Makine Haber

Orhan: “Robot refakatçiler hastane sonrası bakımı üstlenecek”

Küresel sağlık sektörü, hastane ziyaretlerini azaltacak formüller üretiyor. Telefon uygulamalarıyla hasta rehberliği, giyilebilir medikal teknolojiler, biyometrik veri akışı sağlayan çiplerin yanı sıra, refakatçi robotlar da yakında hayatımıza girecek.

  • 12 Aralık 2019
Orhan: “Robot refakatçiler hastane sonrası bakımı üstlenecek”

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi KPMG’nin hazırladığı rapora göre, sağlık hizmetlerindeki yüksek maliyetleri düşürmek isteyen devletler, yaşam kalitesini yükseltecek ve hastane ziyaretlerini azaltacak politikalar geliştiriyor.
Rapora göre, yaşlanan nüfusla birlikte artan hizmet talepleri sektörde baskı oluşturuyor. 2030 yılına kadar dünya genelindeki 60 yaş ve üzeri nüfusun 1,4 milyara ulaşması bekleniyor. Günümüzde 125 milyon olan 80 yaş ve üzerindeki nüfusun da, 2050 yılında 434 milyonu bulması bekleniyor. Yaşlanan nüfus, sağlık hizmetlerindeki talebin ve maliyetin ciddi şekilde artmasına yol açıyor. Küresel sağlık sektöründe, sağlık hizmetlerinin merkezi yapılardan uzaklaşıp evlere dağıldığı görülüyor.

Orhan: “Nüfus artış hızı sağlık bütçelerini zorluyor”
KPMG Türkiye İlaç ve Sağlık Sektör Lideri Hakan Orhan, ABD ve Avrupa merkezli gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi: “Yüksek nüfus artışı ve artan talep, hem sağlık hizmeti veren kuruluşları, hem de devletlerin sağlık bütçelerini zorluyor. Küresel ölçekte hastane dışı sağlık hizmeti danışmanlığı alanında harcanan paranın yüzde 59’u kamu sektörü müşterilerinden geliyor. Sistemin sürdürülebilirliği için işleyişin değişmesi gerekiyor. Hastanelerin acil servisleri çok yoğun çalışıyor; oysa bazı şikayetlerin hastaneye gelmeden de tedavi edileceği görülüyor.”
Yapılan araştırmaların, hastaların hastaneler dışında toplum bazlı sağlık kuruluşları tarafından iyileştirilebileceğini gösterdiğini aktaran Orhan, şöyle konuştu: “Bu sistemde, insanların sağlıklı bir yaşam sürmesi ve sağlık hizmetleri üzerindeki baskının azaltılması amaçlanıyor. ‘Entegre Sağlık Sistemi’ adı verilen bu yöntemde, tek seferlik tedavi uygulamak yerine, hastanın genel sağlık durumunu merkeze alan bir anlayıştan yola çıkılıyor. Hastane dışı hizmetler için; hastane öncesi, hastane dışı ve hastane sonrası olmak üzere üç aşamalı bir model var. Hastane öncesinde; kişinin sağlıklı yaşam konusunda bilinç kazanması ve zorunlu olmayan hastane ziyaretlerinin azaltılması hedefleniyor. Hastane dışında; hastaların eczaneler, ruh sağlığı ya da aile sağlığı merkezleri gibi yerlerden faydalanmaları bekleniyor. Hastane sonrası ise; hastanede tedavi görmüş kişilerin iyileşme sürecinin evden yürütülmesini destekliyor. ABD’deki birçok hastane, hastaları evde ziyaret edecek doktor, hemşire, diyetisyen, vaka yöneticisi, eczacı ya da tıbbi destek personeli sağlıyor. Düzenli ev ziyaretleri ve sağlık ihtiyaçlarının sık karşılanması, kişilerin acil servislere veya hastanelere gitmesini azaltıyor; böylece maliyetler düşüyor.”

“Teknoloji geleneksel hizmet modellerini değiştiriyor”
KPMG’nin hazırladığı rapora göre, teknolojinin geleneksel hizmet modellerini değiştirdiğini ve sistemde entegrasyonun artmasında etkili olduğunu vurgulayan Hakan Orhan, “Sektörde inovatif çözümler sunan örnekler artıyor. Telefon uygulamaları üzerinden hasta rehberliği, giyilebilir medikal teknolojiler, uzaktan teşhis ve reçete imkânı, hasta iletişim ağları, sensör aracılığıyla uzaktan hasta takibi ve biyometrik veri akışı sağlayan çipler bunlardan bazıları. Teknoloji ayrıca, hastaların hastane sonrası bakımları için robot refakatçilerle çözüm sunuyor. Böylece, hastanın taburcu edilebileceği anda nekahat dönemini evinde geçirmesi imkânı sağlanıyor ve hastanede bakım için uzun yatış süreleri ortadan kalkıyor” ifadelerini kullandı.
İnovatif yaklaşımların sağlık sektörünü radikal şekilde değiştirdiğinin altını çizen Orhan, “Sağlık sektöründe her ülkenin yeni modellere ihtiyacı var. Bu modellerin dijital çözümlere ve hastaların eğitilmesine dayalı olması gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ