Makine Haber

Şimdiye kadar ölçülen en yüksek performansla etkileyici başarı

Berlin Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nin (Hochschule für Technik und Wirtschaft Berlin) ‘Akım Deposu İncelemesi 2020’nin sonuçları mart ayının başında açıklandı. Buna göre, hibrit inverter Fronius Symo GEN24 10.0 Plus ve BYD Battery-Box H11.5, 1. ve 2. sırada yer aldı.

  • 19 Mart 2020
Şimdiye kadar ölçülen en yüksek performansla etkileyici başarı

Fronius

Bağımsız kontrol enstitüleri, 21 ev tipi depolama sisteminin toplam verimini test etmiş ve katılan 14 üreticinin FV inverterleri ile akü depolarının uyumunu analiz etmiştir. Araştırma, güneş akımı deposunun enerji veriminin ne kadar önemli olduğunu göstermiş ve şunu belirtmiştir: “Test edilen daha az verimli bir sistemde, yüksek dönüşüm kayıpları sebebiyle yılda neredeyse 1100 kilovat saati kaybedilmektedir ve bu sayı, testin birincisi Fronius’un sonucundan 600 kilovat saati daha fazladır.”
Araştırma, toplam verimi kısaca ‘SPI’ diye adlandırılan System Performance Index ile belirlemektedir. Değerlendirme için temelde iki farklı referans durumu kullanılmaktadır: Birinci referans sistem, 10 kWp’lik bir fotovoltaik tesisi ısıtıcı pompa ve elektrikli arabayla kombine etmekte ve ortalama 5010 kWh/a’lık bir yıllık hane tüketimini temel almaktadır. İkinci, daha zayıf olan referans sistemde ise, 10 kWp’lik senaryodaki ile aynı yıllık hane tüketimine sahip bir 5 kWp’lik sistem için SPI analiz edilmiştir.
10 kWp kategorisinde Fronius GEN24 10.0 Plus hibrit inverteri ile BYD Battery-Box H11.5 kombinasyonu öne çıkmış ve şu ana kadar ulaşılan kayıtlı en yüksek SPI değeri olan %94’e ulaşmıştır. 1. sırada yer alan kombinasyon, tek başına A enerji verimi sınıfına girebilmiş ve diğer sistemleri açık ara geride bırakmıştır. Bu ikili, 5 kWp sınıfında da mükemmel bir sonuç elde etmiş ve %92,3 değeriyle birincinin hemen peşinden 2. sıraya yerleşmiştir. Söz konusu kategoride, sadece bu ikisi A enerji verimi sınıfına girebilmiştir.

En üst seviyede dönüşüm etkisi derecesi
Fronius-BYD kombinasyonu, incelenen enerji dönüşüm yolunda da öne çıkan değerlere ulaşmıştır. Bu incelemede üretilen FV enerjisinin; tüketiciye, aküye, aküden tüketiciye veya şebekeden aküye olan dönüşüm etkisi derecesi açıklanmaktadır. Bu noktada GEN24 Plus hibrit inverter, entegre Multi Flow Technology özelliği sayesinde gücünü göstermiştir. Bu teknoloji, sadece eş zamanlı her yöne enerji akışı sağlamakla kalmamakta; aynı zamanda akü deposunun AC ile DC birleşimini de mümkün kılmaktadır. Testte, diğer sistemlerle karşılaştırıldığında Fronius GEN24 Plus inverter, tüm enerji akışlarında en yüksek verime ulaşmıştır.

Fronius GEN24 Plus, yeni BYD Battery-Box Premium ile uyumlu
Yeni GEN24 Plus hibrit inverter, Haziran 2020 tarihinden itibaren hem 6 ilâ 10 kW arası güç sınıfında 3 fazlı Symo GEN24 Plus olarak, hem de 3 ila 6 kW arası güç sınıfında tek fazlı Primo GEN24 Plus olarak piyasaya sunulacak. Ürün, kişinin kapsamlı olarak kendi ürettiği güneş enerjisi için çok yönlü bir hepsi bir arada çözümdür ve entegre acil akım opsiyonlarıyla mümkün olan en yüksek oranda bağımsızlığı sağlamaktadır. Akım deposu incelemesi 2020’e katılım esnasında o dönem mevcut olan BYD Battery-Box H11.5 kombinasyonu ile test edilmiştir. GEN24 Plus’un piyasa sunulan modeli ise, sadece yeni ve geliştirilmiş BYD Battery-Box Premium HVS ve HVM ile uyumlu olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ