Makine Haber

Bahçıvan: “Enerji Verimliliği Ödülleri ile farkındalık yaratmayı hedefliyoruz”

İstanbul Sanayi Odası’nın bu yıl ikincisini düzenlediği Enerji Verimliliği Ödülleri Töreni’nde bir konuşma yapan Erdal Bahçıvan, Türkiye’nin enerji tüketimi arttıkça, enerji verimliliğinin de her zamankinden daha fazla önem kazandığını ifade etti.

  • 18 Ocak 2020
Bahçıvan: “Enerji Verimliliği Ödülleri ile farkındalık yaratmayı hedefliyoruz”

İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) geleneksel çevre ve enerji ödülleri kapsamında bu yıl ikincisini düzenlediği Enerji Verimliliği Ödülleri törenle sahiplerini buldu. İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile çok sayıda sanayicinin katılımıyla düzenlenen törende, ‘Büyük Ölçekli İşletme Enerji Verimliliği Projesi’ kategorisinde birinciliğe ‘U-7000 Revamp ile Enerji Tasarrufu Projesi’ ile TÜPRAŞ İzmir Rafineri lâyık görüldü. ‘Yüksek Verimli Buz Soğutmalı Vakum Sistemi ile Enerjide Sürdürülebilirlik’ ile Besler Gıda ikinci sırada yer alırken; ‘Atık Isının Isı Pompası Kullanılarak Sıfır Ayakiziyle Geri Kazanılması’ ile de Tofaş üçüncü oldu.
‘Teknoloji Geliştirme’ dalında Jüri Özel Ödülü’nün sahibi, ‘Şişecam Enerji İzleme Sisteminde Endüstri 4.0 ve Nesnelerin İnterneti Uygulaması’ ile Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş. olurken; ‘Proje Ekibi’ dalında Jüri Özel Ödülü’nün sahibi de, ‘Elektrik, Doğalgaz Kaynaklarının Verimli Kullanılması’ ile Organik Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. oldu.

“Enerji verimliliğinin önemi her geçen gün artıyor”
Törende bir konuşma yapan İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, Enerji Verimliliği Ödülleri ile toplumsal farkındalık yaratmayı amaçladıklarına dikkat çekerek, “Enerji, arzu ettiğimiz yüksek ve sürdürülebilir büyüme ile toplumsal refah artışı için çok önemli bir role sahip. Ülkemizin enerji tüketimi arttıkça, enerji verimliliği de her zamankinden daha fazla değer kazanıyor. Sürdürülebilir kalkınmanın ve rekabetçiliğin en temel unsurlarından olan enerji verimliliği, kaynakların doğru kullanılmasının kendini göstereceği en önemli alanlardan biri. Kaynakları kıt olan bir ülke olarak, enerji verimliliğini doğru modelleyerek kaynak yaratabiliriz ve böylece ülkemiz kazanır” dedi.
Enerji verimliliği yatırımlarının sermaye gerektirdiğini ve Türkiye’de uygulanan teşviklerin de belli bir düzeyde sanayicilere destek olduğunu belirten Bahçıvan, şunları aktardı: “Bu desteklerin sanayimiz için cazip hale getirilmesi, enerji verimliliği hedeflerine ulaşılmasında büyük fayda sağlayacaktır. Yenilenebilir enerji; öz kaynaklarımızın kullanılması, enerji ithalatımızın azaltılması yoluyla ödemeler dengesinin iyileştirilmesi, üretim sürecinde enerji girdi maliyetlerini düşürmesi ve çevresel etkilerinin az olması sebebiyle büyük önem arz ediyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ