Makine Haber

Endüstri 4.0’da insan-robot iş birliği

ARIZ Projesi, ekonomik verimliliği artırmak için güvenli insan makine iş birliğinde esnek ve çok yönlü bir üretim asistanı oluşturmayı kendisine hedef olarak belirledi. Bu, demonstratörün değişen üretim iş istasyonlarında kullanılmasını mümkün kılıyor.

Endüstri 4.0’da insan-robot iş birliği

Festo

İnsanların yarının üretimindeki rolü sıkça tartışılıyor. Hangi yeni görevler ortaya çıkacak? Bunlardan hangilerini robotlar üstlenecek? İnsanlar ve robotlar birlikte nasıl çalışacak? Festo, ARIZ Projesi’ndeki (Geleceğin Endüstrisinde Çalışma) bilim ve sanayiden iş ortakları ile birlikte bu soruların cevaplarını ve uygulanabilir çözümleri araştırıyor. Bu bağlamda odak noktası, güvenliğe ilave olarak uygun maliyet.
Kapsamlı güvenlik sistemleri ve uygun sensör teknolojisiyle birlikte makineler ve robotlar, insan ve robotların aynı çalışma alanında hareket etmesini ve güvenlik bariyerleri olmaksızın birlikte çalışmasını mümkün kılıyor. ARIZ Projesi, ekonomik verimliliği artırmak için güvenli insan makine iş birliğinde esnek ve çok yönlü bir üretim asistanı oluşturmayı kendisine hedef olarak belirledi. Bu, demonstratörün değişen üretim iş istasyonlarında kullanılmasını mümkün kılıyor. Çalışanlara yardım ederek iş yüklerini hafifletmeyi, monoton ve ergonomik olarak tek taraflı görevleri yapmayı hedefliyor.
Projenin bir değer amacı, bu üretim iş istasyonlarında robotlarla çalışan personel için özel yeterlilik şartları elde etmek. Bundan dolayı Festo Didaktik, işçileri geleceğin üretimindeki görevlerine ideal şekilde hazırlayan uygun bir öğrenim sistemi geliştiriyor.

Hareket halindeki işçiler olarak robotlar
Şimdiye kadar, robotlar genellikle sadece bir tek programlanmış iş akışı üstlenmekteydi. Bu projede, iş ortakları yüksek derecede çok yönlü üretim için bir demonstratör geliştiriyor: Bu robot kalıcı olarak bir yere monte edilmemeli; aksine hareketli ve kullanımda esnek olmalıdır. Bilgiye ulaşabilmek ve operatörler için konfigürasyonu basitleştirmek amacıyla daha yüksek düzeyli BT sistemine bağlanır.
Festo, işletmeye alma aşamasında bu uygulamayı başarılı şekilde test etti. Yeni teknolojilerin endüstriyel üretime aktarılmadan önce test edildikleri alanda, Bosch’un bir APAS robotu, baskılı devre kartlarının kalite kontrolüne yardım ediyor.

Voß: “Hareketli robot işçi konseptini daha da geliştiriyoruz”
ARIZ Araştırma Mühendisi ve Festo’da Proje Müdürü olan Michael Voß, konuyla ilgili şunları söyledi: “APAS robotlarını endüstriyel üretime ve elektronik montajına aktarmak için hâlihazırda hareketli robot işçi konseptini daha da geliştiriyoruz. Orada, robot çeşitli montaj iş istasyonlarında esnek destek sağlayacak.”
Küçük parti boyutlarında pek çok seçeneğe sahip özelleştirilmiş ürünlerin, robotlarla montajda büyük güçlükler oluşturduğunu ifade eden Voß, sözlerine şöyle devam etti: “Sadece uygulama ekonomik olduğunda otomasyon anlamlıdır. Örneğin; robotun sürekli olarak tornavidayı değiştirmek zorunda kalmaması için, mümkün olduğu kadar az sayıda tip ve ölçüde vida kullanılmalıdır.”

Tutma görevlerinde standartlaştırma başarının bir anahtarıdır
Aynı zamanda, tutma görevlerinde de standartlaştırma başarının bir anahtarıdır. Bununla birlikte, Festo’nun uyarlanabilir şekilli tutucusu DHEF gibi çok amaçlı çözümler için de talep vardır. Bu tutucu, çok çeşitli nesneleri emniyetli şekilde tutmak için bukalemun dili prensibini kullanır. Esnek silikon başlığı ile, bir tek tutma işlemiyle manuel değiştirmeye ihtiyaç duymadan birkaç objeyi bile alabilir ve yerleştirebilir.

Proje ortakları:
Festo Otomasyon ile birlikte, Festo Didaktik de ARIZ Projesi’nde yer alıyor. RWTH Aachen Üniversitesi, mesleki bilim açısından, örneğin kabulle ilgili insan-robot iş birliğinin etkilerini araştırıyor. robomotion GmbH, hareketli robot işçi konseptine dayanan montaj istasyonları geliştiriyor.

Konsorsiyum:
– Festo AG & Co. KG
– Festo Didactic SE
– RWTH Aachen Üniversitesi İnsan-Bilgisayar Etkileşim Merkezi (HCIC)
– RWTH Aachen Üniversitesi Sibernetik Girişimi Enstitüsü e.V. (IfU)
– RWTH Aachen Üniversitesi Makine Mühendisliği Bilgi Yönetimi Kürsüsü (IMA)
– RWTH Aachen Üniversitesi Öğrenme ve Bilgi Yönetimi Merkezi (ZLW)
– robomotion GmbH
– ARIZ Projesi, BMBF (Federal Eğitim ve Araştırma Bakanlığı) tarafından ‘Geleceğin Üretimi, Hizmetleri ve İşi İçin Yenilikler Programı’nın parçası olarak 01FG14003A numarası altında finanse edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ