Borsan, Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı listesinde 78 sıra yükseldi

Türkiye’nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan ve 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Borsan, 2023 yılında Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı sıralamasındaki yerini 78 sıra yukarı taşıdı. Şirket, Türkiye’nin 2023 yılında en fazla ihracat yapan ilk 1000 firmasının duyurulduğu raporda 383’üncü sırada yer aldı.

  • 17 Haziran 2024
Borsan, Türkiye’nin ilk 1000 ihracatçısı listesinde 78 sıra yükseldi

Dünya genelinde 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştiren Borsan, 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 9,4 artışla 75 milyon doların üzerinde ihracat geliri elde etti ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 400 firması arasında yer aldı.
Borsan, Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) tarafından hazırlanan ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 1000 firmasının duyurulduğu rapordaki yerini, 2023 yılında 78 sıra birden yukarıya taşıdı ve 383’üncü sırada yer aldı. Küresel markası Borsan Cable ile Turquality Programı kapsamına kabul edilen şirket, 2024 yılında ihracat gelirlerini yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyor.

Akay: “Yüksek bir performans gösterdik”
Küresel ekonominin zor bir döneminde yüksek bir performans gösterdiklerini söyleyen Borsan CEO’su Arbek Akay, “Doğal afetlerin ve bölgesel çatışmaların damga vurduğu, küresel ticaretin 2 trilyon dolar daraldığı 2023 yılında, ihracat gelirlerimizi yüzde 9,4 gibi oranda artırarak 75 milyon doların üzerinde ihracat gerçekleştirme başarısı gösterdik. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Her zaman dile getirdiğim gibi, biz çok iyi bir takımız ve takım olarak en büyük özelliğimiz, elde ettiğimiz her başarıyı, bir sonraki başarımız için bir sıçrama tahtası, mutlaka aşılacak bir çıta olarak görmemizdir. Kendimize daha da agresif bir hedef koyduğumuz 2024 yılında, ihracat büyümemizi iki katın üzerinde artırmayı, 2023 yılına oranla yüzde 20 büyümeyle 90 milyon dolar ihracat çıtasını zorlamayı öngörüyoruz” dedi.

“10’dan fazla ülkede pazar lideriyiz”
Dört kıtada 80’in üzerinde ülkeyi kapsayan geniş bir coğrafyaya katma değerli ihracat gerçekleştirdiklerini ifade eden Akay, şöyle konuştu: “10’dan fazla ülkede pazar lideriyiz. Uluslararası kalite standartlarında ürettiğimiz ürünlerimizin yarısından fazlasını ihracata yönlendiriyoruz. İhracatımızı önümüzdeki dönemde daha da yüksek bir ivmeyle büyütmeyi, küresel pazarlarda daha da güçlenip, pazar lideri olduğumuz ülkelerin sayısını artırmayı amaçlıyoruz. Hedefimiz, müşterilerimizden çalışanlarımıza, iş ortaklarımızdan içerisinde yer aldığımız yerel toplumlara tüm paydaşlarımıza ve ülkemiz ekonomisine sunduğumuz değerleri bir Dünya Markası olarak maksimize etmek. Turquality Programı’nın gücüyle bu hedefimize artık çok daha yakınız.”

“Turquality kapsamına alınmak büyük bir gurur”
Turquality Programı kapsamına alınmanın büyük bir gurur ve sorumluluk anlamına geldiğini vurgulayan Arbek Akay, “Türkiye’nin sanayi gücü Borsan’da 40 yıl süren yolculukta elde ettiğimiz başarıları, Türk markalarının şampiyonlar ligi olarak kabul edilen Turquality Programı ile taçlandırmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Öte yandan bu önemli apoletin omuzlarımıza, sadece kendi büyümemiz açısından değil, ülkemizin imajına olumlu katkı yapma noktasında da sorumluluk yüklediğinin bilincinde ve bu sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirme azmindeyiz. 2023 yılında elde ettiğimiz ihracat başarımız, bu azmimize ve hedeflerimizi gerçekleştirme gücümüze somut bir örnek oluşturuyor. Dünya markası olma yolculuğumuzda süreklilik arz edecek başarılar için kendimizi sürekli geliştiriyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ