Makine Haber

Robotlar ile cobotlar arasında ne gibi farklar var?

Endüstri 4.0’ın en belirleyici bileşenleri olan insan-robot/cobot iş birliği, üreticilere yeni bir alan açarak rekabet ortamını sertleştirdi. Otomasyon sistemlerinin kahramanları olan robotlar ile cobotlar arasında ne gibi farklar var? Küçük veya büyük ölçekli firmalar seçimlerini yaparken nelere dikkat etmeliler?

  • 27 Ağustos 2020
Robotlar ile cobotlar arasında ne gibi farklar var?

Fanuc

Günümüzde pek çok yeni uygulamada insan ile makine el ele çalışıyor ve her ikisi de kendilerine has kabiliyetlerle üretime katkıda bulunuyor. Bugün kurumların strateji ve yatırımlarını şekillendiren bir ana çerçeve haline gelen Endüstri 4.0’ın belirleyici bileşenleri olan robotlar ile cobotların birbirleriyle etkileşimi ve iş birliği, verimliliği artırarak rekabeti canlandırıyor. Peki, otomasyon sistemlerinin kahramanları olan robotlar ile cobotlar arasında ne gibi ayrımlar var? Hangi prosesler, hangi tür ile daha verimli hale geliyor. Küçük veya büyük ölçekli firmalar seçimlerini yaparken nelere dikkat etmeliler? Güvenlik çitini ortadan kaldırarak insanlarla birlikte çalışabilen, sezgisel kullanıma açık cobotlar mı, özerk alanlarda yüksek güvenlik önlemleriyle iş gören, yüksek taşıma ve yüksek hız kabiliyetine sahip robotlar mı?

Temel fark güvenlik prosedürleri
Güvenlik nedeniyle robotlarla insanların aynı ortamda çalışması her zaman ve şartta uygun olmadığından, belirli proseslerde insanlara yardımcı olması adına geliştirilen cobotlar, insanlar ile aynı ortamda güvenli bir şekilde çalışabiliyorlar. Cobotların hızları, belirlenen ISO standartları doğrultusunda herhangi bir çarpışma anında zarar önleyici şekilde optimize edilebiliyor. Cobotların eksen ve gövdelerinde bulunan force sensörler ile sürekli olarak hassas biçimde kuvvet algılama yapıyorlar. Böylece, herhangi bir temas anında daha hızlı tepki vererek insanlara zarar vermiyorlar. Robotlar ise, yüksek hızlarda üretim gerektiren uygulamalarda etrafı güvenlik çitleri ile çevrilmiş veya kapalı bir ortamda iş görüyorlar. Anlık tork bilgilerini motorlar üzerinden alan robotlar, çarpışma anında kendisine ve etrafına ufak zararlar verebiliyorlar. Bu nedenle, gerekli güvenlik önlemleri alınarak robot çalışma hücreleri tasarlanıyor.

Üretim parkurunuzun neye ihtiyacı var?
Robotlar ile cobotlar arasındaki bir diğer fark ise taşıma kapasiteleri ile ilgili. Cobotların taşıma kapasiteleri ve uygulama alanları daha sınırlı olduğundan robotlar daha fazla kullanım alanına sahip. Bir Fanuc robotun kapasitesi 0.5kg’dan başlayıp 2300 kg’a kadar geniş bir skaladayken; en yüksek kapasitedeki Fanuc cobotlar 4 kg ilâ 35 kg aralığındaki skalada. Örneğin; 50 kg bir parçanın taşınması gerektiğinde cobotlar ile çözüm bulunamadığından aynı projeyi robotlar ile tasarlamak gerekiyor. Bununla birlikte, şayet taşıma kapasitesi ve çevrim süreleri uygun ise cobot kullanımı yer avantajı sağlıyor. Öte yandan, ilgili proseste cobot ve insanlar sürekli olarak aynı alanda çalışmıyorsa, cobotun çevrim süresi bir alan tarayıcı sayesinde hızlandırılabiliyor. Uygulama alanları bazında örnek vermek gerekirse; ana üretim hatlarında kaynak, boya ve taşıma işlemlerinde çevrim süresi ve kapasite nedeniyle robotlar kullanılırken, montaj, mastikleme, düşük kapasiteli taşıma ve insana yardımcı süreçlerde cobotlar ön plana çıkıyor.

Yiğit: “Neredeyse bütün sektörler robotize olmanın yollarını arıyor”
Global dünyada trendlerin çok hızlı değiştiğini ve neredeyse bütün sektörlerin robotize olmanın yollarını aradığını ifade eden Fanuc Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, robotlaşmada ağırlığın otomotivde olduğunu, ikinci sırada beyaz eşya ve metal endüstrisinin, sonrasında ise gıda, ilaç ve kimya gibi sektörlerin geldiğini ifade ediyor. Yiğit, “Türkiye’de en çok talep gören robotlar kaynak robotları. Bunun sebebi, otomotiv ve otomotiv yan sanayiinde çok fazla robotun kullanılıyor olması. İkinci sıraya genel endüstride kullanılan taşıma robotlarını, üçüncü sıraya da paletleme robotları tarzında biraz daha büyük ve hat sonlarında hizmet veren robotları koyabiliriz. Bunula birlikte yeni trend insanla çalışan cobotlara yönelik. Cobotlar yeni uygulamalar sayılabilir, robot ve insan iş birliği ve fabrikalardaki fiziksel alanlara olan ihtiyacın artması gibi nedenlerle son dönemde oldukça rağbet görüyorlar. ‘İş birlikçi robotlar’ olarak tanımladığımız cobotlar, günümüz teknolojisinde güvenlik çitini ortadan kaldırıp insanla birlikte çalışabilir olmaları sayesinde büyük bir ihtiyaca hizmet ediyorlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ya da otomasyona yeni geçiş yapmış işletmelerin kolaylıkla kullanabileceği cobotlar, gücünü insanlardan çok daha hassas bir şekilde kontrol ettiğinden, kalite ve tekrarlanabilirlik açısından da büyük avantajlar sunuyorlar. Sezgisel kullanımla çok az programlama deneyimi olan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlıyorlar. Robotların mı yoksa cobotların mı daha avantajlı olduğu konusu ise tamamen uygulanan proseslerle ilgili. Biri diğerinden daha üstündür ya da daha verimlidir gibi bir yargıda bulunmak doğru değil” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ