Makine Haber

İSO Türkiye İmalat PMI kasım ayında yükseldi

İSO Türkiye İmalat PMI kasımda 49,5’e yükselirken; İSO İstanbul İmalat PMI ise 54,2’ye yükselerek faaliyet koşullarında güçlü bir iyileşme yaşandığına işaret etti. Böylece, sektör üst üste üçüncü ay güçlendi ve kasımdaki iyileşme Şubat 2018’den beri en yüksek hızda gerçekleşti.

  • 03 Aralık 2019
İSO Türkiye İmalat PMI kasım ayında yükseldi

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye ve İstanbul İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketlerinin Kasım 2019 dönemi sonuçları açıklandı.
Eşik değer olan 50,0’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, ekim ayında 49,0 olarak ölçülen İSO Türkiye İmalat PMI kasımda 49,5’e yükseldi. Söz konusu dönemde İSO İstanbul İmalat PMI ise 54,2’ye yükseldi.

Siparişler yavaşlamaya devam etti
Diğer taraftan, müşteri talebinde kırılganlıkların sürmesine bağlı olarak yeni siparişler yavaşlamaya devam etti. Ancak, bu yavaşlama ekime göre hız kesti ve çok ılımlı düzeyde gerçekleşti. Benzer bir durum yeni ihracat siparişleri için de söz konusu oldu. Birikmiş işler kasımda azalma eğilimini sürdürdü. Bunun yanı sıra, önceki iki ay üst üste yaşanan istihdam artışının ardından firmalar kasımda işgücü sayılarını azalttılar.
Girdi maliyetleri enflasyonu ise kasımda son 58 ayın en düşük seviyesine gerilerken; bazı firmalar da hammadde maliyetlerinde düşüş olduğunu belirttiler. Para birimindeki zayıflığın sonucu olarak bazı anket katılımcıları, yukarı yönlü fiyat baskısının devam ettiğini ifade ettiler. Ancak, geçen yılın aynı dönemlerine göre bu sorunun daha az gündeme getirildiği görüldü. Maliyet enflasyonundaki düşüş ve rekabet baskısı, imalatçıların nihai ürün fiyatlarını üst üste üçüncü ay düşürmelerine yol açtı. Fiyatlardaki düşüş ekime yakın bir hızda gerçekleşti. Üretim gereksinimlerine paralel olarak satın alma faaliyetleri yatay seyretti ve böylece 19 aylık düşüş trendi sona erdi.

Harker: “Üretim, bir buçuk yılı aşkın süredir ilk kez büyüme bölgesine geçti”
Anket sonuçlarını değerlendiren IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, “Son PMI anketinde öne çıkan en kritik bulgu, üretimin bir buçuk yılı aşkın aranın ardından ilk kez büyüme bölgesine geçmiş olmasıydı. Ilımlı düzeyde olmakla birlikte üretimdeki büyüme, firmaların piyasa koşullarının yükselen eğilimde olduğuna yönelik güveninin iyileştiğini gösterdi. PMI endeksi ve sanayi üretimi verileri arasındaki ilişkiye dayanarak, kasım ayı sanayi üretimi verilerinin yıllık bazda büyümeye işaret edeceğini öngörebiliriz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ