Makine Haber

Bizel: “Üretimi dijitalleştiren çözümlerimizle sanayiye değer yaratıyoruz”

Teknolojik gelişmelerin getirdiği fırsatların endüstriyel firmaların kalkınması için kritik olduğunu söyleyen Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, üretimi dijitalleştiren teknolojilerin her geçen gün insanların hayatında daha fazla yer alacağını belirtti.

  • 10 Eylül 2022
Bizel: “Üretimi dijitalleştiren çözümlerimizle sanayiye değer yaratıyoruz”

İmalat sürecinin otomasyon sistemlerine entegre olmasıyla kalite ve çeşitlilik artarken maliyet avantajı sağlanıyor, daha nitelikli ürünler tüketicilerle buluşuyor. Akıllı, planlı, raporlama içeren otomasyon temelli sistemler ve yazılımlar; en az kaynakla, en kısa sürede, en kaliteli üretimi gerçekleştirmek isteyen firmaların çözüm ortaklığını yapıyor.
Fabrika otomasyon teknolojilerinin seri üretimde belirlenen standartların sürdürülebilir olmasına katkı sunduklarını ifade eden Mitsubishi Electric Türkiye Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel; Maps Scada, servo serisi Melservo-J5, 800 serisi frekans inverterleri, Iconics yazılımı gibi ürünlerle, üretim yapan firmalara çözüm ortaklığı yapmayı sürdüreceklerini dile getirdi.

“ABD Merkezli Scada ve IoT analiz yazılım şirketi Iconics Mitsubishi Electric çatısı altında yer alıyor”
Mitsubishi Electric çatısı altında yer alan ABD Merkezli Scada ve IoT analiz yazılım şirketi Iconics’in yazılım ürünü sayesinde nesnelerin çalıştırma, kontrol, otomasyon ve otonom çalışma kabiliyetini koruduğunu söyleyen Bizel, “Cihazların birleştirilmesini ve kullanıcılara her zamankinden daha fazla fırsat yaratan büyük miktarda verinin toplanmasını sağlayan Iconics’in IoT’li Scada’sı bu verileri topluyor ve operatöre yeni bir eyleme dönüştürülebilir zeka katmanı sunuyor. Iconics’in ölçeklenebilir çözüm paketinin temeli; herhangi bir masaüstü veya mobil cihazda çalışacak gelişmiş görselleştirme teknolojisi, yüksek kullanılabilirlik, merkezi yapılandırma ve çok çeşitli endüstri standardı iletişim protokollerine bağlanabilme yeteneğine dayanıyor. Verileri hiç olmadığı kadar erişilebilir kılan buluttaki Iconics teknolojisi, Mitsubishi Electric’in uçtan buluta kadar geniş bir yelpazedeki yazılım ürün ve hizmetlerinden oluşan fabrika otomasyon teknolojisinden yararlanabiliyor” dedi.

“Sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif servo çözümleri üretiyoruz”
Akıllı üretim mekanizması içinde hataların minimize edilmesi ve geri bildirimlerle ilgili süreçlerin optimize edilmesi için servo motorların çok belirleyici bir role sahip olduğunu belirten Bizel, sözlerine şöyle devam etti: “Biz Mitsubishi Electric olarak bu konuda önemli bir rol üstleniyor ve sanayinin ihtiyaçlarını karşılayacak inovatif servo çözümleri üretiyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz yeni jenerasyon servo serisi melservo-J5, üretim makinelerinin döngü süresini azaltan endüstri lideri servo güçlendirici olarak fark yaratıyor. Melservo-J5 serisi ürünler, 3,5 kHz’lik hız frekans yanıtı ile ciddi bir kontrol performansı artışı sağlıyor. Yüksek çözünürlüklü geri bildirim sinyalleri sayesinde bu servo motorlar, tork dalgalanmasını azaltarak istikrarlı bir kontrol mekanizması sunuyor. Üstelik servo güçlendiriciler, yüksek hızlı ve yüksek hassasiyetli kontrol sunan tam sürücü çözümleri sağlamak için CC-Link IE TSN haberleşme protokolüne de bağlanabiliyor.”

“Edge Computing teknolojisi kestirimci bakım imkanı sunuyor”
Kestirimci bakım imkanı sunan ve ürün kalitesini artırmayı sağlayan Edge Computing teknolojisi ile işletmelerin üretim potansiyellerini yeniden keşfedebileceklerini söyleyen Tolga Bizel, “Yüksek hızlı ve gerçek zamanlı veri işleme yapabilen Edge Computing ürünlerimiz Melipc ve Real-time Data Analyzer yazılımı, kayıp maliyetleri azaltıyor ve üretim performansını artırıyor. Operatör deneyimini bir standarda oturtan teknoloji, bu sayede ürün kalitesinin sabitlenmesine destek oluyor. İstatiksel veri analiz yazılımı olan Real-time Data Analyzer, makinelerden topladığı gerçek zamanlı veriyi işleyip anlamlandırıyor, hata durumunda ise gerçek zamanlı geri bildirim sağlıyor. Üretimde yeni olanaklar sunan Melipc ise otomasyonun öne çıktığı akıllı fabrikalarda insan iş gücünü ve etkisini azaltarak dijital yönetimi kolaylaştırıyor. Melipc serisinde yer alan MI5000, tek modülle üretim verilerini işliyor ve cihazların gerçek zamanlı kontrolünü gerçekleştiriyor. Melipc MI3000 ise büyük ekranlı ve yüksek çözünürlüklü LCD paneli ile standart olarak veri görüntülemeyi ve dokunmatik işlemleri destekliyor” diye konuştu.

“Yeni endüstri çağında üretimin dijital bir form kazanması için inverter teknolojisi de hayati bir öneme sahip”
Yeni endüstri çağında üretimin dijital bir form kazanması için inverter teknolojisinin de hayati bir öneme sahip olduğunun altını çizen Bizel, Mitsubishi Electric’in son nesil FR-E800 serisini şu sözlerle anlattı: “Şirketimizin geliştirdiği FR-E800 serisi frekans inverterleri, sabit ve değişken çeşitli tork uygulamalarında yıllarca güvenilir şekilde çalışan, Mitsubishi Electric’in kanıtlanmış değişken hız kontrol teknolojisi üzerine inşa edilmiş durumda. Bu seri; kalite, performans ve kestirimci bakım yetenekleriyle enerji tasarrufu sağlamak, yerleşim alanını azaltmak ve maliyeti en aza indirmek için tasarlandı. FR-E800 serisi aynı zamanda, hidrojen sülfür ve diğer aşındırıcı gazların neden olduğu hasar belirtilerini belirleyen dünyadaki ilk uyarı sistemine sahip. Bu noktada operatör, üretim ortamının iyileştirilmesi gerektiğinde veya planlanmamış bir kesinti olasılığı riski oluştuğunda bir bildirim alıyor ve gerekli önlemleri alabiliyor.”

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ