Makine Haber

Aydoğdu: “Sektörde makine kiralama hizmeti veren tek firmayız”

TOBB bünyesinde Kiralama Komitesi kurulurken; takım tezgahları sektöründe Tezmaksan, makine kiralama hizmeti veren tek firma olma özelliğini taşıyor. Sanayide yaşanan daralmaya dikkat çeken kuruluş, firmaları yüksek yatırım maliyetlerinden kurtaran finansal enstrümanların son derece önemli olduğunu bildiriyor.

Aydoğdu: “Sektörde makine kiralama hizmeti veren tek firmayız”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) bünyesinde Kiralama Komitesi kurulurken; takım tezgahları sektöründe Tezmaksan, makine kiralama hizmeti veren tek firma olma özelliğini taşıyor. Şirket, sanayide yaşanan daralmaya dikkat çekerek, firmaları yüksek yatırım maliyetlerinden kurtaran finansal enstrümanların son derece önemli olduğunu bildiriyor.
Araç kiralama modeline benzer bir şekilde operasyonel makine kiralama modeli geliştirdiklerini bildiren Tezmaksan Makine Genel Müdürü Hakan Aydoğdu, şirketleri yüksek yatırım maliyetlerinden kurtaran sistemde, makine arıza ve bakımını da ücretsiz bir şekilde gerçekleştirdiklerini açıkladı. Aydoğdu, şöyle devam etti: “Bu yeni sistem ile kira bedelleri vergiden düşürülebiliyor. 3 yıldır uyguladığımız sistem ile 10 milyon dolarlık portföy oluşturduk. Şirketler bu model ile 10,5 milyon dolar yatırımdan tasarruf sağlarken; 2 milyon dolar da vergi tasarrufu elde ettiler.”

“Birçok sektöre hizmet veriyoruz”
Otomotivden kalıpçılığa, savunma ve havacılıktan makine imalatına kadar pek çok sektöre hizmet verdiklerini dile getiren Aydoğdu, kiralama modelinin bir finansal enstrüman olarak daha yaygın kullanılması için teşvik kapsamına alınmasının düşünülmesi gereken bir konu olduğunu ifade etti. Makine yatırımlarında belirli teşvikler bulunduğunu, bu teşviklerden en yaygının ise ‘Yatırım Teşvik Belgesi’ olduğunu aktaran Aydoğdu, bazı markaların yatırımlardan yararlanabildiğini; ancak makineye aktaracak sermayelerinin olmadığını söyledi. Makine kiralamanın da teşvik kapsamına girmesiyle söz konusu problemin çözüleceğine inandıklarını belirten Aydoğdu, “Ancak, şu anda yasal mevzuat buna müsaade etmiyor. Yatırım teşviki olan firmalar, sermaye sorununu aşıp daha çok yatırım yapmak istediklerinde teşviklerini kullanamıyorlar ve edinilmiş haklarını kaybediyorlar. Ya peşin ödemek, ya da leasing alternatifini kullanmak zorunda kalıyorlar. Halbuki, ‘makine kiralama’ işlemlerinde de bu istisna uygulanabilse yatırımlar artacaktır” dedi.

“Şirketlere büyük avantajlar sağlıyor”
Türkiye’nin özellikle ihracattaki rekabetçi gücünü artıracak katma değeri yüksek ürünlerin imalatı için firmalara kiralama modelini önerdiklerini kaydeden Hakan Aydoğdu, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Özellikle ihracata yönelik üretim yapan işletmeler; hem giderlerini düşürmek, hem de teknolojilerini daha sık yenileyebilmek adına makine kiralamaya yöneliyorlar. Bu yöntem şirketlere büyük avantajlar sağlıyor. İhracat odaklı işletmeler, rekabet edebilmek amacıyla teknolojilerini daha sık aralıklarla yenilemek durumunda oldukları için onlara destek sağlıyoruz. Kiralama yöntemi ile işletmeler ihtiyacı olan yatırımı çok daha uygun imkânlarla gerçekleştirerek, herhangi bir nakit çıkışı olmadan teknolojilerini yenileyebiliyorlar.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ