Makine Haber

Kaynakta optik netlik neden önemlidir?

Otomatik kararan kaynak maskesi seçilirken, sadece standart iş güvenliği hususları değil, kullanıcının görüş rahatlığı da hesaba katılmalıdır. Kaynak ustaları doğru maskeyi kullanarak, sadece yüz ve gözlerini kıvılcımlardan korumakla kalmıyor; genel üretkenliğe ve iş kalitesine de katkıda bulunuyorlar.

  • 11 Eylül 2020
Kaynakta optik netlik neden önemlidir?

Lincoln Electric Türkiye

Sunduğu çözümler ve yayımladığı makalelerle sektör profesyonellerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veren Lincoln Electric Türkiye, kaynak maskelerinin optik netliğinin önemi konusunda sektörü bilgilendiren çalışmalara imza atıyor. Kaynak yapmanın zor bir iş olduğunu ifade eden şirket, özellikle 8 -10 saatlik mesainin büyük bölümünde maske kullanan kaynakçılar için bu konunun önemine dikkat çekiyor. Özellikle; zaman zaman ince, sıra dışı ve/veya pahalı malzemeler üzerinde çalışılırken bu durum geçerli oluyor. Sürekli değişen arkta ve kaynak banyosundaki zor algılanan değişikliklerin daha net bir şekilde görülebilmesi ile daha kesin sonuçlar ve daha yüksek kaliteli kaynaklar elde edilebiliyor.

Yanlış maske seçimi görüş ve kalite kaybı yaratabilir
Çok karanlık olan veya filtresinden sunduğu görüş kalitesi çok fazla değişkenlik gösteren bir maske; rahatsızlığa, görüş sorunlarına ve hatta düzensiz kaynaklara yol açabiliyor. Yüksek kaliteli bir otomatik kararan maskeyi ve kartuşunu televizyonunuz gibi düşünebilirsiniz. Spor programlarını ve filmleri eski ve karıncalı bir analog ekranda değil, net ve yüksek çözünürlükte görüntü sunan bir ekranda izlemek isteriz. Aynı görüntü kalitesini kaynak maskenizden de beklemeniz gerekmez mi? Optik netlik tam olarak bu noktada devreye giriyor. Lincoln Electric’in de aralarında bulunduğu üreticiler, kaynak sektöründe göz ve yüz koruması hususlarını düzenleyen üçüncü taraf Avrupa Standartları’nı yol gösterici olarak kabul ediyor. Otomatik kararan kaynak maskesi kartuşlarına yönelik ilgili standart EN379’dur (EN harfleri Avrupa Standardı’nın kısaltmasıdır) ve bu standart önemli optik netlik derecelerini içeriyor. Bu dereceler, kaynak kartuşunun ışık geçirimini ve ayrıca kartuş katmanlarının ışığı dağıtma durumunu ölçen testlerle belirleniyor.

Testlerde dört optik netlik sınıfında değerlendirme yapılıyor
Optik durum (görüntü doğruluğu/düzgünlüğü): Kaynak maskesi lensinin sağladığı görüntünün bozukluk seviyesini değerlendirir. Lens bulanık mı gösteriyor, yoksa net ve düzgün bir görüş mü sağlıyor?
Işık difüzyonu: Kartuş camındaki üretim kusurlarını değerlendirir. Net ve kusursuz mu? Muntazam (her noktada aynı) mı?
Işık geçirgenliğindeki değişkenlikler (lensteki aydınlık veya karanlık bölgeler): Lensin ayarlanabilir gölge işlevini ve lens yüzeyindeki farklı noktalarda bu gölgenin homojenlik durumunu değerlendirir. Lens yüzeyinde birbirine göre çok aydınlık veya çok karanlık bölgeler olmamalıdır.
Işık geçirgenliğinde açıya bağlılık: Bir cisme belirli bir açıyla bakıldığında, gölgenin homojen olmaması nedeniyle görüntüde herhangi bir bulanıklık, uzama, karanlık bölgeler veya sorunlar olup olmadığını değerlendirir.
Kartuşlar, bu değerlendirme sınıflarının her birinde, 1’den 3’e kadar bir puan verilerek derecelendirilir. En iyi puan 1, en kötü puan ise 3’tür. En iyi derece 1/1/1/1’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ