Makine Haber

Elektroniklere göz kulak olmak…

Elektrik akımının olduğu her yerde, her zaman elektromanyetik darbeler vardır. Son derece yıkıcı bir etkiye sahip olabilirler. Bundan dolayı, araç üreticilerinin diğer şeylerin yanı sıra, ürünlerinin elektromanyetik uyumluluğunu da doğrulaması gerekiyor.

  • 02 Ekim 2020
Elektroniklere göz kulak olmak…

Faulhaber

Elektrik akımının olduğu her yerde, her zaman elektromanyetik darbeler vardır. Son derece yıkıcı bir etkiye sahip olabilirler; örneğin bizi çevreleyen her yerde bulunan elektronik cihazlarda. Bu nedenle, araç üreticilerinin diğer şeylerin yanı sıra, ürünlerinin elektromanyetik uyumluluğunu da (EMC) doğrulaması gerekir. Dahası, araçların kendileri hassas elektroniklerle dolu ve özel EMC laboratuvarlarında test ediliyor. Oradaki koşullar insanlar için pek uygun değil. Testler sırasında her şeye göz kulak olmak için kamera sistemleri kullanılmaktadır. mk-messtechnik de, bu tür sistemlerde uzmanlaşmıştır. Döner kafalarda kullanılan Faulhaber motorları, uzaktan kumandalı modüllerin tam olarak konumlandırılmasını sağlar.

Kull: “Her şey araç radyosu artık araca takılan tek cihaz olmadığında başladı”
“Her şey araç radyosu artık araca takılan tek cihaz olmadığında başladı” diye konuşan Mk-messtechnik’in kurucusu ve Genel Müdürü Dr. Martin Kull, şunları aktardı: “ABS ve hava yastığından cep telefonuna ve navigasyona kadar elektronik cihazların sayısı zaman içinde istikrarlı bir şekilde arttı. Bireysel sistemler birbirlerini rahatsız etmemeli veya araç dışındaki diğer sistemlere zarar vermemelidir. Ek olarak; dışarıdan gelen darbelere mümkün olduğunca duyarsız olmalıdırlar. Elektrik mühendisi olarak, Stuttgart Üniversitesi’nde öğrenciyken Daimler’in test laboratuvarında ölçümler yapmaya başladım. Bu tür laboratuvarlarda üretilen elektromanyetik dalgalardan bazıları son derece güçlüdür ve geçerli sınır değerlerin çok üzerindedir. Bu nedenle, testler sırasında laboratuvar odaları hava geçirmez şekilde kapatılır. İçeride olup bitenler sadece kameralarla gözlemlenebilir. Bu amaca yönelik bina izleme cihazlarıyla ilgili ilk talepler geldi. Ancak, talep yılda 100 kameradan daha azdı. Bu da, daha büyük şirketlerin bu niş pazardan çekildiği anlamına geliyordu.”

2006 yılında eşiyle birlikte kendi şirketini kurdu
Dr. Kull, bir fırsat gördü ve 2006 yılında eşiyle birlikte kendi şirketini kurdu. Çift başlangıçta her şeyi tek başına yaptı. Örneğin; 2008’de ABD’deki bir araç üreticisi 20 kameralı bir sistem sipariş ettiğinde.
Kull, “Her bileşeni kendimiz lehimledik ve bir araya getirdik. Küresel bir şirketin tedarikçisi olmaktan gurur duyuyorduk” dedi.
Talep ve onunla birlikte şirket büyüdü. 2010 yılı ilk ek çalışanın işe alındığı yıl oldu; bugün 60’tan fazla var. Çünkü, mk-messtechnik tarafından Stuttgart yakınlarındaki Notzingen’den yapılan kamera sistemleri EMC testi için hemen hemen her araç üreticisi tarafından kullanılıyor.

Seatbox veya duvar bağlantısı
Kameralar kalıcı olarak bir duvara monte edilebiliyor veya çeşitli tripodlara sabitlenebiliyor. mk-messtechnik ayrıca, sürücü koltuğuna yerleştirilen ve altı kameraya kadar alabilen bir koltuk kutusu (seatbox) sunuyor. Bu; gösterge panelinin, ekranların ve kontrol elemanlarının izlenmesine olanak sağlıyor. Elektromobiliteye yönelik eğilim, mk-messtechnik için olumlu bir gelişme. Çünkü, elektrikli araçlar bakımından elektromanyetik uyumluluk, yanmalı motorlu araçlara göre daha da önemli bir rol oynamakta. Ayrıca; trenlerde, uçaklarda ve gemilerde kullanılan elektronikler de EMC testlerinden geçmelidir.
Svabyan kökenli icat geleneğine sahip bir aileden gelen Dr. Kull, şunları söyledi: “Hobim model yapmak. Bu yüzden, kendimi bildim bileli karada, denizde veya havada hareket eden her şeyden etkilenmiştim. Uzmanlık alanım elektrik mühendisliği olsa da, mekanik konularla da her zaman çok ilgilenmişimdir. mk-messtechnik, ürün geliştirme açısından da bu çifte yetenekten faydalanıyor. 2008’den itibaren, uzaktan kumandalı duvara monte kamera taleplerini giderek daha fazla almaya başladık. Boyut, ağırlık ve kontrol açısından en uygun çözümün temeli işte o zaman atıldı.”
Dr. Kull, minimum donanım, yazılım ve gider ile maksimum işlevsellik için çaba sarf ediyor. Örneğin; kendisi mk-messtechnik’in yuva olarak kullandığı anodize alüminyum tüpler gibi yaygın olarak bulunan standart parçalara güveniyor. Basit görünen şey; aslında çeşitli bileşenler arasında hassas bir şekilde dengelenmiş etkileşimden kaynaklanan uyarlanmış bir çözümdür. Örneğin; PCB’yi tasarlarken, daha sonraki bir aşamada ayarlama ihtiyacından kaçınmak için muhafazayı akılda tutmak da önemlidir.

Programlar, uzaktan kontrol ve kızıl ötesi
Notzingen’deki şirket, karmaşık montaj işlerinden kaçınmaz ve gerekli bileşenleri PCB’lerin kendisine ekler. Dr. Kull, “Bazen haftada yüzden fazla farklı PCB’yi bir araya getiriyoruz. Bu, üretim ve takım yenileme süresini çok önemli bir faktör haline getiriyor. Yaygın olarak bulunan yazılımla kabul edilebilir bir hıza ulaşmak imkânsızdı. Bu nedenle, otomatik yerleştirme makineleri için kendi veri işleme programımızı yazdık. Sonuç olarak, her bir PCB için teslim süresini birkaç dakikadan yaklaşık beş saniyeye düşürmeyi başardık. EMC testi sırasında süreçleri kolaylaştırmak için ürün yelpazesine uzaktan kumandalı döner montajlı kameralar eklendi. Başlangıçta yalnızca duvara montaj için tasarlanmışlardı. Bununla birlikte, kısa süre içinde ayarlanabilir modele olan talep mobil sistemler için de arttı. Bu nedenle, mekanik stabilite konusunu tamamen farklı bir perspektiften ele almak zorunda kaldık. Sistemlerimiz son derece sağlamdır. Ancak, 800 gramlık kamera adaptörlü bir stand düşerse veya bu adaptör çok sert döndürülürse, malzeme zarar görebilir. Bu sorunu bir tür sürtünme bağlantısı ile çözdük” diye konuştu.

“Araç elektroniğini ve termal özellikleri izleyebilmektedir”
Mk-messtechnik’in kameraları yalnızca araç elektroniğini değil, aynı zamanda termal özellikleri de izleyebilmektedir. Opto-LWIR kızılötesi kamera bu amaç için geliştirilmiştir. Testler sırasında oluşan elektromanyetik alanlar belirli bir yangın tehlikesi oluşturur. Son derece güçlü alanlar, test nesnelerinin veya sistem parçalarının aşırı ısınmasına neden olabilir.
Dr. Kull, şunları anlattı: “Elektrikli araçlar test edildiğinde başka bir ısı kaynağı ortaya çıkıyor. Test teçhizatında elektrikli araçlar, geri kazanım yoluyla pillerini şarj ediyor. Aküler tamamen şarj edilmişse, araç frenleri devreye girer. Frenler aşırı ısınabilir ve en kötü ihtimalle yanmaya bile başlayabilir. Bir test teçhizatı kurmak, çift haneli milyon aralığında çalışır. Test edilen prototiplerin paha biçilemez bir değeri vardır. Kızılötesi kameralar kullanarak izleme, bu yatırımların zamanında müdahale yoluyla korunmasına olanak tanıyor. Mk-messtechnik, kameranın geliştirilmesi için 2019 Esslingen Bölgesi Yenilik Ödülü’ne aday gösterildi.”
Kameraların hassas konumlandırılmasını sağlamak için Faulhaber’in tahrik sistemlerini kullandıklarını açıklayan Dr. Martin Kull, “Servomotorlar ve model oluşturmada kullanılan motorlar ile denemeler yaptık. Ancak, bunlar yeterince hassas veya sağlam değillerdi. Uygun motorları Faulhaber’de bulduk” ifadelerini kullandı.

“Yüksek verimlilik seviyesi, sürücüyü seçmenin bir başka nedeniydi”
Kamerayı konumlandıran döner/eğimli kafada, değerli metal komutasyonlu 1516… SR serisi iki DC-mikromotor, 15/8 serisi bir düz dişli kafası ve 900: 1 şanzıman ile birlikte kullanılır.
Konuyla ilgili konuşan Kull, “İlk başta 500: 1 iletimi denedik; ama bu çok hızlıydı. 900: 1 iletimle döner taç daha yavaş dönse de, daha büyük ağırlıkları hareket ettirebiliyor ve ayrıca optimum elektrik korumasına sahip. Yüksek verimlilik seviyesi, sürücüyü seçmenin bir başka nedeniydi. Çünkü döndürme için gereken güç, kameraların pillerinden sağlanıyordu. Mk-messtechnik, gerçek kamera modülü ve dış kaynaklı sürücüler haricinde, tüm sistemi müşterilerinin yararına geliştirir ve üretir: Görevler karmaşık hale geldiğinde veya bireysel modifikasyonlar gerekli olduğunda; ürünleri kendimiz geliştirmek ve üretmek, son derece esnek bir şekilde tepki vermemizi sağlıyor. Bizim için imkânsız diye bir şey yoktur; en azından fiziğin sınırları içinde” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ