Makine Haber

Termik rölelerin genel yapıları ve çalışma prensipleri

Elektrik sistemlerinde güvenlik amacıyla kullanılan termik röleler, ısıya göre açma yapar, aşırı yük ve faz kesilmesi durumlarında devreyi açarak güvenliği sağlar. Söz konusu ürünler, genellikle kontaktörler ve sigortalar ile beraber kullanılmaktadır.

  • 15 Haziran 2020
Termik rölelerin genel yapıları ve çalışma prensipleri

Melis AKTAY
Panasonic Life Solutions Türkiye
Ürün Pazarlama Uzmanı, TR Pazarlama Bölümü

Bu yazımızda, sanayide en çok kullanılan röle çeşitlerinden olan termik rölelerin, genel yapıları ve çalışma prensiplerini detaylandırıp; kontaktör, sigorta ve termik rölenin motor korumada nasıl bir arada kullanılacağını inceleyeceğiz.
Elektrik sistemlerinde güvenlik amacıyla kullanılan termik röleler, ısıya göre açma yapar, aşırı yük ve faz kesilmesi durumlarında devreyi açarak güvenliği sağlar.
⦁ Genellikle kontaktörler ve sigortalar ile beraber kullanılır. Bu sayede, kontaktöre bir termik röle eklemek ile hem aşırı akıma karşı korunur, hem de kontaktör aşırı akım dolayısıyla oluşan fazla ısınmanın etkilerinden korunur.
⦁ Sigorta belli bir akım değeri geçtiğinde devreyi keserek koruma sağlarken, termik röleler akımın yarattığı termal ısıyla çalışır ve ayarlanan akım bölgesinde koruma sağlar.
⦁ Viko termik röleler, TS EN 60947-4-1 standardına göre CE normlarına uygun olarak 0.4A’den 93A’ya kadar akım ayar aralığı sunmaktadır.

Termik röleler nasıl çalışır?
Termik rölelerde, her faz bir aşırı akım açıcısına bağlıdır ve termik rölelerin çalışma mantığı bimetal üzerinden gerçekleşir. Bimetaller, genleşme farkı olan iki metalin perçinlenmesiyle oluşurlar. Isı farkının meydana getireceği genleşmenin her iki metal için de farklı olmasıyla bimetal şekil değiştirmeye zorlanacaktır. Bunun neticesinde de, gelen akımın yarattığı ısı etkisi bimetal çiftini hareket ettirerek yaylar sayesinde kontaklar harekete geçecektir.

Termik röleler nerelerde kullanılır?
⦁ Aşırı yük durumunda çalıştırılan motorların zarar görmemesi için, belli akım değerinde bimetal kontakları açarak motoru korur. Bu durumda aşırı akım koruması yapılmıştır. Benzer şekilde, sürekli ancak küçük hata akımlarına karşı da koruma yapılabilir.
⦁ Motorlarda faz kaybı meydana gelmesi sonucu aşırı akımdan devreyi korumak için kullanılır.
⦁ Ütü, saç kurutma makinesi gibi ısı veren cihazların ısı kontrolü yine bu rölelerle sağlanır.

Kontaktör-röle-sigorta kombinasyonunda termik rölenin rolü:
Elektrik motorlarının otomatik olarak çalıştırılması ve kumanda edilmesi için bugün büyük ölçüde kontaktörler tercih edilmektedir. Motorların aşırı akıma karşı korunması için kontaktörlerle birlikte termik aşırı akım röleleri kullanılmaktadır. Gerek kontaktörler, gerekse termik aşırı akım röleleri kısa devrelere karşı dayanıklı değildir. Bu cihazların önünde mutlaka sigortalar kullanılmalıdır. Bu şekilde, kontaktör-röle-sigorta cihaz kombinasyonu meydana gelmektedir. Kombinasyondaki elemanlarının koruma sahaları şunlardır:
⦁ Termik röle; devredeki motoru, kabloları ve kontaktörü aşırı yüke karşı korur.
⦁ Sigorta ise, kendisinden sonra gelen bütün cihazları; yani motoru, kabloları, termik röleyi ve kontaktörü kısa devreye karşı korur.

Cihaz seçimi nasıl yapılmalı?
Cihazları seçerken aşağıdaki hususları göz önünde tutmak gerekmektedir:
1. Aşırı akım rölesinin karakteristiği, motorun yol almasına müsaade edecek kadar gecikmeli olmalı. Bunu temin etmek için, rölenin açma eğrisi motorun sabit yol alma akımı değerinin belirli bir mesafe ile üstünde kalmalıdır.
2. Sigorta, aşırı akım rölesini kısa devrede parçalanmaktan korumalı. Bunu temin için, sigortanın erime eğrisi termik rölenin açma ile parçalanma eğrilerinin kesiştiği noktanın belirli bir mesafe ile altında kalmalıdır.
3. Kontaktörün artık kesemeyeceği aşırı akımları sigorta kesmelidir. Bunu temin için; sigortanın erime eğrisi, kontaktörün kesme kapasitesinin aşıldığı noktadan itibaren (kontaktör, nominal akımının 8-10 mislini kesebilir) aşırı akım rölesinin açma karakteristiğinin belirli bir mesafe ile altında olmalıdır.
4. Arka arkaya tekrarlansa dâhi, sigorta motorun yol almasına mani olmamalıdır. Bunun için, sigortanın erime eğrisi kâfi bir mesafe ile motorun sabit yol alma akımı lA’nın üstünde kalmalıdır.
5. Kısa devre halinde, sigorta kontaktörü hasardan korumalı. Bunun için, sigortanın açma eğrisi (erime + sönme zamanı) kontaktör kontaklarının yanmaya başladığı akım-zaman eğrisinin belirli bir mesafe ile altında kalmalıdır. Kontaktör-termik röle-sigorta kombinasyonları için müsaade edilen azami sigorta akımları kataloglarda verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ