Makine Haber

Farklılaşmanın doğru yolu…

McKinsey & Company tarafından yayınlanan rapora göre, Covid-19’un ardından üreticiler için bir ‘sonraki normal’ olacak. Bazı sektörlerdeki ciro kayıpları, bazılarında ise beklenmedik talep artışları ile birlikte kriz üreticileri farklılaşmaya zorluyor.

  • 23 Ağustos 2021
Farklılaşmanın doğru yolu…

James THORPE
Sandvik Coromant Ürün Müdürü

McKinsey & Company’s ‘Covid-19: Bilgi Notu’ adlı raporu; üreticilerin ‘müşteri pazarlarında uzun süren değişimler’ bekleyebileceğini ve üreticilerin ‘ekonomik ve sosyal uygulanabilir bir rotaya oturmalarının’ dayanıklılık gerektireceğini öngörüyor. Başka bir deyişle; yaşamak için farklılaşmak zorundalar. Neyse ki; günümüz mühendisleri farklı üretimler konusunda bilgi sahibi ve birçoğu düşük teknolojiye sahip ‘Fred kendi takım barakasında’ modelinin çok ötesine geçmiş durumdalar. Bunu söylemişken üretimin farklılaştırılması zorluk olmadan gerçekleşmeyecek.
Doğru takımlama çözümünün seçilmesi üretimde değişikliklerin kolaylaştırılması için gerekli. Bu; özellikle çift katlı paslanmaz çelik, inkonel veya ısıl dirençli süper alaşımlar (HRSA’lar) zorlu malzemelerle çalışan mühendisler ve birden fazla malzeme ile çalışan şirketler için gerekli.
Bunun gibi operasyonlar için dikkatli hesaplanmış kesme değerlerine sahip optimize edilmiş takımlara ihtiyaç var. Delik delme takımları önemli bir örnek. Delme penetrasyon hızları dakikada 50 ilâ 1000 milimetre arasında değişim gösterir. Bu takımlarda kötü takım ömrünü ve en kötü durumlarda erken takım arızalarını önlemek için hassas ölçümler kritik önemde. Basitçe söylemek gerekirse; eğer parçanın malzemesi değişiyorsa, delik delme kesme değerlerinin de değişmesi gerekiyor.

Tüm malzemeler için uygun takım
‘Doğru takım’ deyince aslında neyi kastediyoruz? Konu matkaplar ise, bu normalde özellikle inkonel gibi zorlu malzemelerde daha uzun süre daha yüksek kaliteli deliklerin delinmesi anlamına gelir.
Sandvik Coromant; tok, zorlu malzemeler ile birlikte tipik olarak ISO-K ve ISO-N ailelerinde bulunan dövülebilir, aşındırıcı ve yumuşak malzemeleri içeren farklı uygulamalar için uygun optimize edilmiş geometrilere sahip CoroDrill 860 karbür matkaplardan oluşan bir ürün grubu geliştirdi. Ürün grubu içerisinde, çoklu malzemeler ve uygulamalar için optimize edilmiş geliştirilmiş -GM geometrisine sahip CoroDrill 860-GM bulunuyor.
CD860-PM gibi ürün grubundaki diğer takımlar ISO-P çeliklerde delik delme için optimize edilmiştir. CD860-SM, havacılık sanayii parçaları üretiminde kullanılan ISO-S malzemeler için optimize edilmiştir. CD860-GM, özellikle verimliliğin önemli olduğu ve mühendislerin üretimlerini farklılaştırma yöntemleri aradıkları karışık malzemelerle genel mühendislik uygulamaları için uygundur.

Yenilikçi ve parlak kanal tasarımı talaş boşaltmayı iyileştirir
CD860-GM’nin yenilikçi ve parlak kanal tasarımı talaş boşaltmayı iyileştirir ve daha yüksek delik kalitesi sağlar. Tokluğunu korurken sertliğini artıran benzersiz bir hassas tanecikli karbür alt tabakadan yapılmıştır. Ek olarak; matkap verimliliğini ve takım ömrünü arttırmak için kritik öneme sahip çok kademeli bir fiziksel buhar biriktirme (PVD) ince film kaplamaya sahip uç kaplamalıdır.
Bu Güney Kore’deki bir otomotiv mühendislik şirketi tarafından test edilmiştir. Şirket, ISO-P malzemeden bir şanzıman rakoru işlemek için CD860-GM kullanmıştır. Sonrasında performansını aynı parça üzerinde bir rakibin matkabı ile karşılaştırmıştır. Kullanılan kesme değerleri; 100 m/dak kesme hızı (Vc), 0,21 mm/dev kesme ilerlemesi (Fz) ve 10 mm delme derinliği idi. Sonunda müşteri takım ömründe CD860-GM kullandığında %1.150 artış sağladığını raporladı.

Çevrimiçine geçiş
Güney Kore’dekine benzer verimlilik avantajları, üreticilere rekabetçi kalırken üretimlerini farklılaştırmalarına yardımcı olmak için çok önemli olabilir. Ancak, bu derece önemli olan bir konu da herhangi bir uygulama için optimize edilmesi gereken kesme değerleri hesaplamasıdır. Bunun yeni bir ürün için belirlenmesi için uzman fikri gerekebilir.


Covid-19 seyahat sınırlamaları ile bir takım uzmanının tesislerinize gelmesi ve sizi ziyaret etmesi pek mümkün değildir. Peki günümüzün mühendisleri sadece en iyi değerleri hesaplamakla kalmayıp; aynı zamanda da bunları iş için önerilen en iyi matkap ile nasıl eşleştirebilir? Ek olarak; bunlar günümüzün farklılaştırma zorluklarına karşı üretim çalışma süresi hızlı ve hassas bir şekilde korunarak nasıl yapılabilir? Cevap bir online yazılımda gizlidir. Yeni veya mevcut uygulamalarda doğru takımı ve kesme değerlerini seçmek için Sandvik Coromant CoroPlus Takım Kılavuzu’nu geliştirmiştir. Takım Kılavuzu, sadece doğru takımı seçmekle kalmaz; aynı zamanda belirli bir uygulama için kesme değerlerini ve beklenen takım ömrünü de verir.
Takımlama ve hesaplamaları ile ilgili bu tipte önemli kararlar verebilme yeteneği, üreticiler farklılaşacaksa ve bunu etkin bir şekilde yapacaklarsa kritik önemdedir. Buna ek olarak; online olarak bu rehbere erişim, Covid-19 durumuna adapte olan mühendisler için kritik önemdedir.
CoroDrill 860 ürün grubu gibi optimize edilmiş takımlar ile birlikte McKinsey & Company’nin ‘sonraki normal’ olarak adlandırdığı zorluklar üreticiler ve mühendisler için bir fırsat da olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ