Makine Haber

Pelister: “İhracatta tüm zamanların en iyi performansını gerçekleştirdik”

Mart 2021’de, aylık bazda rekor kırdıklarını ve yüzde 34,60’lık artışla 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıklayan İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, ilk üç ayda ise yüzde 14’lük artışla 5,31 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını ifade etti.

Pelister: “İhracatta tüm zamanların en iyi performansını gerçekleştirdik”

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) verilerine göre, 2021 yılının Mart ayında yüzde 34,60’lık artışla 2 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirildi. Söz konusu rakam ile aylık bazda en yüksek ihracat rakamına ulaşarak rekor kıran sektör, ilk çeyrekte gerçekleştirdiği 5,31 milyar dolarlık ihracat ile yüzde 14 büyüdü.

“Bizi rekora taşıyan ihracatçılarımızla gurur duyuyoruz”
Kimya sektörünün ihracat rakamlarını değerlendiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Ülkemiz bu yıl Mart ayında 18,98 milyar dolar ile tüm zamanların aylık rekoruna ulaştı. Kimya sektörümüz de, söz konusu dönemde aylık bazda rekor kırarak yüzde 34,60’lık artışla 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İlk üç ayda ihracatımız yüzde 14’lık artışla 5,31 milyar dolara ulaştı. Sektörümüz hem aylık bazda, hem de yıllık bazda en çok ihracat gerçekleştiren ikinci sektör olmaya devam ediyor. Tüm zamanların en iyi performansını gerçekleştirmiş olduk. Tüm zorlu koşullara rağmen bizi rekora taşıyan ihracatçılarımızla gurur duyuyoruz” diye konuştu.

“Covid-19’un tekrar kontrol altına alınması ticaretimizin geleceği için çok önemli”
Lojistik ve tedarik problemleri, hammadde fiyatlarındaki artışlar, dolar kurundaki volatilite ve finansmana ulaşmadaki zorluklar gibi kendilerini zorlayan konuların da olduğunu ifade eden Pelister, şunları aktardı: “Lojistik problemlerimizin ve konteynır bulma problemlerimizin olması, hammadde fiyatlarındaki yükselişe bağlı olarak da hammadde tedariğindeki sorunlardan dolayı bu rakamın çok üstüne çıkamadık. Ayrıca, son dönemde tüm dünyada ve ülkemizde artışa geçen Covid-19 vakalarının da tekrar kontrol altına alınması ticaretimizin geleceği için çok önemli. Hedeflerimize ulaşmada bizi zorlayan bu koşulların en kısa zamanda düzelmesini bekliyoruz. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), yakın zamanda lojistik platformu çalışması yaptıklarını duyurdu. Bu çalışmanın ihracatçılarımız, özellikle de KOBİ’lerimiz için önemli bir görev üstleneceğine inanıyoruz. Diğer yandan, Teknoloji Odaklı Sanayi Hamlesi Programı’na alınan kimya sektörümüz için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Mayıs veya Haziran ayında çağrıya çıkılması planlanıyor. Yatırım ortamının da iyileştirilmesi ile birlikte sektörümüzde yatırımların artmasını umut ediyoruz.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ