Makine Haber

Robotik sektörü, en son yenilikleri WIN Eurasia Fuarı’nda sergileyecek

Türkiye’nin endüstriyel robot üreticileri, sektörde son trendleri takip etmek ve ürünlerini sergilemek için “Endüstri Gelecekle Buluşuyor” ana temasıyla 5-8 Haziran tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek WIN Eurasia Fuarı’na hazırlanıyor.

  • 08 Mart 2024
Robotik sektörü, en son yenilikleri WIN Eurasia Fuarı’nda sergileyecek

“Endüstri Gelecekle Buluşuyor” ana temasıyla 5-8 Haziran 2024 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek WIN Eurasıa’da sektörün buluşma noktası olarak Robot Entegratörleri ve Yüksek Teknolojili Sistem Üreticileri için gelecek teknolojileri yerinde deneyimlemek ve kendine en uygun teknolojileri seçme fırsatı sunuyor.

Yarış: “Sektör açısından önemli bir fuar”


Sektörün yenilikçi ürünlerini tanıtması ve dünyadaki trendleri takip etmesi için WIN Eurasia Fuarı’nın önemli bir platform olduğunun altını çizen Robot Entegratörleri ve Yüksek Teknolojili Sistem Üreticileri Derneği (ROBODER) Başkanı Murat Yarış, “Dernek olarak WIN Eurasia’nın yıllardır ana destekçilerinden biriyiz. WIN Eurasia sektör açısından önemli bir fuar. Önemli bir yeniliği duyurmak için güzel bir nokta ve otomasyon ağırlıklı genel endüstrinin buluşma noktası. Global olarak büyümek isteyen ve yatırım için ayırdıkları kaynağı, üretimlerinde verimlilik konusunda maksimize eden firmalarla tanışma fırsatı sağlayan bir arena. Bu nedenle WIN Eurasia hem iç hem de dış piyasa için bize yeni iş fırsatları ve yeni pazarlar sunarken, hâlihazırdaki müşterilerimiz ile ilişkilerimizi pekiştiriyor” dedi.

“Üyelerimiz geniş katılımla fuarda yer alacak”
Otomotiv, otomotiv yan sanayi, beyaz eşya, genel endüstri, savunma sanayi, makine, elektronik gibi alanlarda üretim yapan ve otomasyon çözümleri sunan ROBODER üyelerinin geniş katılımla fuarda yer alacağını ifade eden Yarış, şunları söyledi: “Bu yıl fuar özelinde üye firmalarımızın ürün ve servisleri, robotik çözümlere yönelik uygulamalar ve bu uygulamalrın bileşenleri olacak. Katılımcılar çok çeşitli alanlarda robot uygulamaları görebilecek ve kendi üretim yöntemlerine uygun altyapıları ve bu altyapılarda gerçekleşen son değişimleri gözlemleme şansı yakalayacaklar.”

“Endüstrideki her değişimi önce bu fuarda sonra uygulamada göreceğiz”
Robotik otomasyon sektörünün 2023 yılı gelişimini değerlendiren Yarış, “2023 yılı dünya geneli tüketimin artması ile otomotiv firmalarının yeni yatırımlarına hız vermesi açısından iyi geçti. 2023 yılı yurtiçindeki projelerin tamamlandığı ve hatta sektörün yurtdışı projelere yöneldiği bir yıl oldu. Elektrikli araçlar için kurulan yeni üretim hatları ve mavi yaka problemi yaşanan sektörleri yukarı doğru taşıdı ve ihracatımızı neredeyse iki kat artırdı. Endüstrideki her değişimi önce bu fuarda sonra uygulamada göreceğiz. Türkiye’de 30. yılında yeni fikirlere altyapı olmaya devam edecek olan WIN Eurasia, üretim teknolojilerindeki değişimle her yıl kendini yenileyerek olumlu yönde gelişerek yoluna devam ediyor” diye konuştu.

Mengül: “Sektörün en büyük uluslararası fuarını gerçekleştiriyoruz”


Yaklaşan fuarı sektör temsilcilerinin heyecanla beklediğine değinen Hannover Fairs Turkey WIN Eurasia Proje Yöneticisi Sena Mengül ise, “Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. olarak Avrasya Bölgesi’nin ve sektörün en büyük uluslararası fuarını 30 yıldır gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. WIN Eurasia başarısını 30 yıldır katlayarak sürdürürken aynı zamanda imalat sanayiinin tüm bileşenlerini bir araya getiren eşsiz bir fuar. Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği fuarımız sahip olduğu yenilikçi bakış açısı ile katılımcı ve ziyaretçilerine büyük bir vizyon kazandırmasının yanı sıra Avrasya bölgesinin en büyük ticaret ağına dahil olma fırsatı sunuyor ve istikrarlı büyüme yapısıyla yoluna emin adımlarla devam ediyor” dedi.

“Türkiye’nin ihracat hacmine katkıda bulunmayı sürdüreceğiz”
Fuarın sektöre sağladığı katkılara da değinen Mengül, “WIN Eurasia sadece bir buluşma ve sektördeki yenilikleri keşfetme noktası değil; aynı zamanda zemin hazırladığı iş birlikleri ile sektörün büyümesine önemli katkılar sunan bir organizasyon. Fuarımızda öne çıkacak sektörlerden robotik süreç otomasyonu alanında yazılımlar her geçen gün gelişiyor ve robotlar kendilerine tanımlanan görevleri kusursuz olarak yerine getiriyor. Bu alanda gerçekleşen tüm yenilikler ise fuarımızda kendine yer buluyor. Özellikle otomotivden savunma sanayine, beyaz eşyadan genel endüstriye kadar geniş bir alanda üretim gerçekleştiren kaynak ve robotik kaynak teknolojileri sektörünün öncü firmaları bu yıl Salon 5 ve 6’da yeniliklerini dünyanın farklı coğrafyalarından gelen nitelikli ziyaretçilerle buluşturacak. Ortaya koyduğumuz iş hacmi sayesinde ise her zaman olduğu gibi birçok katılımcı firma fuar sonrası hedef pazarlarına girmeye ve verimli sonuçlar almaya devam edecek. Bir yandan firmaların büyüme yolculuklarına eşlik ederken diğer yandan da Türkiye’nin ihracat hacmine önemli katkılarda bulunmayı sürdüreceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ