Makine Haber

Aydoğdu: “Kapasitematik, stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı oluyor”

Kapasitematik’in özellikle otomotiv, savunma sanayii, havacılık ve medikal gibi stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı olduğunu aktaran Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, söz konusu yazılımın hem maliyet, hem de zaman açısından kârlılık sağladığını söyledi.

  • 13 Aralık 2021
Aydoğdu: “Kapasitematik, stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı oluyor”

Tezmaksan’ın Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen CNC Makine Analiz Platformu Kapasitematik, kullanıcılarının zaman ve emek kaybını ortadan kaldırıyor. Fabrikadaki üretim sürecini anlık ve uzaktan kontrol edebilme olanağı sunan yazılım sayesinde işletmeler, verimli ve ölçülebilir bir üretimle ihracatta sürdürülebilir bir başarı elde ediyorlar.

“İşletmelerimizi dünyadaki devlerle rekabet edebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz”
Türkiye’nin ve imalat sanayisinin teknoloji partneri olma vizyonuyla geliştirdikleri Kapasitematik’in özellikle pandemi döneminde üreticilere büyük bir fayda sağladığını vurgulayan Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, “Üretim sürecinde oluşması muhtemel hataları kullanıcıya raporlayan Kapasitematik ile; makinelerin duruş sürelerinin arıza, hazırlık, yükleme-boşaltma ve mola gibi alt kategorilerinin de raporlaması yapılıyor. Yazılım, özellikle otomotiv, savunma sanayii, havacılık ve medikal gibi stratejik sektörlerin yanı sıra KOBİ’lerin büyümesine de yardımcı oluyor. Bu sayede verimliliklerini artıran işletmeler hem maliyet, hem de zaman açısından kârlılık elde ediyorlar. Fabrikaların verimlilik yönetimini akıllı telefon ya da tablet vasıtasıyla takip edebilen Kapasitematik’in kullanımının pandemi döneminde yüzde 40 artış göstermesi, yazılımın ne kadar faydalı olduğunu da gösteriyor. Dijitalleşme ve robotlu otomasyonu baz alarak geliştirdiğimiz çözümlerimiz sayesinde, ülkemizin üretim gücü ve ihracat faaliyetlerinde daha başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Bu sayede de, işletmelerimizi dünyadaki devlerle rekabet edebilir hale getirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

“İnternetin ulaştığı her yerde verilerin alınmasına imkân sağlıyor”
Kapasitematik’in üretim sürecine anında müdahale etme noktasında internetin ulaştığı her yerde verilerin alınmasına imkân sağladığına dikkat çeken ve bunun da verimliliğe doğrudan katkı yaptığını belirten Aydoğdu, şunları söyledi: “Türkiye, takım tezgahları konusunda üretimde bir önceki yıla göre yüzde 30 artış gösterdi. Takım tezgahları kullanıcılarımızın artışı ise yüzde 40. Sektörde Kapasitematik’i tercih edenler, bu verilerle ne denli bir doğru bir adım attıklarını dile getiriyorlar. Platform, verimliliğe yaptığı katkıyla işletmelerin üretimindeki her adımı ölçümlemelerini sağlıyor. Optimal kapasite düzeyinin altında kalmak atıl kapasiteye neden oluyor. Optimal kapasitenin üstüne çıkmak ise, uzun vadede sürdürülebilir olmaması nedeniyle işletmenin varlığını devam ettirme gibi genel amaçlarına uyumlu olmuyor. Bu sayede kapasitelerini ve verimliliklerini ölçümleyen işletmeler, ihracat paylarını da maksimum seviyelere çıkararak ülke ekonomisinin kalkınması ve büyümesini sürdürülebilir kılıyorlar. Türkiye daha ziyade küçük ölçekli işletmeler vasıtasıyla üretim yaparak ihracat gerçekleştirdiği için Avrupa’daki büyük ölçekli üretici devlerle rekabet etmek durumunda kalıyor. Bu noktada Kapasitematik’in önemi ön plana çıkıyor. Önümüzdeki yıllarda otomasyonlaşmanın artması ve Kapasitematik’in bu sürece daha çok adapte edilmesi, verimliliğin önündeki engelleri kaldıracak ve ihracatımızı yukarılara taşıyacak. Bu sayede, pandemiyle birlikte tedarikte ciddi sıkıntılar yaşayan Çin’e karşı yeni üretim üssü olarak öne çıkan Türkiye’nin uluslararası pazarlarda yükselişine de katkıda bulunmayı hedefliyoruz.”

“2022, Türkiye sanayisi adına fırsatları değerlendirmek için dönüm noktası”
2022 yılının Türkiye sanayisi adına fırsatları değerlendirmek için önemli bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Hakan Aydoğdu, “Bu yıl takım tezgahları üretiminde yüzde 20 artış gerçekleşti. Hem sanayi, hem de takım tezgahı üretimindeki bu artışın 2022’de de aynı tempoyla devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye daha ziyade küçük ölçekli işletmeler vasıtasıyla üretim yapıyor ve ihracatı buna göre şekilleniyor. Küçük ölçekli işletmelerimiz, Avrupa’daki büyük ölçekli üretici devlerle rekabet etmek durumunda kalıyorlar. Bu döneme kadar söz konusu devlerin üretimi durdurmasının avantajlarını kullandık. Fakat bu durum 2022 yılında değişmeye başlayacak ve dev üreticiler üretime tekrar başlayacak. Bununla başa çıkmak ve başarımızı sürdürebilmek adına Türkiye’nin ekonomisi güçlü ülkeler gibi dijitale ve otomasyona yatırım yapması gerekiyor” diyerek sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ