Makine Haber

Mühendislikte uygun ürün verilerinin seçilmesi, her zamankinden daha kolay ve hızlı hale geliyor

Eplan Data Portal, genellikle zaman alan mühendislikte uygun ürün verilerinin seçilmesi sürecini her zamankinden daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Genişletilmiş arama parametreleri, kullanıcıların tam olarak aradıkları bileşenleri hızla bir şekilde bulabilmelerine imkân sağlıyor.

  • 28 Temmuz 2021
Mühendislikte uygun ürün verilerinin seçilmesi, her zamankinden daha kolay ve hızlı hale geliyor

Eplan

Mühendislikte uygun ürün verilerinin seçilmesi genellikle zaman alır. Ancak, yeni kullanıcı arayüzü ve geliştirilmiş arama algoritmaları ile yeni Eplan Data Portal, bu süreci her zamankinden daha kolay ve hızlı hale getiriyor. Genişletilmiş arama parametreleri, kullanıcıların tam olarak aradıkları bileşenleri hızla bir şekilde bulabilecekleri anlamına geliyor. Konfigüratörlere dayalı kişiselleştirilmiş çözümler, Lenze ürün konfigüratöründe gösterildiği gibi sezgisel olarak oluşturulabiliyor.
Yeni Eplan Platformu piyasaya sürülmek üzere ve bu aynı zamanda Eplan Data Portal’ın yalnızca Eplan ePulse bulut ortamında kullanıma hazır olacağı ana da işaret ediyor. Platformun güncellenmiş kullanıcı arayüzü, cihaz verilerini aramak ve bulmak için çok sayıda geliştirme sunuyor. İyileştirilmiş arama algoritmaları ve parametreleri, kullanıcıların indirilecek uygun bileşenleri hızlıca bulmasını çok daha kolay hale getiriyor. Artan sistem performansı bileşenleri seçerken de daha yüksek hız sağlıyor. Diğer bir yeni özellik ise, Lenze ürün konfigüratörü entegrasyonu.

Spiegel: “Müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünü çok hızlı bir şekilde bulmalarını sağlıyor”
Lenze Ekip Süreçleri ve Veri Direktörü Bernd Spiegel, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ürün konfigüratörümüzün yeni Eplan Platformu’na doğrudan entegrasyonu, müşterilerin ihtiyaç duydukları ürünü çok hızlı bir şekilde bulmalarını sağlıyor. Kapsamlı listelerde cihaz aramaya gerek kalmıyor ve müşterilerimiz gereksinimlerine uygun cihazları alıyorlar. Bunun yanı sıra, bu iş birliği Lenze’ye birçok ürün ve varyant üreticisi olarak da fayda sağlıyor. Eplan Electric P8’deki konfigüratör verilerini korumak, bir ürün serisinin tüm farklı varyantları için bunu yapmaktan çok daha kolay.”
Gerçek hayattan bir örnek: Bir kullanıcının bir frekans invertörüne ihtiyacı var. Lenze Easy Product Finder’ı kullanarak, söz konusu kullanıcı sadece birkaç adımda şirketin i550 serisi cihazlarından uygun bir cihaz bulabiliyor. Nominal güç, besleme ağı türü ve fieldbus ağı türü gibi tanımlayıcı özellikler seçim kriterleri olarak sunuluyor. Kullanıcılar bu parametrelere dayalı olarak belirli bir cihaza karar verdikten sonra, ilgili Eplan verileri ayrıntılı görünümde oluşturulabiliyor ve ardından CAE çözümünün cihaz yönetimine aktarılabiliyor.

Portal üzerinde yaklaşık üç milyon veri seti bulunuyor
Endress+Hauser, Bosch Rexroth ve Rittal da dâhil olmak üzere diğer üreticilerin konfigüratörlerinin tümü benzer şekilde çalışır. Böylelikle, her üretici portföyünün tasarım mühendisleri için kolayca erişilebilir olması sağlanır. Cihazları seçmek ve yüksek kaliteli veriler elde etmek kolay ve sezgiseldir. Veriler günceldir ve doğrudan projelere aktarılabilir. Yeni bir araba için özellik yapılandırmaya benzer şekilde, kullanıcılara çeşitli üreticilerin çeşitli ürün aileleri arasında rehberlik rehberlik hizmeti sağlanır. Konfigüratörleri entegre etmek, portalda bulunan verileri (bir milyondan fazla veri seti) yaklaşık iki milyon yapılandırılabilir varyantla genişletmekle kalmaz; aynı zamanda kullanıcıların yüksek kaliteli cihaz verilerini derlemesini de kolaylaştırır. Ayrıca, hızlı ürün seçimi sağlayan ve Aventics, IPF ve Schneider Electric tarafından sunulan seçme araçları da bulunmaktadır. Arama parametreleri aracılığıyla hedeflenen seçimin daraltılması sayesinde, doğru veriye ulaşılacağına şüphe yoktur. Yakında bu portföy tanınmış iki küresel oyuncu da eklenerek genişletilecek. Bu da demek oluyor ki; kullanıcıların sabırsızlıkla bekleyecekleri çok daha fazla şey var.

Eplan Data Standard değişmez hale geliyor
Portaldaki verilerin üçte birinden fazlası hâlihazırda yeni ve yüksek kaliteli Data Standard için uygun olup, çözüm sağlayıcı Eplan bunun üstüne çok iddialı bir hedef belirlemiştir: Mümkün olması durumunda verilerinin yarısı 2022’nin sonuna kadar Data Standard’ı karşılamalıdır. Bu da, yüzde 100 dijital veriye sahip olmanın faydalarını kabul eden pek çok cihaz üreticisinden daha fazla taahhüt alınmasını gerektiriyor. Uluslararası arenada bu konuda öncü olan büyük oyuncular arasında; Chint (Çin), IFM, Pilz, Rittal ve SMC (Avrupa), Numatics (ABD) ile Omron (Japonya) yer alıyor.

Christ: “Müşterilerimize yüksek kaliteli mühendislik verileri sunabildiğimiz için mutluyuz”
Artık müşterilerine yüksek kaliteli mühendislik verileri sunabildikleri için mutlu olduklarını ifade eden Pilz Uluslararası Müşteri Desteği Başkan Yardımcısı Arndt Christ, “2020’de Pilz ürün makrolarımızı Eplan Data Standard ile uyumlu olacak şekilde oluşturmaya karar verdik. Şu anda mümkün olan ve makroların kullanımını kolaylaştıran veri standardizasyonu, bağlı şirketlerimizde ve harici olarak dünyanın her yerindeki müşterilerimizde kurum içi mühendislik departmanlarımıza fayda sağlamaktadır. Daha önce tasarımlara değer kümeleri kullanılarak makroların eklenmesi gerekirken; bugün bu, işlevsel bir şablon kullanılarak gerçekleştirilebiliyor. Bunun avantajları arasında, daha iyi veri ağı oluşturma (örneğin 2D ve 3D arasında), kablolama bağlantıları tam olarak tanımlandığından ötürü daha az hata ve her şeyden önce makrolar standartlaştırıldığı için zaman tasarrufu yer alıyor. Yeni Data Standard, özellikle de işlevsel şablon, makrolarımız için bir kalite işareti olup, yüksek kaliteli veri beklentilerimizi karşılıyor. Eplan’da bu yaklaşımı geliştirmeye devam etmek için birlikte çalışabileceğimiz ve gelecek için güvenilir bir ortağımız var” dedi.

Hauschke: “Yüksek verimli mühendislik için ideal bir temel atmayı hedefliyoruz”
Eplan Bulut İşletme Ana Veri Direktörü Timm Hauschke ise, şunları söyledi: “Üreticilerden gelen yüksek kalite beklentisi, kullanıcılarımızın talepleri ile örtüşüyor. En nihayetinde, tasarım mühendisliğinden üretime kadarki sürecin tüm istasyonlarında yer alan süreçler ve makineler için bilgi sağlayan dijital ikizin temelini yalnızca kapsamlı, entegre ve uçtan uca veriler oluşturuyor. Eplan Data Standard, piyasaya sürüldüğü günden bu yana dünya çapında uygulanıyor. Hedefimiz, cihaz verilerinin yüzde 100 dijital olarak erişilebilir olmasını sağlamak ve böylece yüksek verimli mühendislik için ideal bir temel atmak.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ