Makine Haber

Karataş: “Endüstriyel tesislerdeki enerjiyi 7 gün 24 saat etüt ediyoruz”

VAT Enerji Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi ile endüstriyel tesislerin verilerini 7 gün 24 saat boyunca topladıklarını ifade eden VAT Enerji Observer Genel Müdürü Altuğ Karataş, fazla enerji tüketimine sebep olan noktalarda neler yapılabileceği konusunda öneriler sunduklarını dile getirdi.

  • 15 Aralık 2020
Karataş: “Endüstriyel tesislerdeki enerjiyi 7 gün 24 saat etüt ediyoruz”

VAT Enerji Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi, endüstriyel tesislerin enerjileriyle ilgili verilerini 7 gün 24 saat boyunca izliyor, yorumluyor ve yapılması gerekenlerle ilgili öneriler sunuyor.
VAT Enerji Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi’nin, Türkiye’de yeni hayata geçirilen Enerji Performans Sözleşmeleri için önemli bir fırsat olacağına dikkat çeken VAT Enerji Observer Genel Müdürü Altuğ Karataş, programın özelliklerini şu sözlerle anlattı: “Endüstriyel tesislerin verilerini 7 gün 24 saat boyunca topluyor, kısıtların dışına çıktığı zaman verdiği uyarıları izliyor ve oluşan problemleri tespit ediyoruz. Bu çalışmaların neticesinde de, fazla enerji tüketimine sebep olan tüm noktalarda firmalara neler yapabileceklerini yorumluyor ve öneriler sunuyoruz. Bu sayede, fabrikaların 4 yılda bir yaptırması gereken zorunlu enerji etüdünü 4 haftada ya da 4 ayda da yapma şansımız var.”

“Enerji verimliliği konusunda etüt çalışmaları yapıyoruz”
Enerji verimliliği konusunda etüt çalışmaları yaptıklarını aktaran Karataş, “25 kişilik kadromuzla ve partnerlerimizle birlikte hareket ediyoruz. Bu etüt çalışmaları kapsamında, ultrasonik debimetre ve analizör gibi özel cihazlarla ölçüm gerçekleştiriyoruz ve raporlar hazırlıyoruz. Sanayi tesislerindeki her ölçüm noktalarında 1-2 saatlik ölçümler alınıyor” dedi.
Ölçümlerin sürekliliğinin önemine dikkat çeken Karataş, şöyle konuştu: “Biz, bu ölçümlerin 2 saat değil, 7 gün 24 saat boyunca yapılması gerektiğini düşündük. Bu amacımıza ulaşabilmek için yeni bir yazılım hazırladık ve program geliştirdik. Bu program sayesinde; 7 gün 24 saat boyunca enerjiyle ilgili tüm verileri alıyor, işliyor ve yorumlar hazırlıyoruz. Firmaya da yapılması gerekenleri söylüyoruz. Geliştirdiğimiz bu yazılıma ‘VAT Enerji Observer Enerji İzleme ve Yönetme Sistemi’ ismini verdik.”

“Programımız her geçen gün gelişmeye devam ediyor”
Sistemi hazırlarken, özellikle enerji santrallerinde otomasyon ve izleme sistemleri kuran profesyonel bir ekiple yola çıktıklarını kaydeden Karataş, çok yetenekli bir ekip ile çalıştıklarının altını çizdi. Karataş, hazırlık sürecini şu sözlerle anlattı: “Programı kime gösterdiysek çok beğendi. Özellikle; grafikler, ekran ve renkler ve verdiği öneriler konusunda güzel övgüler aldık. Programımız her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Çünkü, firmalarla yaptığımız görüşmeler neticesinde gelen talepleri değerlendiriyor ve programa entegre ediyoruz. Bunu da çok kısa süre içerisinde yapabiliyoruz. Ekibimizle birlikte 1 yıl önce yola çıktığımızda, üzerinde çok fazla düşündük ve geliştirmeler yaptık. Pandemi döneminde de, ne kadar doğru bir karar aldığımızı gördük. Çünkü, bu zorlu süreçte fabrikaya gidemeyenler oldu ve verileri uzaktan takip etmenin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. Verinin dijital olarak alınması, yorumlanması ve yoğrulması gerekiyor.”

“Fabrikaların 4 yılda bir yaptırmak zorunda oldukları enerji etüdüne gerek kalmıyor”
Sistemin avantajlarından da bahseden Altuğ Karataş, “Enerji etütleri esnasında; fabrikalarda daha çok vakit geçirmemiz gerektiğini, bunun fiziksel olarak mümkün olmadığını ve maliyetleri çok artırdığını gördük. Bu sorunu ortadan kaldırmak amacıyla yola çıktık. Şimdi fabrikaya gitmeden üretim tesisiyle ilgili birçok veriyi alma imkânına sahip olduğumuz gibi, fabrikaların 4 yılda bir yaptırmak zorunda oldukları enerji etüdüne de gerek kalmıyor. Çünkü, firma isterse 4 ayda bir, 4 haftada bir ve hatta 4 saatte bir enerji etüdü yaptırma imkânına sahip oluyor. Bu programın çıkışı; 7 gün 24 saat enerji verimliliği etüdü yaparak, fabrikanın kayıplarını 4 yıl sonra değil, 4 dakika içerisinde fark ederek durdurmaktır. Bu çalışmayı 1 yıl boyunca düzenli olarak yaptığımızı düşünürsek, sistem fabrikalara önemli bir kâr sağlayacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ