Makine Haber

Varlık: “Takım tezgahlarında dış ticaret açığını düşürmeyi hedefliyoruz”

TİAD’ın 2019 yılının ilk dokuz aylık dönemine ilişkin açıkladığı verilere göre, takım tezgahları alanında yapılan ihracatın yüzde 80’ini sac şekillendirme ve kesme presleri ile lazer ve plazma sac işleme makineleri oluşturuyor. En çok ihracat yapılan ülkeler ise; ABD, Rusya, Polonya, Almanya ve Kanada olarak sıralandı.

  • 14 Kasım 2019
Varlık: “Takım tezgahlarında dış ticaret açığını düşürmeyi hedefliyoruz”

Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (TİAD) açıkladığı verilere göre, sektör 2019 yılının ilk dokuz aylık döneminde 414,4 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Sektörün yıl sonu hedefi ise 580 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirmek.
Takım tezgahları alanında yapılan ihracatın yüzde 80’lik kısmını; sac şekillendirme ve kesme presleri ile lazer ve plazma sac işleme makinelerinin oluşturduğunu aktaran TİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Varlık, CNC işleme merkezi, torna tezgahları ve presler konusunda ise Türkiye’nin ithalatçı konumda olduğunu açıkladı. Varlık, “Ülkemiz, takım tezgahları alanındaki ihtiyacının ancak yüzde 15’ini yerli makinelerle karşılıyor. Hedefimiz, 2023’e kadar bu oranı yüzde 25’e çıkarmak. Hedefe ulaşılması durumunda, sektörün günümüzde 410 milyon dolar olan dış ticaret açığı 100-150 milyon dolara düşecek” dedi.

“Özel profesyonel kümelenme yapılandırması oluşturulmalı”
CNC kontrol ünitesi, iş mili, spindle için özel rulmanlar, taret/magazin, vidalı mil ve yatakları, servo motor ve elektronik devre ekipmanlarının üretim ve ihracatının artırılmasının öncelikli hale getirilmesi gerektiğini ileri süren Varlık, şunları söyledi: “Bu makinelerin üretilmesi için devlet desteği gerekiyor. Takım tezgahları üretiminde önde gelen Almanya, Tayvan, Japonya, İspanya ve İtalya gibi ülkelerin üretim yapılanmasına baktığımızda, hem makine, hem de ekipman üretimi için kümelenme yapılarının öne çıktığını görüyoruz. Türkiye sanayisi için üretimi elzem ve stratejik olan takım tezgahlarının üretimi için; Fraunhofer Innovation Clusters (Almanya), Industrial Technology Research Institute (ITRI-Tayvan), Cluster for Advanced Manufacturing (AFM Cluster-İspanya) gibi başarılı örnekler baz alınarak, üretilecek ekipman ve makineler bazında uzmanlaşmış özel profesyonel kümelenme yapılandırması oluşturulmalı. Lojistik ve insan kaynağı gibi kriterler de göz önüne alınarak, kümelenme modeli Kocaeli, Bursa, İzmir ve Konya’da oluşturulabilir.”

“Yerli üretimin katma değerini yükseltmeyi hedefliyoruz”
Yüksek teknolojiye sahip makinalar kullanarak, yerli üretimin katma değerini yükseltmeyi hedeflediklerini dile getiren Fatih Varlık, “TİAD olarak; yerli üretim ve milli kullanımı artırma yolunda sektörün yaşadığı bütün problemleri yakından takip edip, çözümleri ortaya koymak ve bunları ilgili bakanlıklarla paylaşmak için bir yol haritası hazırladık. Bu raporu, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, hem de Savunma Sanayi Başkanlığı’na sunduk. Bu çalışmamızda, ithalata bağımlılığı azaltmak için yapılması gerekenleri ortaya koyduk. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından yüksek teknolojili CNC takım tezgahı üretimi için yol haritası çıkartmak amacıyla düzenlenen çalıştaylarda da yer aldık” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ