Makine Haber

Krizden sağlam çıkmak…

Sürdürülebilirliği sağlamak ve kriz dönemini pozitif bir ivme ile atlatmak için şirketlerin akılcı ve profesyonel bir bakış açısına ihtiyaçları var. Böyle dönemlerde, şirketlerin ilk önceliği mevcudiyetlerini devam ettirmek ve krizden yara almadan çıkmak olmalı.

Krizden sağlam çıkmak…

Fatih KURAN
Dinamo Danışmanlık Kurucu Ortağı, Kamu Özel Ortaklığı (PPP) ve Proje Finansmanı Uzmanı

Son yıllarda ekonomik anlamda durağan seyreden global piyasalar, Covid-19 pandemisinin etkisiyle belirgin bir kriz dönemine girdi. İnsan odaklı bir global krizin ortaya çıkması, üretimde ve tüketimde ucu insana dayanan tüm sektörleri derinden etkiledi. Değişen dinamikler ve teknolojinin ön plana çıktığı bu dönemde, bu durumu avantaja çeviren sektörler de mevcut.
Ekonomiyi ayakta tutan ve istihdam sağlayan firmalar, bu dönemi atlatmak için kriz masaları kurarak stratejilerini güncellediler. Şirketler, değişen dünyanın yeni düzeninde yerlerini sağlamlaştırmak ve yeni atılımlar yapmak için büyük enerji sarf etmeye devam ediyorlar.

Akılcı ve profesyonel bir bakış açısına ihtiyaçları var
Sürdürülebilirliği sağlamak ve bu dönemi pozitif bir ivme ile atlatmak için şirketlerin akılcı ve profesyonel bir bakış açısına ihtiyaçları var. Kriz dönemlerinde şirketlerin ilk önceliği mevcudiyetlerini devam ettirmek ve krizden yara almadan çıkmayı sağlamak olmalı. Krizi sağ salim atlatabilmenin sırrı iyi bir nakit akış yönetiminden geçer. Şirket satışları ve kârlılıkları düşse de, zaman için de kendini toparlayabilir. Oysa nakit akışının eksiye düşmesi, bir şirketin edimlerini yerine getirememesi anlamına gelir. Başlangıçta önemli itibar kayıplarına neden olur ve bu durumun devam etmesi şirketleri iflasa kadar sürükleyebilir.
Kriz döneminde şirketlere; satışlarını artırmaya yönelik tedbirler almalarını, müşteri portföylerini özellikle yurt dışına açılarak geliştirmelerini, maliyetlerini azaltmalarını, alacak ve stok yönetimine odaklanmalarını önerebiliriz. Ayrıca, alacak ve borç yönetiminde paranın zaman değerini dikkate almaları ve kriz dönemlerinde tahsilat riskinin arttığının bilincinde olmaları da önemli. Şirketlerin tüm bunları doğru bir planlama ve doğru uygulama ile hayata geçirmeleri gerekiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ