Makine Haber

Eroğlu: “YEKDEM bedeli, mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar kaldırılmalı”

YEKDEM bedelinin koronavirüs nedeniyle dönmekte zorlanan sanayi çarklarını iyice olumsuz etkilediğini ileri süren Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Eroğlu, YEKDEM bedelinin mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar kaldırılması gerektiğini savundu.

  • 18 Mayıs 2020
Eroğlu: “YEKDEM bedeli, mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar kaldırılmalı”

EPDK’nın daha önce 121 TL olarak tahmin ettiği Nisan 2020 Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) birim bedeli tahminini 228 TL olarak revize ettiğini belirten Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, salgın nedeniyle tüketilmeyen elektriğin sanayiciye zam olarak geri döndüğünü söyledi. Eroğlu, “Bu zorlu süreçte katlanan YEKDEM bedeli, her şeye rağmen üretime devam etmeye çalışan sanayici için kaldırılması zor bir yük haline dönüştü. Nisan ayında sanayide elektrik tüketimi ortalama yüzde 25 düştü. Ancak, düşen kullanıma rağmen YEKDEM bedeli nedeniyle faturalarımız adeta uçtu. Sanayici, tükettiği elektrik bedeli kadar YEKDEM bedeli ödemek zorunda kaldı. Örneğin; mart ayında 799 bin TL’lik elektrik faturası gelen sanayici 110 bin TL YEKDEM bedeli öderken, nisanda 936 bin TL’lik elektrik faturasında ise 316 bin TL YEKDEM bedeli ödedi” dedi.

“YEKDEM bedeli, üretim üzerinde ciddi bir ağırlık oluşturdu”
Devletin, hidroelektrik santrali ile güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yapılan yatırımları desteklemek için sanayicinin elektrik faturalarına yansıttığı YEKDEM bedelinin, üretim üzerinde ciddi bir ağırlık oluşturduğuna dikkat çeken Eroğlu, şunları aktardı: “YEKDEM bedeli böylesine sıkıntılı bir dönemde sanayici için taşınamaz bir yük haline geldi. Biz yenilenebilir enerjiye karşı değiliz; YEKDEM ekstra bedelinin sanayicinin elektrik faturasına yüklenmesine karşıyız. Koronavirüs nedeniyle dönmekte zorlanan sanayi çarklarını iyice olumsuz etkileyen YEKDEM bedeli, mücbir sebep kapsamında yılsonuna kadar kaldırılmalı. Aksi halde; sanayici tedbir almak zorunda kalır, üretimde ciddi küçülmeler yaşanır ve hedefler tutturulmaz. Sanayideki daralma daha fazla işsizlik anlamına da gelir. İhracatta kayıplar yaşanır. Üretim maliyetlerindeki artış dünyaya mal satmaya çalışan firmalarımızın rekabet şansını zayıflatır ve yurt dışı pazarlarda kan kaybederiz. Üretim maliyetlerinde en önemli kalemlerden biri olan enerji fiyatlarının yüksek oluşu, yabancı yatırımların önünü de kapatır.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ