Makine Haber

Fanuc Tamir Merkezi, pandemi döneminde yoğun bir talep gördü

Fanuc’un Türkiye’de 250 bin Euro’luk yatırım bütçesi ile açtığı Tamir Merkezi, pandemi döneminde otomasyon sistemleri kullanan üreticilerden büyük bir talep gördü. Talepler başta medikal olmak üzere; otomotiv ve otomotiv yan sanayii, beyaz eşya, talaşlı imalat, gıda ve elektrik/elektronik sektörlerinden geldi.

  • 19 Ağustos 2020
Fanuc Tamir Merkezi, pandemi döneminde yoğun bir talep gördü

Japonya merkezli CNC, robot ve makine üreticisi Fanuc, Avrupa’daki ikinci Tamir Merkezi’ni 2020 yılı başlarında Türkiye’de açtı. Yaklaşık 500 metrekarelik alanda merkez; ilk etapta Fanuc Alpha, Alpha-i, Beta-i servo motor ve sürücüleriyle birlikte Fanuc robot el kumandalarının (Teach Pendant) tamir edilmesi hedefi ile kuruldu. İlerleyen dönemlerde Fanuc Pcb’lerinin (anakart, sürücü kartları, I/O kartları) de tamir edileceği merkez, pandemi döneminde otomasyon sistemleri kullanan üreticilerden büyük talep gördü.

Yiğit: “Fabrika otomasyonunun Türkiye’de yükselişe geçtiğini gözlemliyoruz”


Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Covid-19 sürecinde Fanuc Tamir Merkezi’ne gösterilen yoğun talep ile; salgın koşullarına rağmen akıllı fabrikalarda üretimin durmadığını ve bu sürekliliğin ekonomik istikrarı sağlamakta ne derece önemli olduğunu bir kez daha gördük. Yeni normal standartlara alışmaya başladığımız bu günlerde; fabrika otomasyonunun Türkiye’de yükselişe geçtiğini, taleplerin arttığını ve yatırım süreçlerinin değerlendirildiğini gözlemliyoruz” dedi.
2020 başlarında hayata geçirdikleri merkez ile Koronavirüs pandemisi döneminde müşterilerine ekonomik çözümler sunarak, üretimlerine katkı sağladıklarını aktaran Yiğit, şunları söyledi: “Özellikle lokomotif sektörlerden gelen talepler nedeniyle ciddi bir hareketlilik yaşanıyor. Meydana gelen bu hareketlilik, ülkemizde otomasyon bilincinin gelişmekte olduğunu kanıtlıyor. Küresel bir kriz ortamı yaratan, tedarik zincirlerini koparan, üretimin neredeyse tüm dünyada durma noktasına geldiği çok ağır bir süreci deneyimledik. Söz konusu kriz ortamında üretiminde otomasyona geçmemiş olan yapılar, ekonomik anlamda büyük hasar gördüler. Üretimini dijitale aktarmış, akıllı ve karanlık fabrikalar kurgulamış, parkurlarında robotik uygulamalar oluşturmuş kuruluşlar ise, üretimine kesintisiz devam ettiler. Küresel çapta, ekonomik akışkanlık bu uygulamalar sayesinde sağlandı. Dünya değişti, değişiyor ve değişmeye devam edecek.”

“Çok daha ileri teknolojiler hayatın her alanında varlık gösterecek”
Çok yakın bir gelecekte çok daha ileri teknolojilerin her alanda varlık göstereceğini kaydeden Yiğit, “Dolayısıyla, insan-robot etkileşimini içeren akıllı teknolojileri üretim parkurlarına sokmak günümüzde bir ihtiyaç değil, zorunluluk. Fanuc olarak en büyük sorumluluğumuzu, ülkemizin bu teknolojik alt yapıları sahiplenmesini sağlamak olarak görüyoruz. Türkiye’deki yatırımların giderek arttığını net olarak gözlemliyoruz. Ülke olarak küresel pazardaki payımızın artması, dünyaya hâkim ileri teknolojilere tam entegrasyonla mümkün olacaktır” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ