörü, yörünge hızlandırma opsiyonları, ‘ZDT’ olarak adlandırılan robotlar ve bağlı çevre ekipmanlarının haberleşebildiği, takip edilebildiği ve olası problemlerin oluşmadan fark edilmesinin sağlandığı IoT çözümleri de, öncelikli üretilen akıllı teknolojiler arasında yer alıyor.

Kablolama ihtiyacını en aza indirgiyor
Fanuc, robotları dışında; CNC, lazer, Power Motion, Robodrill, Roboshot ve Robocut teknolojileri ile tek ortak platform üzerinden aksiyon alarak, ek arayüz ve kablolama ihtiyacını en aza indirgiyor. Çözümler arasında çok yönlü montaj şekillerinin yanında; küçük izdüşümlerine sahip hızlı ve ince punta robotları, kompakt işleme merkezleri ve tanımlanmış güvenlik bölgelerine göre robotun çalışma alanını kesin olarak belirlemeye olanak veren akıllı DCS (Dual Check Safety) yazılımı da bulunuyor. Öte yandan, Fanuc’un 900 kg-2.300 kg taşıma kapasite aralığındaki dört robot modeliyle araç komplesi transferinde rol oynayan M-2000 robot serisi; geleneksel konveyörlere göre verimliliği, daha düşük bakım maliyeti ve kolay kurulumu ile fark yaratıyor.

Yiğit: “Yepyeni bir üretim modelinin içindeyiz”
Amerika, Asya ve Avrupa pazarında faaliyet gösteren otomotiv devlerinin üretim hatlarında faaliyet gösteren 100 binin üzerinde kurulu robotlarının olduğunu belirten Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “IoT teknolojileriyle donatılacak olan gelecekte, otomotiv sektöründe bugünün çok daha üzerinde bir verimlilik seviyesi oluşacak. Gelecekte; network üzerinden birbirine bağlı hareket edebilen, karar ve planlama sunabilen daha ileri teknolojiler kullanılacak” dedi.
Modüler; fakat kesintisiz veri akışı sağladıklarını vurgulayan Yiğit, sözlerine şöyle devam etti: “Yüksek enerji verimliliğine sahip, alan tasarrufunun maksimum düzeyde gerçekleşeceği, insan-makine iş birliği üzerine kurulu yepyeni bir üretim modelinin içindeyiz ve her geçen gün köklü değişimlere yol açacak yeni modellerimizi geliştiriyoruz. Geleceğin dünyasında robotlar, tüm zorlu görevleri yerine getirerek; insanların değerli zamanlarını daha hafif, daha vasıflı veya zorlu görevlere ayırmalarına olanak tanıyacak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ