Makine Haber

Vural: “Son 3 ayda e-Fatura müşteri sayımız yüzde 40 arttı”

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile birlikte, şirketlerin dijitalleşme sürecinin 2019’un sonunda hızlandığını kaydeden Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, 31 Aralık’ta geç saatlere kadar geçiş talebi aldıklarını ve sürecin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

  • 21 Ocak 2020
Vural: “Son 3 ayda e-Fatura müşteri sayımız yüzde 40 arttı”

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 19 Ekim 2019’da yayımlanan tebliğ ile yıllık cirosu 5 milyon TL’nin üzerinde olan tüm şirketlerin; e-Fatura, e-Arşiv, e-Defter ve e-İrsaliye uygulamasına geçiş süreci başladı. e-Fatura’yı gönüllü veya zorunlu kullananların e-Arşiv Fatura’ya geçişi için son tarih 1 Ocak 2020 olarak belirlenince, 2019’un son çeyreğinde geçiş yoğunluğu zirveye ulaştı.
Tebliğ ile birlikte şirketlerin dijitalleşme sürecinin 2019 yılının sonunda hızlandığını ifade eden Digital Planet Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, 31 Aralık 2019’un geç saatlerine kadar geçiş talebi aldıklarını ve sürecin yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

“Aralık ayında çok ciddi bir hareketlilik yaşadık”
2019’un son 3 ayını değerlendiren Adnan Vural, “Aralık ayında çok ciddi bir hareketlilik yaşadık. Son 3 ayda e-Fatura müşteri sayımızda yüzde 40 oranında artış ile tekil müşteri sayımız 17 binin üzerine çıktı. Aralık ayında 4 bin yeni e-Fatura müşterisi ile çalışmaya başladık. Yılbaşı akşamında geç saatlere kadar geçiş yapmak isteyen müşterilerden çağrı merkezimize kayıt talepleri geldi. Yoğun geçiş sürecinde yüzde 99 müşteri memnuniyetiyle hizmet veren bir marka olarak, hem mevcut müşterilere, hem de yeni geçiş yapmak isteyen müşterilere aynı şekilde kesintisiz hizmet verebilmek amacıyla çağrı merkezimizde çalışan sayımızı da artırdık” dedi.
2018’de 82 bin olan e-Fatura mükellef sayısının 197 bine ulaştığını kaydeden Vural, şunları söyledi: “Bunların 17 bini kamu kurumu. Geriye kalan 180 bin mükellefin 140 bini zorunlu veya 2020 öncesinde e-Arşiv Fatura kullanmak için gönüllü olan firmalar. 40 bin mükellef, kâğıt faturaya getirilen günlük 5 bin/30 bin limiti nedeniyle 1 Ocak itibariyle geçiş yapan firmalar. Şu anda ise, her gün ortalama bin 500 firma bu listeye ekleniyor. 1 Temmuz 2020’de e-Fatura zorunluluk limiti 5 milyon TL’ye düşen mükellefler de sisteme dâhil olduğunda, güncel rakamlara ilave olarak 60-80 bin mükellefin daha bu sayıya ekleneceğini öngörüyoruz. 2020 yılı sonuna gelindiğinde ise, e-Fatura kullanıcı sayısının 300 bin mükellefe ulaşılacağı tahmin ediliyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ