Makine Haber

Bakan Varank, Ermaksan’ın başarısını TBMM’ye taşıdı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ermaksan’ın; kilogram değeri 2 milyon doları bulan, dünyada sayılı ülkenin üretebildiği ve hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojilerin temel kaynağı niteliğindeki milli lazer çipini gündeme getirdi.

  • 17 Aralık 2019
Bakan Varank, Ermaksan’ın başarısını TBMM’ye taşıdı

TBMM’de yaptığı konuşmada Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ermaksan’ın; kilogram değeri 2 milyon doları bulan ve dünyada sayılı ülkenin üretebildiği lazer çipi anlattı. Aydınlatma teknolojileri (LED), elektronik, savunma sanayii, uzay teknolojileri, sağlık ve tıp gibi hayatın pek çok alanında kullanılan teknolojilerin temel kaynağı niteliğindeki milli lazer çipinin, Türkiye’yi teknoloji rekabetinde ön sıralara taşıdığına vurgu yapan Varank, “Bakanlık olarak, verdiğimiz desteklerin böylesine değerli geri dönüşleri olmasından dolayı büyük bir mutluluk yaşıyoruz” diye konuştu.

“Dünyanın dört bir yanına ‘Türk markası’ gururuyla ihracat yapıyoruz”
Ermaksan’ın; Türkiye’nin yüzde 100 yerli ilk lazer çipi, ilk lazer diyot modülü, ilk lazer ışın kaynağı, ilk 3D eklemeli imalat makinesi ve FBG sensör (Fiber Bragg Grating) gibi pek çok yeni nesil teknolojiyi milli olarak ürettiğini anlatan firma yetkilileri, “Katma değeri yüksek ürünlerimizi dünyanın dört bir yanına ‘Türk markası’ gururuyla ihraç ediyoruz. Tamamen yerli mühendislerin görev yaptığı Optoelektronik Ar-Ge Merkezi’ndeki çalışmaları ile Endüstri 4.0’a uygun çözümler geliştiren Ermaksan, bu konuda Türkiye’nin öncüsü olma vizyonuyla hareket ediyor” diye konuştular.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ