Makine Haber

Cobotlar, plastik sektöründe de esnek üretim imkânı ile fark yaratıyor

Hızlı kurulum, çabuk devreye alma, kolay programlama olanaklarının yanı sıra, hafif ve kompakt yapılarıyla da dar alanlarda güvenli ve verimli bir şekilde çalışabilen cobotlar, tüm sektörlerde olduğu gibi plastik ve polimerler sektöründe de esnek üretim imkânı ile fark yaratıyor.

  • 17 Kasım 2021
Cobotlar, plastik sektöründe de esnek üretim imkânı ile fark yaratıyor

Kandan Özgür GÖK
Universal Robots Türkiye & MEA Ülke Müdürü

Üretimde maliyetleri düşüren, kalitede ise süreklilik ve verimlilik sağlayan cobotlar, dijital dönüşümü başlatmak için klasik üretim yöntemlerini değiştirmek isteyen firmalar için en kısa yol olarak öne çıkıyor. Universal Robots’un insan-robot iş birliğine dayalı cobotları plastik ve polimerler sektöründe; yolluk kesme, PCB yükleme ve boşaltma ile alma bırakma uygulamaları başta olmak üzere etiketleme, paketleme ve paletleme, kalite kontrol süreçleri gibi plastik ve polimerler üretiminin her alanında kullanılabiliyor.

Avantajları saymakla bitmiyor
Cobotlar; hızlı kurulum, çabuk devreye alma, kolay programlama olanaklarının yanı sıra, hafif ve kompakt yapılarıyla da, dar alanlarda güvenli ve verimli bir şekilde çalışabiliyor. Özellikle esnek üretim konsepti, cobotlu üretimin en büyük avantajlarından biri. Esnek üretimden kastımız; cobotların istenildiği durumlarda birden fazla görevi yerine getirecek şekilde gerek otonom, gerekse manuel taşınabilmesi ve uç elemanlarının ‘Tak-Çalıştır ve Üretime Başla!’ konseptiyle değiştirilerek beklenmedik ihtiyaçlara bile hızla cevap verebilmesidir. Tüm bunların yanı sıra, cobot teknolojisi düşük enerji tüketimine sahip; yani yeni bir enerji alt yapısına yatırım yapma ihtiyacı olamayacak şekilde üretime entegre edilebiliyor. Üstelik mevcut hattın düzenini değiştirmek bile gerekmiyor. Tavana-zemine-duvara istediğiniz şekilde konumlandırılabilen cobotlar, her zaman ve her koşulda aynı hassasiyet ve doğrulukla çalışıyor.

Üretimde açığa çıkan gazlara maruz kalma oranını azaltıyor
Plastik endüstrisinde farklı malzemeler, farklı işlem ve sıcaklık aralıkları gerektiriyor. Bu nedenle, plastik ve polimerler üretimi cobotların sağladığı yüksek esneklik avantajından en çok yararlanan sektörlerden biri. Yeni bir uygulamaya hızlı ve kolay şekilde taşınan cobotlar, pek çok iş sürecini otomatikleştiriyor. “İnsanla yan yana çalışabilen cobotlar dijital dönüşüm için en kısa yoldur” diyoruz. Çünkü, üretimde birden fazla aşama cobot teknolojisi sayesinde hızla ve kolayca otomatikleştirilebiliyor. Üstelik cobotlar; çalışanların plastik üretimi sırasında açığa çıkan zararlı gazlara maruz kalma oranını da azaltmasıyla ve üretim hatlarında çalışanları plastik talaş ve keskin nesnelerle olan temastan korumasıyla iş güvenliği açısından da oldukça faydalı bir teknoloji.

EUROMAP 67 ile uyumlu
Universal Robots kolları enjeksiyon kalıplama makinesi ve robot kolu arasındaki bağlantıyı tanımlayan ‘EUROMAP 67’ veya ‘E67’ adı verilen tak ve çalıştır aksesuar modülü (kit) ile uyumludur. Bu modül ile kontrol kutusu, doğrudan bir enjeksiyon makineleri arayüzüne bağlanmak için bir E67 konektörü ile donatılmıştır.

Bakım maliyetleri bulunmuyor
Düşük enerji tüketimi ve hızlı yatırım dönüşü sağlayan cobotların bakım maliyetleri bulunmuyor. Alışılagelmiş şekilde bakım gerektirmeyen cobotlar, plastik sektörü dâhil tüm endüstride her zaman aynı yüksek hassasiyet ve titizlikle çalışıyor. Böylece, kalite her zaman istenilen standartta oluyor. İnsan hatasından kaynaklı kayıplar cobotlarla sıfıra iniyor. İşi öğrenme ve işe alışma gibi üretim sürecini yavaşlatan sorunları ortadan kaldıran cobotlar, üretimde kaynakların daha iyi kullanılmasını ve daha verimli bir üretim elde edilmesini garanti ediyor. Bir cobotu kutusundan çıkartıp kurmak ve basit bir program yapmak sadece 60 dakika sürüyor. Dolayısıyla cobotlar, son derece kısa sürede kurulup programlanabiliyor. Ayrıca cobotlar; düşük işletme maliyetinin yanı sıra, üretimde sağladığı verimlilikle hızlı yatırım geri dönüşü sağlıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ