Makine Haber

Doğru temizleme süreci, ürün kalitesini ve maliyet verimliliğini garanti ediyor

“Genel endüstri” olarak adlandırılan iş kolları pek çok sektörü içeriyor. Bu endüstri sektörlerinde; metaller, plastikler, seramik ve kompozit malzemeler gibi çok çeşitli malzemelerin bileşenleri, çok farklı üretim teknolojileri kullanılarak üretiliyor ve işleniyor.

  • 16 Aralık 2021
Doğru temizleme süreci, ürün kalitesini ve maliyet verimliliğini garanti ediyor

Ecoclean

Günümüzde parça temizleme, tüm endüstri sektörlerinde kalite açısından kritik bir üretim adımı haline geldi. Partikül ve film tipi temizlik spesifikasyonlarını tekrarlanabilir bir şekilde karşılamak için genellikle büyük bir çaba gerekir. Aynı zamanda, temizlik mümkün olan en düşük maliyetle yapılmalıdır. Bu çelişkili gereksinimler, zorunlu olarak belirli ihtiyaçlara göre uyarlanmış süreçler ve makineler gerektirir.
Makine ve tesis mühendisliğinden elektrik ve enerji mühendisliğine ve hatta bağlantı elemanlarına kadar, “genel endüstri” olarak adlandırılan iş kolları pek çok sektörü içeriyor. Bu endüstri sektörlerinde; metaller, plastikler, seramik ve kompozit malzemeler gibi çok çeşitli malzemelerin bileşenleri, çok farklı üretim teknolojileri kullanılarak üretiliyor ve işleniyor. Ürünler arasında örneğin; döküm ve işlenmiş parçalar, şekillendirilmiş, bükülmüş, preslenmiş ve derin çekilmiş parçalar, hidrolik parçalar ve giderek daha fazla katkılı olarak üretilmiş bileşenler bulunuyor. Parçalar çok çeşitli olmasına rağmen ortak bir noktaları vardır: İşleme, ısıl işlem, kaplama, yapıştırma ve montaj gibi sonraki süreçlerin kalitesini sağlamak ve kalıcı işlevselliği garanti etmek için gereksinimlere uygun temizlik seviyelerini gerektirir. Pek çok alanda partikül ve film tipi temizlikle ilgili her zamankinden daha yüksek gereksinimler karşılanmalıdır. Ayrıca, yüksek verim oranları ve ağırlıklar, çok çeşitli temizlenecek parça yelpazesi, kısa teslimat süreleri ve ayrıca bazı durumlarda küçük marjlar gibi ek zorluklar da vardır.

Temizlik süreçlerini eldeki görevlere uyarlamak
Bu, parça temizliği için farklı gereksinimler olduğu anlamına gelir. Endüstriyel parça temizliği için eksiksiz, geleceğe yönelik, esnek ve enerji verimli çözümlerin tedarikçisi olarak Ecoclean, ıslak kimyasal prosedürlerin tamamını kapsıyor. Toplu veya tek parça temizliği için temizleme prosesleri ve sistemleri, ilgili şartnamelere en uygun şekilde uyarlanabilir. Bunu yapmak için belirtilen faktörlerin dikkate alınması gerekiyor: Parçanın malzemesi, boyutu, geometrisi ve ağırlığı, kirleticilerin türü ve miktarı, sonraki işlem ve sonuçta ortaya çıkan temizlik özellikleri ve verim gereksinimleri. Bu temelde, kirleticilerin su bazlı bir deterjan, çevre dostu bir çözücü veya lipofilik ve hidrofilik özelliklere sahip modifiye bir alkol ile en etkili şekilde giderilip giderilemeyeceği belirlenebilir. Ayrıca bu bilgi, mühendislerin en uygun prosesi ve kurutma teknolojisini tanımlamasını sağlıyor.

Eşleşen bir süreç teknolojisi, temizleme maliyetini en aza indiriyor
Temizlenen parça başına maliyeti en aza indirmek için, mevcut temizlik şartnamesinin sadece güvenilir olması değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde ulaşılır olması da gereklidir. Bu nedenle sistemler; püskürtme, yüksek basınç, daldırma, ultrasonik ve plazma temizleme, buhar azaltma, enjeksiyonlu yıkama, çapak alma, darbeli basınçlı temizleme (PPC) gibi çeşitli uygulamaya özel işlem teknolojilerinin yanı sıra, gerektiğinde bir pasivasyon/koruma işlemi ile donatılmıştır.
Bu temizleme prosedürlerinin birleştirilmesiyle, belirli parçalar için temizleme sonucu ve süresi kesin olarak etkilenebilir. Örneğin; su bazlı veya solvent bazlı daldırma tipi temizleme ile birlikte PPC prosedürü, küçük boşluklardan kirlilikleri güvenilir ve hızlı bir şekilde uzaklaştırır. Karmaşık ve hacimli parçalar söz konusu olduğunda, 10 ilâ 16 bar arasında ayarlanabilir ağızlıklarla püskürtme işlemleri ve enjeksiyonlu yıkama da belirgin şekilde iyileştirilmiş temizleme sonuçları ve solvent temizleme işlemlerinde daha kısa işlem süreleri sağlar.
Kalite ve maliyet, daha önce birkaç makine gerektiren işlemleri tek bir temizleme sisteminde birleştirerek optimize edilebilir. Bunların arasında, solvent bazlı veya su bazlı toplu temizleme için tasarlanmış hazneli makineler ve ardından düşük basınçlı plazma işlemi bulunur. Diğer unsurların yanı sıra, bu yöntem parça yüzeyini sonraki bir kaplama veya yapıştırma için etkili ve verimli bir şekilde hazırlar. Ecoclean’in kapsamlı ürün yelpazesi aynı zamanda tek bir sistemde; örneğin hidrolik ve motor bileşenleri gibi tek parçaların noktasal çapak alma ve temizliği için ilgili çözümleri de sunar.

Temizleme görevleri zamanla değişiyor
Değişen üretim ve birleştirme teknolojileri ile birlikte temizleme görevleri de değişiyor. İster eklem yüzeylerinden film tipi kirlilikleri kesin bir şekilde çıkarmak, elektronik bileşenleri ve düzenekleri temizlemek, katkı maddesiyle üretilmiş bileşenlerden toz kalıntıları çıkarmak veya ister montaja entegre temizlik için olsun; odak noktası giderek daha fazla kuru temizleme süreçlerinde yatmaktadır. Bu ve daha birçok uygulama için, ekipman üreticisi atmosferik basınçlı plazma, lazer, CO2 karı, şartlandırılmış vakumlu havanın yanı sıra, doymuş ve kuru su buharı ile temizleme prosesleri için özel bir araç takımı geliştirmiştir. Spesifik uygulamaya bağlı olarak, bu araçlar da tek başına veya birlikte uygulanır.
Bu kapsamlı temizlik çözümleri portföyü, dünya çapındaki teknoloji merkezleri tarafından destekleniyor. Parça temizliğinde var olan tüm farklı görevler için üretime benzer koşullar altında orijinal kirli parçalarla testler yaparlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ