Makine Haber

Karavelioğlu: “Bu yıl 20 milyar dolarlık makine ihraç etmeyi hedefliyoruz”

Satın alma gücü yüksek ülkelerden başlayarak, pandemi sürecinde ertelenen tüketim ihtiyaçlarının hızla giderilmesi için bahar aylarında talebin güçlenmesinin beklendiğini ifade eden Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu, bu yıl 20 milyar dolarlık makine ihracatı yapmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Karavelioğlu: “Bu yıl 20 milyar dolarlık makine ihraç etmeyi hedefliyoruz”

Dünya genelinde makine fiyatlarında yaşanan artış Türkiye’nin makine ihracatına da olumlu bir şekilde yansıdı. Ocak ayında yurt dışına ihraç ettiği makinelerin miktarı geçen yıla göre yüzde 0,4 artan Türkiye’nin makine ihracat gelirleri ise yüzde 3,8 arttı. 1,4 milyar dolarlık makine ihraç ettiği Ocak ayında ana pazarlarının büyük bölümünde pozitife geçmeyi başaran sektör, sadece ABD ve Rusya’da kısmi daralmalar yaşadı.

“Çok yakında küresel bir canlanma olmasını bekliyoruz”
Kış aylarında alınan tedbirlerin ve aşı faaliyetlerinin çok yakında küresel bir canlanmayı beraberinde getirmesini beklediklerini ifade eden Makine İhracatçıları Birliği (MAİB) Başkanı Kutlu Karavelioğlu, şunları söyledi: “Satın alma gücü yüksek ülkelerden başlayarak, pandemi sürecinde ertelenen tüketim ihtiyaçlarının hızla giderilmesi için bahar aylarında talebin güçleneceği kanısı hâkim hale geldi. Bu durumun yatırım veya tüketim malı üreten tüm sektörlere doğrudan etkisi olacaktır. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında yüzde 7 artış sağlamıştık. Bu yıl Ocak ayını yüzde 3,8 artışla kapadık. Kısacası; biz bu artışı baz etkisi olmaksızın sağladık.”
Mart ayından itibaren karşılaştırmalı tüm verilerde iyileşmeler başlayacağını vurgulayan Karavelioğlu, geçen yıl ikinci çeyrekteki kayıplara rağmen, yılı serbest bölgelerden yapılanlarla birlikte 18,5 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını aktardı. Karavelioğlu, “Karantinanın tekrar gündeme gelmeyeceği, tedarik ve müşteri tarafında da geçen yıla benzer kapanmaların olmayacağı inancıyla bu yıl 20 milyar dolar makine ihracatı yapmayı hedefliyoruz. Sektörün dijital dönüşümde hamleler yaparak değerlendirdiği bu sıkıntılı dönemin sonunda, nihayet dikkatimizi AB’nin yeni yeşil-dijital sanayi dönüşümüne uygun iş modelleri ve tekniklerinin geliştirilmesine verebileceğiz” dedi.

“İhracat performansımız kamu tarafından da yakından izleniyor”
Ticaret Bakanlığı tarafından İhracat Ana Planı’nda odak sektör olarak belirlenen makine sektörüne sağlanan ilave destek oranlarına 5 puan daha eklenmesinin ihracatçılara moral verdiğini ifade eden Karavelioğlu, “Bakanlığımız bu desteği; ihracatçı firmalarımızın yurt dışı fuarlar, iştirak ettikleri sektörel ticaret heyetleri, ticaret yapmak amacıyla açtıkları çeşitli birimlerin kira ödemesi ile tanıtım ve marka tescil giderleri için veriyor. Küresel rekabetin hızla arttığı bu süreçte ihracatçıya verilen her destek, Türkiye ekonomisi için yeni fırsat kapıları açıyor. Ticaret Bakanlığı verilerinde makine sektörü verilerinin fasıl bazında yayınlanması ve Ocak ayında ihracatımızın serbest bölgeler dâhil yüzde 7,6’lık artışla 1,5 milyar dolar olarak açıklanması, ihracat performansımızın kamu tarafından da yakından izlendiğine işaret ediyor. Bakanlığımızın açıkladığı veriler hem sektörümüzün gerçek gücünü ortaya koymuş, hem de bizlere odak sektör olmanın ayrıcalığını hissettirmiştir” diye konuştu.

“Almanya için yoğun bir faaliyet programı belirledik”
İlave desteklerin katkısı ve Türkiye Tanıtım Grubu’nun hızlanan projeleri kapsamında, dijital ve hibrit etkinlikler de dâhil her fırsatta sektörün tüm tanıtım olanaklarını kullanmayı amaçladıklarını belirten Kutlu Karavelioğlu, şunları ifade etti: “Özellikle başlıca müşterilerimiz arasında ilk sırada gelen Almanya için yoğun bir faaliyet programı belirledik. Tanınmış sektörel yayınlarla iş birliğimiz artarak sürecek. BME ve VDMA gibi işlerimizi doğrudan ilgilendiren sektörel örgütlerle temaslarımızı sıklaştıracağız. ‘Türkiye’nin Makinecileri’ markasıyla Almanya’da ilk defa sanal olarak gerçekleşen prestijli 10. Robot ve Otomasyon Kongresi’nin destekçisi olduk.”
Üretimde robotik çözümler konusunda Türkiye’nin hızlı hareket etmesi gerektiğine işaret eden Karavelioğlu, “Robotik çözümler sadece iş verimliliği açısından değil, belli teknolojik uygulamaları sadece robotlar vasıtasıyla yapmak mümkün olduğu için de çok önemli bir konuma geldi. Amacımız; bu konuda yurt dışında oluşan önemli teknik referans ve bilgiyi ülkemize kazandırmak” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin Çin bahsindeki önceliği dış ticareti dengelemek olmalı”
Almanya başta olmak üzere önemli AB ülkeleri tarafından Çin ile yapılan tüm müzakerelerde dile getirilen hususların yeni imzalanan yatırım anlaşmasında yer aldığını belirten Karavelioğlu, söz konusu anlaşmanın AB için iki açıdan büyük önemi olduğunu belirterek şunları söyledi: “Anlaşmanın birinci özelliği, Çin’in bugüne kadar kabul etmediği hususlarla ilgili olması. Karşılıklı yatırım ilkesi, Çin’de faaliyet gösteren yabancı işletmelerin önemli ihalelerin, teşvik ve finans mekanizmalarının dışında bırakılması gibi konularda ilk defa mevcut durumun değişmesi yönünde tavır sergileniyor. İkinci olarak, bu anlaşma ile bazı AB üyesi ülkelerin Çin ile özel temasları sınırlanıyor ve girişimler AB şemsiyesi altında ele alınıyor. Bu anlaşma ve RCEP birbirinin etkilerini artıracak bir kompozisyon içeriyor. Makine imalatçılarının dolaylı da olsa sürecin içinde olmaları gerekiyor. Türkiye’nin Çin bahsindeki önceliği ise dış ticareti dengelemek olmalı. Çin’in sattığı mallardan çok, Türkiye’de yapacağı yatırımlarla sanayimize katkı vermesi tercih edilmesi gereken ve sürdürülebilir olan durumdur.”

“Küresel rekabetin merkezinde yüksek katma değerli ürünler var”
Küresel rekabetin merkezinde yüksek katma değerli ürünlerin olduğuna işaret eden Kutlu Karavelioğlu, ‘Katma Değer ve İthal Girdileri Raporu’nun sonuçlarını şu şekilde değerlendirdi: “Sektörümüzün ithalat girdi yoğunluğuna baktığımızda, doğrudan girdilerin yüzde 21, dolaylı ithalat etkisinin ise yüzde 12,8 olduğunu hesapladık. Türk makine sektörünü G8 ülkeleri ve Çin ile kıyasladığımızda, doğrudan ithalat yoğunluğumuzun Kanada’dan daha iyi, Fransa ile aynı seviyede olduğunu görüyoruz. Diğer ülkeleri yakalamak için yerli ara malı ve komponent konusunda gidecek çok yolumuz olduğunun bilincindeyiz. Yine aynı rapora göre, makine ihracatı ile yarattığımız katma değerin yüzde 75,8’ini Türkiye’de oluşturuyoruz. Yerli makine kullanımının öncelenmesi için çabalarımızı artırmak zorundayız. Çünkü, yurt içindeki makine talebinin oluşturduğu katma değerin sadece yüzde 31’i ülkemizde kalıyor. Ne yazık ki; yurt içi talepten doğan katma değerin yüzde 33’ü Avrupa’ya, yüzde 20’si de Doğu Asya’ya gidiyor. İç talebin oluşturduğu katma değer, ihracatın oluşturduğu katma değerin yarısı kadar etmiyor. Türkiye büyük destekler verdiği makine yatırımlarından hak ettiği katma değeri alamıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ