Makine Haber

Tezmaksan Akademi, Azerbaycan’da da eğitim verecek

Tezmaksan Akademi, Türk-Alman Üniversitesi’nden sonra PGM Inspection ile de bir protokol imzaladı. Akademi, imalat sanayisindeki iş kalitesini yükseltmek ve sürdürülebilir olmasını sağlamak üzere yürüttüğü çalışmaları, söz konusu protokollerle uluslararası alana taşımış oldu.

Tezmaksan Akademi, Azerbaycan’da da eğitim verecek

Tezmaksan tarafından kurulan ve talaşlı imalat sanayisine yönelik ücretsiz eğitimleriyle ön plana çıkan Tezmaksan Akademi, ocak ayında iki önemli iş birliğine imza attı. Türk-Alman Üniversitesi (TAÜ) ile eğitim, staj ve araştırma konularında ortak hareket etme kararı alan akademi, Azerbaycan’da da CNC Takım Tezgahları Eğitim Merkezi eğitimlerini üstlenmek üzere PGM Inspection ile anlaştı.
TAÜ Rektörü Prof. Dr. Halil Akkanat ve Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu arasında imzalanan protokol; mühendislik fakültesinde okuyan gençlerin staj koşullarını, bitirme ödevlerini, yüksek lisans ile tez çalışmalarını kapsıyor. Ayrıca, iki kurumun Ar-Ge projelerinde de ortak hareket etmesi amaçlanıyor. Protokol kapsamında uygulanacak ‘Corona Dönemi Hibrit Staj Programı’nın 6 haftalık eğitimleri ise, Tezmaksan’ın sektörün kalifiye eleman sorununu çözmek için kurduğu sosyal sorumluluk projesi kapsamında Tezmaksan Akademi tarafından verilecek. Türk Alman Üniversitesi’nin mühendislik fakültesinde okuyan ve zorunlu stajları bulunan gençler; online olarak teknik çizim okuma, CNC programlama, imalat, mekanik ve elektrik uygulamaları hakkında eğitimler görecekler.

CNC operatörlerinin yetişmesine destekte bulunacak
Tezmaksan Akademi, PGM Inspection (Proje Gözetim Mühendislik) iş birliği ile Azerbaycan da kurulacak CNC Takım Tezgahları Eğitim Merkezi’nde ise, CNC operatörlerinin yetişmesine destekte bulunacak. Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Aydoğdu ve PGM Inspection Yönetici Ortağı Arzu Yağcı arasında imzalanan iş birliği protokolüne göre; CNC Takım Tezgahları Eğitim Merkezi’ne eğitim ve müfredat konularında uzman desteği verilecek, merkezde görev alacak eğitmenlerin eğitimi yapılacak. Aynı zamanda akademi; merkezin ihtiyaç duyabileceği hizmet içi eğitim, eğitim alt yapısının iyileştirilmesi, öğretim süreçlerinin değerlendirilmesi, öğretim programının zenginleştirilmesi, seminer ve projelerin nitelik yönünden geliştirilmesi konularında da destek olacak. Eğitimler, Tezmanksan Akademi’de teorik ve pratik uygulamalı olarak verilecek.

Aydoğdu: “10 binlerce öğrenciye eğitim verdik”
İmalat sanayisinde makine, robotlu otomasyon ve dijital çözümler konusundaki uzmanlıklarını sanayi-üniversite iş birliği ile büyütmenin gururunu yaşadıklarını söyleyen Tezmaksan Akademi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Aydoğdu, “Bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurduğumuz ve 2015’ten beri ücretsiz eğitimleri ile dikkat çeken Tezmaksan Akademi üzerinden bugüne kadar 10 binlerce lise ve üniversite öğrencisine eğitim verdik” dedi.
Sanayide sürdürülebilirliğin eğitimde sürdürülebilirlikle mümkün olabileceği kaydeden ve ülkelerin gelişiminde söz konusu dengenin oluşturulmasının son derece önemli olduğunu dile getiren Aydoğdu, şöyle konuştu: “Disiplinler arası geçiş ile mühendislik bilgisini yeniden üretmek her zaman üretime değer katmıştır. Bu bakış açısıyla hazırlanan eğitimlerin, hem iki ülke arasındaki dostluğu pekiştireceğine, hem de sanayiye katkısının daha fazla olacağına inanıyoruz. Sürdürülebilir sanayi için bu tarz protokol ve iş birliklerinin çoğalması gerekir. Dileğimiz; sanayi-üniversite iş birliklerinin 2021’de de artarak devam etmesi.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ