Makine Haber

Sahte rulmanlar ve riskleri

Sahte rulmanlar küresel bir sorun olup, tüm pazarlarda düşük kaliteli ürünleri satın alma riski mevcuttur. Yüksek kaliteli rulman üretiminin önde gelen şirketlerinden NSK; güvenlik tehdidi oluşturan, kullanıcıların düşük güvenilirlik ve yüksek maliyetler ile karşılaşmalarına sebep olan sahte rulman sorunu gidermeye odaklanıyor. 

  • 03 Temmuz 2020
Sahte rulmanlar ve riskleri

NSK

Rekabetçi ve kârlı konumunu korumaya yönelik amansız mücadele; pek çok şirketin toplam mülkiyet maliyeti (TMM) ve performans gibi diğer faktörleri göz ardı ederek, sadece birim fiyata dayalı satın alma kararları almak zorunda kaldığı bir kültür yaratmıştır. Ancak, karşı konulmaz pazarlıklar sonucu yapılan alışverişler genellikle çok daha yüksek maliyetlerle sonuçlanır. Pek çok satın alma ve mühendislik ekibi ise, böylesi bir strateji benimsemenin getireceği risk ve tehlikelerden habersizdir. Sonuç; genellikle yanlışlıkla satın alınmış olan sahte rulmanlardır. Fiyat ucuz olabilir; ama neticede bütün maliyet genellikle çok daha yüksek olacaktır. Öncelikle bu düşük kaliteli sahte ürünler, hizmete sokuldukları anda daha sık arızaya yol açarak, bakım ve arıza maliyetlerini artırırlar. Bu maliyetler, çoğu zaman ilk satın alımda harcanan tutardan çok daha fazladır.

Sahte rulman alındığında tutarsız kalite de garantidir
Sahte rulmanlar sıklıkla düşük maliyetli ekonomilere sahip ülkelerdeki kontrolsüz kaynaklarda ve kurnaz organizasyonlar tarafından, genellikle kalitesiz hammaddeler kullanılarak, düşük ücretli ve vasıfsız operatörlerin kullandığı eski makinelerde üretilmektedir. Genellikle kötü bir şekilde üretilip depolanan rulmanlar, daha sonra hem alıcıları, hem de kullanıcıları yanıltmak için, ürünün sahteliğini tamamen gizleyen ve taklit edilen orijinal üreticinin ambalajına benzeyecek şekilde tasarlanmış kutulara yerleştirilir.
Sahte rulman alındığında tutarsız kalite de garantidir. Böylesi rulmanlar üretim öncesi deneme süreçlerinden başarıyla geçebilirken; sahadaki erken arızaları ile üzerine takıldıkları makine, sistem ve aracın performansı üzerinde belirsizlik yaratacaktır. Bu da, nihayetinde marka itibarını tehlikeye atıp satışlara zarar verebilir.
Kendini bu durumda bulan pek çok şirket yardım isteyecek ve sonuçta onlara herhangi bir teknik destek ve tavsiye sunulmadığını görecektir. Sahtecilerin genellikle soruları cevaplayacak yerel uygulama mühendislerine sahip olmayacağı gibi; ortada test verileri, ürün kusur değerlendirmeleri veya hata analizleri sunacak modern ve donanımlı teknoloji merkezleri de olmayacaktır.

Rulman güvenilirliğinde en önemli faktör çelik kalitesidir
Sahte rulman üretiminde kullanılan malzemeler ise, NSK’nin de aralarında bulunduğu OEM tedarikçileri tarafından kullanılan malzemelerin kalitesinde değildir. NSK, onlarca yıllık malzeme bilimi tecrübesinden yararlanarak, rulmanlarını modern endüstri uygulamalarının gereklerini karşılayacak şekilde tasarlar. Rulman güvenilirliğinde en önemli faktör çelik kalitesi olup, 20 katı aşan bir çalışma süresi farkı (orijinal ürün ile sahte ürün arasında) oldukça sık rastlanır bir durumdur.
100 Cr6 (veya Japon standardında SUJ2) gibi alaşımlı rulman çeliklerinin yorulma süresi, esasen kalıntı içeriğine bağlıdır. Özellikle oksit veya metalik olmayan kalıntılar, yuvarlanma yolu yüzeyi altında olumsuz etkilere yol açar. Örneğin; eritme sırasında oksidasyon yoluyla oluşan alüminyum oksit kalıntılarının, rulmanın yorulma süresinde önemli bir düşüşe yol açtığı bilinmektedir. Bu etki, alüminyum oksit kalıntılarının nispeten daha sert olmasından ve çeliğin dövme gibi işlemlere tabi tutulması sırasında ayrışmalarından kaynaklanmaktadır. Ayrışma sırasında kalıntılar küçülüp mikro yapıyı zayıflatır. Önde gelen bir çelik üreticisi ile çalışmakta olan NSK, bu negatif etkiyi önlemek üzere; Z Çelik, EP Çelik ve BNEQARTET gibi malzemeleri geliştirmiştir. Şirket ayrıca, metalik olmayan içeriği azaltıp yorulma süresini uzatan özel eritme işlemleri de kullanmaktadır.

Isıl işlem de genellikle hiç uygulanmayan bir faktördür
Sahte ürünlerde, ısıl işlem de genellikle hiç uygulanmayan ya da eksik uygulanan bir faktördür. Bu da, çeliklerin ve sonuç olarak rulmanların, belirli özelliklerini olumsuz etkilemektedir. NSK’nın SHX çeliği gibi malzemeler ise, yüksek çalışma sıcaklıklarında aşınmaya karşı direnç sağlayan özel bir ısıl işleme tabi tutulmaktadır. Bu tip rulmanların kullanımı; yalnızca sıcaklığın sürecin doğal bir parçası olduğu durumlarda değil, yüksek iş mili hızlarının tahrik bileşenlerinde yüksek sıcaklıklar ürettiği takım tezgahı gibi uygulamalarda da gereklidir. Geliştirme sürecinde SHX çeliğinin özellikleri, kapsamlı yıpranma ve yüzey yorulma süresi testleri ile kanıtlanmıştır. Sahte ürün üreticileri, bu tip bir ürün geliştirme süreci ve analizi sunmazlar.
Sahte üreticileri belirleme ve kovuşturma çabalarına kapsamlı bir şekilde devam eden NSK, müşterilerini sadece yetkili NSK distribütörü gibi güvenilir kaynaklardan alışveriş yapmaları için uyarıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ