Makine Haber

Aydoğdu: “10 gençten sadece biri makine sektöründe çalışmak istiyor”

Makine sektöründe ciddi anlamda kalifiye elaman sıkıntısı yaşandığını dile getiren Hakan Aydoğdu, mesleki ve teknik özel eğitimlerle sorunun çözümüne katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Aydoğdu, sektörde çalışacak gençlerin hatırı sayılır rakamlarla işe başlayabileceklerini de ifade etti.

  • 13 Ocak 2020
Aydoğdu: “10 gençten sadece biri makine sektöründe çalışmak istiyor”

4 milyon 650 bini aşan işsiz sayısı ve genç işsiz oranının yüzde 27,4’e çıkması istihdam artırıcı politikaları gündeme getirirken; makine sektöründe de kalifiye eleman sıkıntısı yaşanıyor. 243 bin 550 kişinin çalıştığı sektörde, yatırım malı olarak kullanılan takım tezgahlarının payı ise yüzde 8,75.
Makine sektörünün her alanında olduğu gibi takım tezgahlarında da ciddi bir şekilde kalifiye eleman sıkıntısı yaşandığına dikkati çeken Tezmaksan Akademi Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “İstihdama katkı sağlamak amacıyla 2015 yılında kurulan akademide; operatör, robot kullanımı ve dijitalizasyon eğitimlerinin yanı sıra, yeni teknoloji kullanımına yönelik eğitim programları da düzenliyoruz. Eğitimlerle birlikte, sektörden gelen talep üzerine 2018’den itibaren ‘Özel İstihdam Bürosu’ statüsünde hizmet vermeye de başladık” dedi.

“Makine sektöründe ‘güncel kalmak’ son derece önemli”
Teknolojinin süratle değiştiği alanlardan olan makine sektöründe ‘güncel kalmanın’ son derece önemli olduğunun altını çizen Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Tezmaksan çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Tezmaksan Akademi olarak; uygun iş gücünü, işverenle tam zamanında bir araya getirmeyi ve böylece, faaliyet gösterilen sektörlerde istihdam kalitesini yükseltmeyi amaçlıyoruz. Ücretsiz olarak gerçekleştirdiğimiz ‘İşe Yerleştirme Danışmanlığı’ vasıtasıyla bir maaş istatistik raporu oluşturduk. Buna göre, İstanbul’da ‘talaşlı imalat’ sektöründe çalışacak bir kişinin deneyimsiz olması halinde ücreti 2 bin 500 TL’den başlıyor. Şayet deneyimli ise, bu rakam 6 bin TL’ye kadar çıkıyor. Aynı şekilde, bir CNC operatörünün deneyimsiz olarak alacağı ücret 2 bin TL’den başlarken; bu rakam deneyimli olunması durumunda 5 bin 500 TL’ye kadar çıkıyor.”
2019 yılında imalat sektöründe 2-9 çalışanı bulunan şirketlerde eleman açığının yüzde 11.2, 10-19 arası çalışanı bulunan şirketlerde yüzde 15.9 olduğunu bildiren Aydoğdu, 20 ve üzeri çalışanı bulunan şirketlerde ise, söz konusu açığın yüzde 24.4 olarak gerçekleştiğini bildirdi. Aydoğdu, “Sadece bu üç veriden hareketle duruma baktığımızda, imalat sanayii tarafında açık iş sayısının 117 bin olduğu ortaya çıkıyor” diye konuştu.

“Meslek liselerinde düzenlediğimiz seminerlerle 40 bin gence ulaştık”
Türkiye’de tüm lise öğrencileri içinde mesleki ve teknik eğitimi tercih edenlerin oranının yüzde 34.62 olduğunu aktaran Hakan Aydoğdu, şöyle devam etti: “Tezmaksan Akademi olarak, meslek liselerinde düzenlediğimiz seminerlerle 40 bin gence ulaştık. Her 10 gençten sadece birinin ya da ikisinin mezun olduktan sonra makine alanında çalışmak istediğini gözlemledik. Özellikle, makine ve takım tezgahları sektörünü anlattığımız ‘Torna ile Şekillenen Hayatlar’ seminerlerimizin ardından, 10 gençten beşinin fikrinin değiştiğini ve bu alanda çalışmak istediklerini beyan ettiklerini gördük. Bu süreçte gördüğümüz diğer bir şey ise, gençler meslek liselerinde okuyor; ama ne okuduklarını bilmiyorlar ve mezun olduklarında ne olacakları konusunda bilgileri yok. Sektörün geleceğini anlatınca ve ne kadar önemli olduğunu gösterince fikirleri değişiyor. Mesleki eğitimimizi uygulamalı ve modern çağın ihtiyacına uygun bir hale getirip, gençleri bu alanı bilerek mezun ettiğimiz takdirde değişimin başlayacağına inanıyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ