Makine Haber

Esnek üretim, yapay zeka ve cobotlarla sağlanabilir

Covid-19 ile birlikte, üretimde esneklik ve sürdürülebilirlik her zamankinden daha büyük bir önem taşıyor. Bunu fark eden üreticiler, insandan bağımsız ve kesintisiz üretimin çıkış kapısı yapay zeka ve otomasyona yöneliyorlar. Yapay zeka ve otomasyon temelli gelecek üretimin de cobotlara dayandırılması gerekiyor.

Esnek üretim, yapay zeka ve cobotlarla sağlanabilir

Kandan Özgür GÖK
Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü

Pandemi döneminde üretim kesintileri yaşandı ya da tümüyle durdu. Cobotlar bugün birçok sektörde insanlarla yan yana çalışarak kesintisiz üretimde yer alıyor. Yapay zeka ve otomasyon temelli gelecek üretimin de cobotlara dayandırılması gerekiyor.

Üretimde esneklik, yapay zeka ve otomasyonla sağlanabilir
Üretimde esneklik, yapay zeka ve otomasyonla sağlanabilir. Dünyanın birçok ülkesinde tamamen insana dayalı üretim modeli yerini robot ve yapay zekalı üretime bırakıyor. Hammaddenin fabrikaya gelişinden son ürüne kadar tüm süreçler yine otomasyonla sürdürülüyor. Böylece, üretimde insan hatası ya da duygularına bağlı aksamaların da önüne geçiliyor. Endüstri 4.0’ın da temeli olan modelde; yapay zeka ve otomasyon sistemleriyle entegre olabilen, kamera, sensör ve özel yazılımlarla üretim ya da sürece özel eklentiler yapılabilen cobotları da dâhil ederek üretimde yeni bir döneme geçebiliriz. Her zaman yüksek hassasiyet ve kalitede çalışan cobotlarla üretimde yüzde 500’e varan verim artışları sağlayabiliriz.

Cobotlar son derece az bir alanda çalışabiliyor
Son derece kolay kurulan cobotlar, yeni bir görev için kolayca programlanabilir. Cobotlar geleneksel endüstriyel robotların aksine son derece az bir alanda çalışabiliyor, birçok yeni teknoloji ve entegrasyona izin veriyor. Bu da, yeni taleplerin yeni bir yatırıma gerek kalmaksızın tüm süreçlerin yönetilmesine imkân tanıyor. Yine geleneksel robotlara kıyasla; yapay zeka, nesnelerin interneti ve otomasyona hızlı bir geçişe zemin hazırlıyor. Tüm bu özellikleriyle cobotlar, ülkemiz üretiminin Endüstri 4.0’a geçişindeki en önemli koz olabilir. Bu kozu kritik sektör ve sanayilerde kullanarak, Türkiye’yi üretimde merkez üssüne dönüştürebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ