Makine Haber

Anadolu Isuzu, akıllı fabrika projesinin ilk fazını başarıyla tamamladı

Anadolu Isuzu, dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 vizyonu doğrultusunda akıllı fabrika projesinin ilk fazını başarıyla tamamladı. Söz konusu proje, kurulan IoT alt yapısı sayesinde en yüksek hassasiyette anlık olarak hatasız araç ve süreç takibine olanak sağlıyor.

  • 17 Eylül 2021
Anadolu Isuzu, akıllı fabrika projesinin ilk fazını başarıyla tamamladı

Anadolu Isuzu, dijital dönüşüm vizyonu doğrultusunda hayata geçirdiği akıllı fabrika projesinin ilk fazını başarıyla tamamladı. Akıllı fabrika projesi, ‘terzi usulü imalat’ın yarattığı değişkenlik ve getirmiş olduğu çeşitliliğe bağlı oluşan karmaşık üretim akışının ve geniş üretim alanlarının yönetimini 3 boyutlu dijital ikiz ile sağlarken; kişiselleştirilmiş ürün üretimi ile ilgili tüm bilgilerin operatörlere ulaştırılmasını da nesnelerin interneti (IoT) desteği ile sağlıyor.

“Anadolu Isuzu’nun üretim alanlarına ve iş süreçlerine uygun biçimde tasarlandı”
En ince detaylarına kadar bütünüyle Anadolu Isuzu’nun üretim alanlarına ve iş süreçlerine uygun biçimde tasarlanan projenin, planlama aşamasından uygulamaya kadar her katmanının ileri teknoloji uygulamaları ile geliştirildiğini aktaran yetkililer, “Proje, yüksek görsellik düzeyi ve tüm üretim süreçlerinin birebir dijital dünyadaki izdüşümü olan dijital ikiz uygulamasının ulaştığı detay seviyesi ile sektördeki benzer uygulamaların ötesine geçiyor. Akıllı fabrika projesi, kurulan IoT alt yapısı sayesinde en yüksek hassasiyette anlık olarak hatasız araç ve süreç takibine olanak sağlıyor. Lojistik, üretim , kalite , satış ve ihracat gibi farklı departmanlar, üretim ve teslimat ile ilgili ihtiyaç duydukları tüm bilgilere anında ulaşabiliyor. Projenin gelişmiş fonksiyonları, kâğıt tüketimini ciddi ölçüde azaltarak Anadolu Isuzu’nun ‘kağıtsız üretim’ hedefine ulaşmasında da önemli katkılarda bulunuyor” dediler.

“Pandemi koşullarına rağmen tam zamanında başarıyla tamamlandı”
Anadolu Isuzu’nun uzman teknik kadrosu ve iç kaynaklarının akıllı fabrika projesinin tüm aşamalarına etkin bir şekilde katkıda bulunduğunu aktaran yetkililer, şunları söylediler: “Projenin önemli bileşenleri arasında yer alan detaylı 3D planların oluşturulması, araç modellerinin uygulamaya entegre edilmesi, devreye alınan fonksiyonlar için yapılan yoğun saha testlerinin değerlendirilmesi ve ilgili iş ortaklarına anında yansıtılması iç kaynaklarca sağlandı. Anadolu Isuzu akıllı fabrika projesini benzerlerinden ayrıştıran yönlerinden biri de, pandemi koşullarına rağmen hiçbir gecikme ya da aksaklık yaşanmadan tam zamanında başarıyla tamamlanması oldu. Dünyada dijitalleşme projelerinin genelde üretim tesislerinde ve ofislerde gerçekleştirilen uzun toplantılar gerektirdiği kabul edilirken; Anadolu Isuzu’nun projesinde ise yazılım ekibi en başından itibaren fabrika turları ve toplantılar da dâhil olmak üzere tüm süreçleri hiç fiziksel ziyaret yapmadan tamamen online çalışma modeli ile tamamladılar. Anadolu Isuzu’nun baştan sona teknolojik bir başarı hikâyesi niteliğindeki proje, küresel IDC organizasyonunda ‘İnovasyon’ kategorisinde ‘Best Innovation Project of the Year’ kategorisinde ödüle lâyık görüldü.”

Arıkan: “Pazardaki her rekabet alanında gücümüze güç katacak”
Akıllı fabrika projesinin tamamlanması ile ilgili açıklamalarda bulunan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 vizyonumuz doğrultusunda başlattığımız akıllı fabrika projesini başarıyla hayata geçirmiş bulunuyoruz. Projemiz, üretim kalitemizi daha da yükseklere taşıma hedefimizi desteklerken; pazardaki her rekabet alanında gücümüze güç katacak. Müşteri taleplerine uygun ürün geliştirme gücümüzü pekiştiren bu önemli başarı ile yeni pazarlardaki iddiamızı ve varlığımızı güçlendireceğiz. Dijital dönüşüm ve Endüstri 4.0 vizyonu ile attığımız adımlarla sektörümüze öncülük etmeyi bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürdüreceğiz” diye konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ