Makine Haber

Arçelik, Türkiye’nin ilk 5G’ye hazır özel kablosuz ağını kuracak

Arçelik, Türkiye’nin ilk özel kablosuz ağını kurmak için Nokia ve Türk Telekom ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Söz konusu ağ; Arçelik’in video tabanlı üretim süreçleri analizini, iç mekan konumlandırmasını ve AGV performansını destekleyecek.

  • 16 Haziran 2021
Arçelik, Türkiye’nin ilk 5G’ye hazır özel kablosuz ağını kuracak

Arçelik, Nokia ve Türk Telekom ile Türkiye’nin ilk 5G’ye hazır özel kablosuz ağının kurulması kapsamında stratejik ortaklık anlaşması imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında Nokia’nın özel kablosuz ağı, Arçelik’in video tabanlı üretim süreçleri analizini, iç mekan konumlandırmasını ve AGV performansını destekleyecek. Ayrıca, Nokia ve Türk Telekom, Türkiye’deki ilk ticari özel 4.9G/LTE ağını da devreye sokacak. Endüstriyel 5G’ye hazır özel kablosuz ağ, Arçelik’in ileri teknolojiye sahip Çayırova’daki çamaşır makinesi üretim tesisinde kurulacak. Geleceğe uyumlu ve 5G’ye hazır Nokia ağı, Arçelik’in dijital dönüşümünü hızlandırırken Endüstri 4.0 kullanım senaryolarının uygulanmasını kolaylaştıran bir platform haline gelecek.

Pazar: “Üretimin dijitalleşmesi alanında ön saflarda konumlanıyoruz”
Nokia ve Türk Telekom ile yapılan bu ortaklık anlaşmasının önemine değinen Arçelik Strateji ve Dijitalden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Utku Barış Pazar, “Yeni teknolojileri iş modelimize entegre etme konusunda kararlıyız. Bu uygulama sayesinde, üretimin dijitalleşmesi alanında ön saflarda konumlanıyoruz. Nokia ve Türk Telekom’un da bu iş birliğine dâhil olmasından son derece memnunuz. Yaptığımız anlaşmayla ilk etapta bu ağ, otomatik yönlendirmeli araç (AGV) performansını artırmak için tesis genelinde yaygın, güvenilir ve düşük gecikmeli bir kapsama alanı sağlayacak. AGV’lerin parça lojistiği kapsamında üretim süreci boyunca kullanılmasıyla birlikte, AGV hızı, kontrolü ve operasyonel verimliliği artırmayı hedefliyoruz. Bu ağ aynı zamanda, iç mekan konumlandırma sistemimizi yüksek doğrulukta destekleyerek gerçek zamanlı varlık konumu takibi sağlayacak. Ayrıca, video analitiğine dayalı yeni uygulamaları sayesinde fabrika güvenliğini de artıracak. Gelecekte devreye alınabilecek kullanım senaryoları arasında; artırılmış ve sanal gerçeklik, dijital ikizler, envanter kontrolü, güvenlik ve tesis yönetimi, kalite-kontrol, uzaktan denetim için yüksek çözünürlüklü video ve tesis genelinde sesli ve görüntülü iletişim yer alıyor” dedi.

“Dijital üretim sistemleri stratejimizin ayrılmaz bir parçası olacak”
Söz konusu özel kablosuz ağın Arçelik’in dijital üretim sistemleri stratejisinin ayrılmaz bir parçası olacağını ifade eden Pazar, şunları söyledi: “Bu noktada Nokia ve Türk Telekom ile çalışmayı dört gözle bekliyoruz. Yeni 5G’ye hazır özel kablosuz ağın üretkenliği, verimliliği ve güvenliği artırmaya yardımcı olabilecek 30’dan fazla kullanım durumu belirledik.”

Eser: “Endüstri 4.0’ın en gelişmiş uygulamalarına ev sahipliği yapacak”


Türk Telekom’un, Türkiye’deki ilk özel kablosuz ağın uygulanmasındaki rolünün önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydeden Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser ise, “Arçelik’in dijital üretimde zirvede olan yetkinlikleri, Türk Telekom’un bağlanabilirlik ve şebeke teknolojilerindeki öncülüğü ve Nokia’nın uluslararası deneyimi bir araya gelerek yeni nesil ‘akıllı fabrika’ projesini oluşturdu. Türkiye’nin sanayi alanında dijitalleşmesinin göstergelerinden biri olacak bu proje; verimi, esnekliği, kaliteyi ve üretkenliği yüksek seviyelere taşıyarak, Endüstri 4.0’ın en gelişmiş uygulamalarına ev sahipliği yapacak” diye konuştu.

“Çok önemli bir ana tanıklık ediyoruz”
Nisan 2019’da Nokia ile birlikte gerçekleştirdikleri ‘akıllı fabrika’ denemesiyle Türkiye’nin ilk Endüstri 4.0 mobil şebeke denemesini hayata geçirdiklerini hatırlatan Eser, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Amacımız; kritik endüstriyel uygulamalarda hataları minimuma düşürmek, üretimi ve verimliliği artırmak hedefiyle mobil şebekenin sağladığı düşük gecikme süresi, yüksek bant genişliği ve yüksek veri iletim hızı ve güvenilirlik kabiliyetlerinin kullanıldığı akıllı fabrika uygulamalarını gerçek hayata taşımaktı. Bugün bu hedefin gerçekleştiği çok önemli bir ana tanıklık ediyoruz. Türkiye’nin dijital dönüşümünün lideri olarak, 5G’ye uyumlu yeni nesil şebeke ile sektöründe lider şirket Arçelik’in üretimde dijitalleşmesine katkı sağlamaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz.”

Sahgal: “Arçelik, oldukça ilerici bir yaklaşıma sahip”
Arçelik’in, iş akışlarına ve üretim uygulamalarına en son yenilikleri getirme konusunda oldukça ilerici bir yaklaşıma sahip olduğunu belirten Nokia Global Bulut ve Ağ Hizmetlerinden Sorumlu Genel Müdür Raghav Sahgal, “Türkiye’de bir ilk olan 5G’ye hazır özel ağın Arçelik için uygulanması, hem üretimde dijitalleşme yaklaşımında önemli bir adım, hem de bölgedeki inovasyon uygulamaları için ilham verici bir örnek” diye konuştu.

Erzincan: “Çığır açıcı bir platform sağlıyor”


Türk Telekom ile yakın iş birlikleri sayesinde, Arçelik’e Türkiye’deki ilk 5G’ye hazır özel kablosuz ağı sunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını dile getiren Nokia Türkiye Ülke Müdürü Özgür Erzincan da, şöyle devam etti: “Bu ağ, Arçelik’in küresel üretim devleri karşısında inovasyon çalışmalarını hızlandırması ve sektör liderliğini pekiştirmesi açısından çığır açıcı bir platform sağlıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ