Makine Haber

Hannover Messe 2024, “Sürdürülebilir Endüstriye Enerji Veriyor” ana teması ile düzenlenecek

Dünyanın en büyük 10 fuar şirketi arasında yer alan Deutsche Messe tarafından 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında “Sürdürülebilir Endüstriye Enerji Veriyor” ana teması ile düzenlenecek Hannover Messe Fuarı’nın tanıtımı için İstanbul’da basın toplantısı gerçekleştirildi.

  • 17 Ocak 2024
Hannover Messe 2024, “Sürdürülebilir Endüstriye Enerji Veriyor” ana teması ile düzenlenecek

Endüstriyel dönüşüm temasıyla 22-26 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hannover Messe Fuarı’nda 4 binden fazla şirket yeşil bir gelecek için çözümlerini sunmak üzere bir araya gelecek. Etkinlikte öne çıkan endüstri trendleri arasında; yapay zeka, karbon-nötr üretim, iklim koruma, sürdürülebilirlik, Endüstri 4.0, hidrojen ve yakıt hücreleri yer alacak.

Triantafillos: “Şirketlerin rehberlik almaya ihtiyaçları var”
Fuarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Deutsche Messe AG Hannover Messe Global Direktörü Basilios Triantafillos, şunları söyledi: “Geçtiğimiz nisan ayında Hannover Messe’de gördüğümüz gibi yenilikçi teknolojiler, iklim açısından nötr ve yüksek performanslı bir endüstriye giden yolu açıyor. Şirketlerin de bu doğrultuda otomasyon, yapay zeka ve enerji yönetimi kavramlarını nasıl uygulayacakları üzerine rehberlik almaya ihtiyaçları var. Kendi gelecek vizyonlarını oluştururken büyüme potansiyellerini sınırlamayacak bilgi ve yeniliklerden haberdar olmalılar. İşte tüm bu önemli konular Hannover Messe 2024’te yer bulacak.”
Fuarın “Sürdürülebilir Endüstriye Enerji Veriyor” ana teması altında ilgili sorulara cevaplar sunacağını belirten Triantafillos, “Çözüm; yeni teknolojiler ile sektörler arası iş birliği ve net bir politik çerçevenin harmanlanmasından geçiyor” dedi.

Klar: “Türkiye 140’a yakın firma tarafından temsil edilecek”
Hannover Fairs Turkey‘in bir yandan iş ortaklarıyla birlikte büyük çoğunluğu imalat sanayi odaklı olmak üzere 10 fuar düzenlediğini diğer yandan ise Deutsche Messe tarafından dünyanın çeşitli ülkelerinde düzenlenen fuarlara Türkiye’den katılımlar organize ettiğini belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar ise, “Geçtiğimiz yıl farklı kıta ve ülkelerden 4 binden fazla katılımcıya ev sahipliği yapan fuar, bu yıl da bu istikrarını sürdürecek. Türkiye, İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) desteği ve Hannover Fairs Turkey’in organizasyonuyla fuarda 140’a yakın firma tarafından temsil edilecek. Türkiye üretim ve ihracatta her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Sanayi alanında üretim ve ihracat yapan firmalar, imalat, istihdam ve Ar-Ge süreçlerine yaptıkları yatırımlarla dikkat çekiyor. Bu başarının anahtarı, firmaların gösterdikleri istikrarlı çabada yatmakta. Gelişen sanayi tesisleri, artan katma değer, büyüyen kapasiteler ve sürdürülebilirlik odaklı girişimlerle Türkiye sanayisi her geçen gün büyüyor. Küresel ekonomik dalgalanmalara rağmen üretimini durdurmayan ve teknoloji yatırımlarına devam eden Türkiye sanayisi, uluslararası fuarlarda da öne çıkıyor. Hannover Messe aracılığıyla iş görüşmelerine aktif olarak katılan firmalar, yeni bağlantılar, projeler ve iş birlikleri için fırsatlar buluyor” diye konuştu.

Develioğlu: “Sanayi sektörünün dünyadaki en önemli buluşma noktası”


Hannover Messe’nin sanayi sektörü için dünyadaki en önemli buluşma noktası olduğuna değinen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İstanbul Ticaret Odası olarak 1992 yılından bu yana kesintisiz şekilde sanayicimizi Hannover Messe Fuarı ile küresel vitrine taşıyoruz. Bugün bu üretken ve geleceğe yön veren platformda yer almaktan ve ülkemiz adına milli katılım organizasyonunu yeniden düzenleyecek olmaktan büyük heyecan duyuyoruz. Fuara katılım demek; daha fazla rekabetçi olmak, daha fazla ihracat imkanı yakalamak, daha fazla üretim ve istihdama ulaşmak demek. Bu yıl 77. defa kapılarını açacak olan ve dünya endüstrisinin nabzını tutan Hannover Messe Fuarı, İstanbul Ticaret Odası olarak büyük önem verdiğimiz bir organizasyon. Burada atılan tohumlar, ne mutlu ki sektörün küresel bağlantılarını daha da kuvvetlendirdi. Türkiye’nin Hannover’deki katılım alanı ve katılımcı sayısı her yıl artmaktadır. Türkiye 2023’te, fuarda katılımcı firma sayısında ev sahibi Almanya’dan sonra 3’üncü büyük yabancı katılımcı oldu. Beş ayrı salonda, bin 800 metrekarelik alanda 81 katılımcımızla Hannover Messe 2024’te yer alacağız. Ayrıca 140’ı aşkın firmamız da fuara bireysel olarak iştirak ederek Türkiye’yi ve sektörün gücünü temsil edecek.”

Gaarder: “Partner ülke olmaktan büyük bir onur duyuyoruz”


Norveç Ankara Büyükelçisi Andreas Gaarder de partner ülke olarak Hannover Messe Fuarı’nda yer almaktan büyük bir onur ve heyecan duyduklarını söyleyerek şu bilgileri verdi: “Doğal kaynakları doğru yönetmede, yenilenebilir enerji ile yeşil dönüşüm süreçlerinde 100 yılı aşkın deneyimi ile Norveç özellikle temiz enerji üretiminde eşsiz bir noktada bulunuyor. Ayrıca Norveç, üstün nitelikli iş gücüne sahip bir ülke olarak uzun vadeli ortaklıklar konusunda da iş birlikçi bir konumda. Yeşil sanayi dönüşümünün de öncülüğünü üstlenen Norveç, dünyada likit hidrojenle çalışan ilk gemiyi de üreten, elektrikli araba inovasyonu ve sürdürülebilir rüzgar endüstrisi üzerine çok uzun yıllardır çalışan bir ülke. Bu vesile ile Türkiye’nin de 2053 hedefinde net sıfır emisyona geçme çalışmaları olduğunu biliyoruz. Norveç ve Türkiye arasında enerji ve denizcilik sektörlerinde iş birliğinin geliştirilebileceğine inanıyoruz. İki ülke arasında iş birliğinin bu anlamda gelişmesi için Norveç’in teknolojik çözümlerinin Türkiye için uygun olabileceğini düşünüyoruz. Net sıfır emisyona geçiş ile ilgili bilgi birikimimizi paylaşmaktan ve iş birliğine gitmekten mutluluk duyacağımızı belirtmek isterim. Türkiye’deki paydaşlarmızı bu yıl düzenlenecek olan Hannover Messe‘ye katılmaya teşvik ediyor ve onları iki Norveç pavilyonunu ziyaret etmeye davet ediyorum. Norveç’in teknolojik çözümleri Türkiye için çok uygun olabilir ve Hannover Messe yeni bağlantılar kurmak ve Norveç-Türkiye uyumunu artırmak için harika bir fırsat olacaktır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ