Makine Haber

Gök: “Kolaboratif robotlar, verimliliği ve kaliteyi artırıyor”

Üretim süreçlerinde robot teknolojilerine ilgi gün geçtikçe artarken; kolaboratif robotlar, diğer sektörlerde olduğu gibi metal ve talaşlı işleme sektöründe de verimi artırıyor. Universal Robots’un sunduğu robotlar, metal ve talaşlı işleme sektöründe çalışanların koşullarının iyileştirilmesini de sağlıyor.

  • 14 Kasım 2019
Gök: “Kolaboratif robotlar, verimliliği ve kaliteyi artırıyor”

Günümüz üretim süreçlerinde robot teknolojilerine ilgi artarken; kolaboratif robotlar diğer sektörlerde olduğu gibi, metal ve talaşlı işleme sektöründe de verimi artırıyor. Metal endüstrisinde çalışanların yoğunluğu da dikkate alındığında, işçilerin koşullarını iyileştirmek için yapılan otomasyon yatırımlarının önemi de gün geçtikçe artıyor. Kolaboratif teknolojisine yatırım yapan firmaların, verimlilik ve kalite artışı elde ettiği de görülüyor.

“Kendini kısa bir sürede amorti ediyor”
Sundukları kolaboratif robotların, talaşlı imalat ve/veya pres vb. üretim süreçleriyle üretim yapan tesislerin; çeşitli süreçlere, malzemelere ve özelleştirilmiş ürünlere göre üretim hattını ayarlamalarını mümkün kıldığını aktaran Universal Robots Türkiye ve MEA Ülke Müdürü Kandan Özgür Gök, “Universal Robots robot kollarının hızlı ve esnek biçimde konumlandırılması sayesinde, üretim hatlarının yeni ürünlere hızla uyarlanması mümkün oluyor. Bu şekilde de, cobot’lar üretim tesisinde sadece bir noktada kullanılabilmesi dışında; hızla adapte edilerek, üretimde farklı noktalarda konumlandırılıyor, yatırımın tesise sağladığı yüksek üretim verimliliğiyle kendini kısa sürede amorti ediyor” dedi.

“Ergonomik ve güvenli çalışma ortamı sağlıyor”
“Tehlikeli makinelere yakın çalışmayı gerektiren karmaşık işleri yapabilmek için talaşlı işleme operasyonlarında taşıma ve besleme işleri için cobot kullanarak; hem sürdürülebilirliği sağlamak, hem de çalışanların yaralanma riskini azaltmak mümkün. Metal ve talaşlı işleme işlerini tamamlamak için bir kolaboratif robot kullanmak, işletmedeki toplam kabiliyeti artırarak maliyetleri azaltmada önemli fayda sağlıyor” diyen Gök, böylece sektörde önemli bir avantaj elde edildiğinin altını çizdi. Gök, sözlerini şu şekilde noktaladı: “Universal Robots robot kollarının esnekliği; üretim süresi boyunca robotun gerektiği şekilde kolay bir şekilde bir istasyondan diğer bir istasyona kolayca taşınmasına, programlanmasına ya da daha önce mevcut programın çalıştırılmasına olanak tanıyor.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ