Makine Haber

Robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ını kolaboratif robotlar oluşturacak

Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) tarafından yayınlanan ‘2020 Dünya Robotik Raporu’, insanlarla iş birliği içerisinde yan yana çalışan kolaboratif robotların; yani cobotların artışta olduğunu gösteriyor. Rapora göre, 2025 yılına kadar toplam robot pazarının yüzde 40’ını kolaboratif robotlar oluşturacak.

  • 28 Eylül 2021
Robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ını kolaboratif robotlar oluşturacak

Kandan Özgür GÖK
Universal Robots Türkiye&MEA Ülke Müdürü

Geleneksel endüstriyel robotlar üretim süreçlerinde uzun yıllardır etkinliğini sürdürse de, Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle birlikte, sektörlerin geçmiş yıllara nazaran daha esnek çözümlere ihtiyaç duyduğu görülüyor. Konvansiyonel endüstriyel robotlar bu sebeple yerlerini daha küçülen robotlara bırakıyor. 2020 yılı Uluslararası Robotik Federasyonu (IFR) verilerine göre, kolobratif robotlar (cobot), 2015 yılında toplam robot pazarının yaklaşık 5 bin cobot ile yüzde 2’sini oluşturuyordu. Bu rakam, 2018’de yaklaşık 30 bin 700 cobot ile yüzde 4’e çıktı. 2018 ilâ 2022 tarihleri arasında yıllık büyümenin ortalama yüzde 70 olacağı tahmin ediliyor. 2025 yılına kadar cobot pazarının, toplam endüstriyel robot pazarının yaklaşık yüzde 40’ına ulaşması bekleniyor.

Cobotlar giderek daha çok tercih ediliyor
Yüksek iş verimliliği ve kalite hassasiyetine sahip cobotlar; esnek konumlandırma imkânı, çalışanlarla yan yana çalışabilen güvenli kullanımı, hızlı kurulumu, uygun maliyet avantajları sayesinde geleneksel robotlardan ayrılıyor. Geleneksel endüstriyel robotlara kıyasla daha kısa yatırım dönüşü sağlayan cobotlar, çok yönlülüğü ve esnekliği sebebiyle giderek daha çok tercih ediliyor. Örneğin; üretim sürecinde yeni bir ihtiyaç ortaya çıkarsa çok kolay bir programlama ile cobot başka bir görevi üstlenebiliyor. Yani cobot teknolojisi; sahip olduğu avantajlarla otomasyonun herkes için erişilebilir ve ulaşılabilir olmasına imkân tanıyor. Esneklik, mobilite, kolay kullanım ve ihtiyaç halinde insanla beraber çalışabilmesi özellikleriyle cobot, günümüz üretiminin temel ihtiyaçlarını karşılıyor.

Hayatın önemli bir parçası haline gelecek
Gelecekte cobotların insanlara sağladığı faydalar, onları hayatın önemli bir parçası haline getirecek. Endüstri 4.0’ın hayatımıza girmesiyle beraber yeni ve esnek üretim konseptlerine son derece kolay entegre olan cobot teknolojisi, konvansiyonel robot teknolojisinin önünde yer alarak daha da hızlı bir şekilde gelişmeye devam edecek. Bu anlamda cobotlar pek çok mesleğin bir parçası haline gelerek, eğitimden hizmet sektörüne kadar onlarca farklı alanda insanlarla yan yana görev almaya başlayacak. Bu hayatın kaçınılmaz bir gerçeğine ve ihtiyacına dönüştü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ