Makine Haber

Zaman Duyarlı Ağ teknolojisi ile üretimin geleceğine hazırlanın

Endüstriyel haberleşmenin geleceği olarak gösterilen TSN teknolojisi, işletmeler için yüksek kalite, verimlilik ve düşük maliyet avantajı sağlıyor. CLPA tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN ise, Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak dikkat çekiyor.

Zaman Duyarlı Ağ teknolojisi ile üretimin geleceğine hazırlanın

Tolga BİZEL
CLPA Türkiye Müdürü

Sanayi 4.0 ile fabrikalarda esnekliğin ve şeffaflığın artırılması amaçlanıyor. Bu özelliklere sahip bir sistemi uygulayan işletmeler; proseslerinden katma değer sağlayacak bilgiyi ortaya çıkarırken; aynı zamanda daha yüksek kalite, verimlilik ve daha düşük maliyetlere ulaşabiliyorlar. Tüm bu faydaları sağlayan teknolojiye ise ‘Zaman Duyarlı Ağ (TSN)’ adı veriliyor. Merkezi Japonya’da bulunan ve endüstriyel iletişim ve kontrol ağı CC-Link’in dünya genelinde yaygınlaşması için faaliyet gösteren CLPA (CC-Link Partner Association) tarafından geliştirilen CC-Link IE TSN de, Zaman Duyarlı Ağ teknolojisinden yararlanan dünyanın ilk endüstriyel açık ağı olarak öne çıkıyor.

Üretim sistemlerinde kesintisiz bir veri akımı oluşturacak
Geleceğin bağlantı sektörleri üretim sistemlerinde kesintisiz bir veri akımı oluşturacak. Verilerden elde edilen katma değere sahip bilgiler, üretim süreçlerinin optimizasyonunda kilit bir rol oynuyor. Ayrıca, tüketicilerin yeni veya değişen talepleri karşında üretim süreçlerinin adaptasyonunu da artırıyor. Veriye dayalı üretimin temelini şeffaflık oluşturuyor. Ağın işletmedeki birden fazla kaynaktan yüksek hacimli verileri aktarabilmesi, zaman-kritik trafiğinin güvenilir ve öngörülebilir bir şekilde paylaşılarak operasyonel performans ve verimliliği sağlaması gerekiyor. Sonuç olarak; bu kabiliyetlerin uygulanabilmesi, endüstriyel ağların bunları sağlamak için hazır olup olmadığına bağlı. Bunun için en umut verici teknoloji ise, endüstriyel ethernetin bir uzantısı olarak doğru zaman senkronizasyonu ve trafik programlaması sayesinde deterministik iletişimi destekleyen TSN olarak karşımıza çıkıyor.

Neredeyse her türlü ethernet trafiğinin eklenebileceği bir geleceğe doğru ilerliyoruz
TSN, ihtiyaç duyulan şeffaflık düzeylerinin sağlanması için gerekli olan yakınsaklığı sunuyor. Hâlihazırda mevcut endüstriyel ethernet protokollerinin sağladığı I/O durumları, güvenlik ve hareket kontrolü gibi makine kontrol verilerinin gerçek zamanda aynı ağı paylaşma kabiliyetlerine ilaveten, neredeyse her türlü ethernet trafiğinin eklenebileceği bir geleceğe doğru ilerliyoruz. Faydaları ise, imalat proseslerine benzersiz bir düzeyde şeffaflık sağlayan, yönetimi daha kolay ve daha ekonomik ağlar olması. Yakınsaklık üretim bölümünde ağları yalınlaştırma fırsatı sunarken; üretim bölümünü işletmenin diğer bölümleriyle daha sıkı birleştirerek, operasyonel teknoloji (OT) ile bilgi teknolojisi (IT) dünyası arasında daha geniş bir entegrasyon sağlıyor.

Geleceğin endüstriyel haberleşmesi CC-Link IE TSN’den geçiyor
Kuralları yeniden tanımlayan açık otomasyon ağ teknolojileriyle sektöre öncülük eden CLPA, kanıtlanmış bir başarı geçmişine sahip. 2018 sonlarına doğru kullanıma sunulan CC-Link IE TSN sayesinde, otomasyon imalatçılarına TSN temelli ürünlerini hızlı bir şekilde geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Diğer taraftan, fabrikalara teknolojinin üretimlerini iyileştirecek şekilde uygulanması konusunda da destek sunuyoruz. Gigabit bant genişliğini TSN fonksiyonlarıyla birleştiren ilk açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE TSN, günümüzün ihtiyaçlarını desteklerken; aynı zamanda geleceğin endüstriyel haberleşmesine bir geçiş yolu sağlamak için tasarlandı. Otomasyon cihazları için CC-Link IE TSN teknolojisini seçen tedarikçiler, TSN tabanlı ürünler sunan ilk tedarikçiler olarak benzersiz bir rekabet avantajı elde ediyorlar. Benzer bir şekilde bu ürünleri kullanan fabrikalar ise, mevcut operasyonlarını geliştirirken geleceğe hazır olma fırsatına kavuşuyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ